A babára vágyás, babára várás időszaka – ha hosszabbra nyúlik – nagyon-nagyon nehéz tud lenni. Ha két év, vagy ennél hosszabb, meddőségnek nevezik. A fogantatási nehézségek mögött álló lelki útról olvashattok és hallhattok.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő és mentálhigiénés szakember
Meddő – olyan ez a szó, mint egy borzalmas béklyó, egy pecsét a homlokunkon, de sajnos nincs szebb szavunk a ennél… Igazán nehéz. Meddig tart? Meddig bírjuk? Nem tudni hol a vége, s lesz-e valaha gyermekünk – ez benne talán a legnehezebb.
A szakember – helyettünk is – az égbe kiáltja: “Ez az időszak, FÁJ!”
A bizonytalan idejű várakozás
Ez már a szülőség része? Igen, a babára várás hosszú hónapjai, évei már a szülői szerephez tartoznak. Méghozzá ez egy komoly krízis – a szülői szerep krízise. Honnantól számít valaki anyának? Vajon onnan, ha már benne él a vágy, a szeretet?
Mindent átformál bennünk és körülöttünk
Mindenre hatással vannak ezek a bennünk élő érzések. Átalakulnak az emberi kapcsolataink, a teljes életet átszövi a várakozás, a csalódottság, és bizony a düh…
A fájdalom nem csak a nőben tud gyökeret verni, hanem a párkapcsolatba is begyűrűzik, és ott hagyja a nyomát. Hogy mennyire mély marad ez a nyom, az sok mindenen múlik. Például azon, hogy mennyit vártatok? Milyen a kapcsolat maga?
Szaknyelv? Sterilitás, szekunder sterilitás, infertilitás – nehéz (és csúnya) szavak és mögöttük mennyi, de mennyi trauma.
Állandó stresszben élni
Pszichésen óriási stressz, amit nem könnyít meg az orvostudomány. A görcsös akarat, a nagy-nagy stressz pedig csak nehezítik a fogamzást. Tudat alatt is rengeteg dolog megbújhat… A párkapcsolatotok minden szempontból próbának van kitéve. Egymás kezét fogva küzdjetek!
Sport, életmód, vitaminok – mennyi mindenre figyeltek és figyeltetek eddig is! És ebbe olyan könnyű szinte beőrülni, könnyű kimerülni, elfáradni – és könnyű elveszteni a spontaneitást, az élet örömét, a pillanat megélését. Pedig talán ez is segíthetne picit a közelebb sikerhez. A pszichés-rész több szempontból is nagyon fontos.
A gyermek fogantatása nem matematika
Ha színtiszta biológia volna az egész, akkor minden lombik sikerülne. Hisz’ ott tökéletesen adott minden feltétel, minden “hozzávaló”. De ebből is láthatjuk, hogy másról is szó van. Hitről, a lélekről.
Hallgassátok meg Kovács Mónika mentálhigiénés szakember gondolatait arról, hogy mindez sokszor pokolian nehéz:
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.