A kisebb balesetek természetes velejárói a gyermekkornak, ezek a legnagyobb gondosság és odafigyelés mellett sem kerülhetők el. De vajon melyek az otthon is ellátható, könnyű sérülések, és mikor kell orvoshoz fordulni?
Horzsolások
A legfontosabb teendő a seb gondos kimosása. Egyszerű megoldás, ha tiszta vizet (csapvíz vagy ásványvíz) folyatsz rá. Ehelyett vagy ezen kívül használhatsz oktenidin dihidroklorid hatóanyagú (alkohol és jód mentes) alkoholos, jódos vagy hidrogén peroxidos (gyógyszertárban kapható) sebfertőtlenítőt. Ha a seb nedvedzik, a fertőtlenítőszeres áttörlést naponta megismételheted a gyógyulásig. Lehetőleg ne tegyél rá sebtapaszt, mert a horzsolások gyorsabban gyógyulnak, ha levegő éri őket.
Vágás, repedés
A kicsi, vékony, alig vérző vágásokkal fertőtlenítés után nincs teendő, esetleg ragasszunk rá olyan tapaszt, amit szívesen nézeget a kisgyermek. Kapható már állat alakú is, kedvenc rajzfilmfigurás is. Ha a repedés nagyobb, mélynek tűnik, erősen vérzik, jobb orvoshoz fordulni, mert szakszerű sebellátásra, esetleg varrásra lehet szükség.
Véraláfutás, duzzanat
Ha a csupán kék-zöld foltról, kisebb dudorról van szó, amely nem befolyásolja a kéz vagy láb mozgathatóságát, használhatóságát, elég rá egy puszi és esetleg némi borogatás, enyhe hűtés. Hasznosak lehetnek ilyenkor a hűsítő kenőcsök, amelyek mentolt tartalmaznak. Nem befolyásolják ugyan a sérülést, de érezhető hatást gyakorolnak a bőrre, s így a kicsi megnyugszik, hogy kapott “kezelést”.
Mielőbb orvoshoz
Néha előfordul, hogy nem könnyű eldönteni, mennyire súlyos a sérülés. Jellemzően ilyenek a végtagsérülések, amelyek a járást ugyan nem akadályozzák, de bicegéssel, sántikálással, tartós fájdalommal, duzzanattal, korlátozott mozgathatósággal járnak. Ilyenkor jobb elvinni a gyereket sebészeti, traumatológiai ügyeletre.
Ha beütötte a fejét, és zavartan viselkedik, nem sokkal később hány ugyancsak jobb választás, ha kórházba mentek.
Ha a jelek szerint erős ütés érte a mellkasát vagy a hasát, ésetleg látható duzzanat, véraláfutás vagy seb keletkezett, jobb orvoshoz fordulni, hiszen a belső sérülések, vérzés lehetőségét otthon nem fogjuk tudni kizárni.
SOS!
Mindig azonnal orvoshoz kell fordulni vagy mentőt hívni, ha
– a fejét érő ütés vagy esés következtében a gyermek elveszítette az eszméletét vagy görcsrohama volt
– elképzelhető a gerincsérülés (például hanyatt, padkára, kerítésre esés)
– erősen vérző, nagy kiterjedésű seb keletkezett, vagy harapás, marás érte a kicsit.
Figyelem!
Orvosi vizsgálat előtt ne etesd és itasd a gyereket még vízzel sem, mert ha műtét szükséges, várni kell, amíg kiürül a gyomra!
A traumatológián hosszabb várakozásra számíthatsz. Vigyél magaddal néhány játékot, mesekönyvet, pelenkát, szórakoztató apróságot, papír zsebkendőt, WC-papírt, kézfertőtlenítő törlőkendőt és magadnak is egy kis vizet, tízórait.
Könyvajánlatunk
Mit tegyek, ha beteg a gyermekem?
Semmelweis kiadó, 2400 Ft
Ne ess kétségbe! A kicsik is tanulnak az apróbb balesetekből, olykor fájdalmas tapasztalataik hatására válik mozgásuk egyre magabiztosabbá és biztonságosabbá.
Megjelent a HelloBaby! magazin 2016. június-júliusi számában. Legyél Te is előfizetőnk!