Anyává válni nem egyszerű, ráadásul bizonyos lemondásokkal is jár. Mi az, ami támogatja és mi az, ami hátráltatja a várandósság megfelelő alakulását, a magzat fejlődését? Cikkemben a legfontosabb tényezőket mutatom be.
Szerző: Németh Krisztina
Kezdjük az alapokkal: az vagy, amit megeszel!
Kerüljük a feldolgozott, a gyorsételeket, mert ezekben kevés a tápláló anyag. Törekedjünk a természetes ízek keresésére! Lehet finomakat főzni ízfokozóval dúsított fűszerkeverékek nélkül is.
Mit (ne) együnk?
Sokan úgy gondolják, hogy a kismamáknak speciális diétát kell tartaniuk a magzat megfelelő fejlődése érdekében. Valójában szinte mindent lehet fogyasztani ebben az állapotban is, ami jólesik: bármilyen zöldséget gyümölcsöt, teljes kiőrlésű terméket. A zöldségnél, gyümölcsnél figyelni kell, hogy alaposan megmossuk azokat a kórokozók elkerülése érdekében.
Vannak tiltólistás ételek is, ebbe tartoznak bizonyos halfajok, melyeknek a higanytartalma veszélyes lehet – ilyen a kardhal, a cápa és a királymakréla. Ezzel együtt, ha a fogyasztás kifejezetten javasolt az omega-3 zsírsavak jótékony hatása miatt, ehető például tonhal vagy lazac, sütve vagy konzerv formájában. A nyers tej, a lágy sajtok és a húspástétomok egyaránt tartalmazhatnak lisztéria baktériumot, ami akár koraszülést is okozhat, így ezeket szintén ajánlott kerülni.
Mit (ne) igyunk?
Víz helyett ihatunk ízesítetlen, valódi gyümölcsből készült gyümölcsteát is. Ne rakjunk bele semmit! Se citrom, se méz, se cukor. Mértékkel ihatunk gyógyteákat is, de erről kérjük ki a háziorvosunk véleményét. Mi a helyzet a kávéval? Ez rettentően megosztó kérdés, én mindig az arany középutat szoktam javasolni. Például ha a reggeli szeánszunk része, hogy iszunk egy kávét, igyuk meg. De napi 1-2-nél több nem ajánlott. A másik nagy kérdés az ízesítés – a legjobb, ha magában isszuk, mindenféle hozzáadott dolog nélkül. Ami az alkoholt illeti, sok orvos nem teszi tiltólistára a maximum napi fél pohár száraz vörösbor elfogyasztását.
Mozgás: mit és hogy?
Abban mindenki egyetérthet, hogy a mozgás az életünk része kell, hogy legyen. Ez a várandósság alatt sincsen másképp, sőt, mivel a magzathoz az anya vérén keresztül jut el az oxigén, ami megfelelő fejlődéséhez nélkülözhetetlen, még inkább fontos, hogy a kismama rendszeresen mozogjon.
Figyelembe kell venni, hogy várandósan nem jó megterhelni a gátizomzatot és a méhnyakat, így a guggolások, a kitörések kerülendők, a nehéz súlyok emelgetése sem ajánlott. Kifejezetten jót tesz egy nagy séta a szabadban, ezenkívül vannak kismamáknak kifejlesztett speciális tornák, melyek pozítívan hatnak. Ilyen például az Aviva kismamatorna, mely erősíti a mell és a hát izomzatát, tudatos légzésre tanít. Hiszen fontos, hogy ne kezdjen el fájni a a várandós anya dereka a plusz súlytól, hogy erősödjön a mellizomzata és könnyebben elbírja a babáját, hogy tudatosan lélegezzen a vajúdás és a szülés során, megkönnyítve azt. Aki szeretne, úszhat is, de ügyelni kell az uszodai fertőzések elkerülésére. Aki hajlamos elkapni ezeket, inkább kerülje az uszodát. Továbbá: csak addig szabad medencébe menni, amíg a méhszáj teljesen zárt, utána tilos! Ha már az uszodánál tartunk, érdemes megemlíteni a szaunát is: használata várandósan nem javasolt.
Házasélet: szabad, nem szabad?
A legnagyobb tévhit a várandóssággal kapcsolatban az, hogy a kisbaba az intim együttlét során érzi az apukája hímvesszőjét, épp ezért nem ajánlott szeretkezni a babavárás hónapjai alatt. Nem, nem okozunk semmiféle problémát a babának azzal, ha jól érezzük magunkat! Abban az esetben viszont nem javasolt a szerelmeskedés, ha kinyílt a méhszáj és a szülés még korai lenne.
Összességében elmondható, hogy egészséges kismamaként szinte bármit csinálhatunk, ami jólesik – igyekezzünk tehát a lehető legkellemesebben érezni magunkat!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról