Indokolt esetben akár születés után is végezhető a babákon gerinc-ultrahangvizsgálat. A vizsgálat szükségességéről és menetéről a Czeizel Intézet ultrahang-specialistája, gyermekradiológus szakorvosa,
dr. Karádi Zoltán beszélt.
Szerző: Szabó Nikolett
Az első, második trimeszterben elvégzett genetikai vizsgálatok ultrahangvizsgálattal kiegészítve nagyon fontosak, mert ezek során a legtöbbször kiszűrhetők az esetleges fejlődési rendellenességek. A második trimeszterben a szakorvos a központi idegrendszert, a gerincoszlopot is ellenőrzi. Ha látszólag minden rendben volt a második, esetleg a harmadik trimeszterben kapott eredményekkel, indokolt esetben akkor is végezhető a babáknál a születés után gerinc-ultrahangvizsgálat. A koponya-, hasi, csípő-, gerinc-ultrahangvizsgálatok segítségével
időben felfedezhetők a tünetet még nem okozó veleszületett fejlődési rendellenességek, a szülés
közben történt elváltozások.
Mikor érdemes elvégeztetni?
A vizsgálat akkor ajánlott, ha felmerült a rejtett gerinczáródási és/vagy gerincfejlődési rendellenesség gyanúja. Erre gyanakodhatunk, ha a gerincoszlophoz közel, a keresztcsont-farokcsont régióban furcsa elváltozásokat észlelünk a baba bőrén. Ilyen lehet a behúzódás (gödröcske), a kitapintható duzzanat, a fokozott szőrnövekedés, a bőr elszíneződése. Koraszülötteknél is érdemes elvégeztetni a vizsgálatot. Javasolt továbbá újszülöttkori agyvérzést szenvedett csecsemőknél, mivel a koponyaűrben keletkezett vérzés a gerincvelői folyadékon keresztül nagyon gyakran leszáll az alsóbb szakaszokra, amit sok esetben csak ultrahang segítségével lehet biztosan felderíteni.
Hogyan zajlik?
A gerinc-ultrahangvizsgálatot általában gyermekgyógyászok, neurológusok, valamint gyermeksebészek ajánlására végzik el a szakorvosok, 3 hónapos korig.
Az eljárás semmilyen különleges előkészületet nem igényel, érdemes azonban a babával úgy érkezni a
vizsgálatra, hogy nyugodt, tele a pocakja, esetleg már szunyókált is egyet. A gyermeket hason, vagy ha lehetséges, inkább oldalt fektetve, teljesen levetkőztetve vizsgálják meg.
Mindez a csecsemő számára sem fájdalommal, sem egészségügyi kockázattal nem jár.
„Klasszikus zselét használunk, és egy nagy felbontóképességű, egyenes vizsgálófejet. Végighaladunk a teljes gerincen és a keresztcsonti régióban, nézzük az anatómiai felépítést, magát a gerincvelőt, a folyadéktereket, a kilépő ideggyököket, a környező csontos struktúrák anatómiáját, szerkezetét is, hogy nincs-e csigolyatest-fejlődési rendellenesség, elcsúszás, esetleg ideggyök-összenyomatás vagy külső daganat általi nyomás, a csigolyatestek, a csigolyák hátsó ívén záródási rendellenesség. Bizonyos fokú zavarok csak ultrahanggal mutathatók ki ilyen korán” – magyarázza dr. Karádi Zoltán.
Mivel a csigolyatestek hátsó ívei 3 hónapos kor körül elcsontosodnak, nagyon nagy a gyermekgyógyászok és a gyermekneurológusok felelőssége, hogy időben észleljék az esetleges eltéréseket, és szülőként is érdemes odafigyelni arra, hogy minden rendben legyen.
Ajánljuk még a témában: