A pörgős mindennapokban, ahol sokféle impulzus éri a szülőket, az édesanyákat, különösen jelentős szerep jut az együtt töltött minőségi időnek, melyben szülő és gyermek egymásra hangolódhat, egymásra figyelhet. Összegyűjtöttünk olyan tevékenységeket, amely segíti a közös élmények megszerzését bárhol legyünk is, akár nyaralás közben, akár utazás közben…a lényeg, hogy együtt éljük át!
Énekeljünk, mondókázzunk együtt!
Az éneklés nem pusztán szórakoztatás vagy megnyugtatás a gyerekek számára, sokkal több annál, az éneklés fejlesztés is. Fejleszti a szellemi képességet, kommunikatív képességet. Emellett az érzelmi palettát színesíti, sőt az emóciók tudatosításában, felismerésében is szerepet kap. Jó hatással van az érzelmi kapcsolatra, legyen az éneklő a szülő, a testvér vagy nagyszülő.
Ölbéli játékok
Az ölbéli játékok alapvetően a ritmikus beszédre, mondókázásra, rövid versekre, dúdolókra, éneklésre, érintésre és az olyan játékos tevékenységekre koncentrálódnak, melyekkel meghitt és fejlesztő légkört biztosíthatunk. Legnagyobb előnyük, hogy bármilyen hétköznapi tevékenység során – legyen az pelenkázás, fürdetés, mese, altatás, ébredés vagy olyan helyzet, melyben vigasztalni kell a gyermeked – lehet alkalmat találni rá. Megnyugtatásképpen bármikor ölbe vehetjük a picit, megsimogathatjuk a kezét, az arcát, és énekelhetünk, leköthetjük figyelmét egy-egy rövid, de ritmikus mondókával.
Hajtogassunk origamit
Amikor nehéz lekötni a gyerekeket, megpróbálkozhatunk néhány origami állatka hajtogatásának megtanításával. Ez nemcsak jó szórakozást lehet számukra, hanem több szempontból is hasznos tevékenység: segít megtanulni egy dologra kitartóan koncentrálni, segít a precizitás kialakításában, fejleszti a kézügyességet, a finommotorikát, így hat a bal és jobb agyfélteke működésére is. Kezdetben négyzet alakú papírt használjatok, ebből egyszerűbb állatokat, tárgyakat, díszeket, geometriai formákat készíthettek segédeszközök használatával vagy anélkül. A kezdőtől a haladó szintig nagyon sok videót nézhettek meg a youtube felületén.
Szaladgáljunk!
A szaladgálás, a fogócska, a bújócska mind örökzöld klasszikusok, és nem véletlenül: teret adnak arra, hogy a kisgyerek tanulja a testét, ügyesedjen, miközben a felnőtthöz is kapcsolódik. Ráadásul közben különböző érzelmi témák feldolgozására is lehetőséget kap, ha betartod azt a szabályt, hogy mindig te vagy az ügyetlenebb, hagyod nyerni a gyereket, közben bosszankodsz, hogy alul maradtál, vagy elkeseredsz, hogy nem sikerül elkapnod és megölelgetned őket, akkor ez segít a gyerekeknek különböző félelmeik, ijedtségeik, szégyenérzetük oldásában. „elég ügyes vagyok?” „tényleg szeretnek engem?” „úgy megijedek, ha mérgeskednek velem!” kinevetik magukból ezeknek a kérdéseknek a feszültségeit.
Rajzoljunk!
Kisgyermek korban nagy öröm a gyöngyfűzés, egyre több a rajzolás, az ábrázolásban az egyre kifinomultabb mozgáskoordináció eredményeként megjelennek a karikák. Ha a testkontúrok mellé mást is rajzolunk, gyakorolhatjuk a térbeli tájékozódás kifejezéseit: megnevezhetjük, mi van mellette, alatta, fölötte. Ezekkel a játékokkal nem csak sok nevetést, vidám perceket szerzünk, máris elősegítettük a térbeli tájékozódás fejlődését és az ehhez kapcsolódó szókincs bővülését. Videónkban megmutatjuk, hogy Húsvétra hogyan rajzoljatok egyszerűen nyuszit.