Az orrdugulás kényelmetlen, rossz közérzetet okozó tünet, amely megnehezíti a mindennapokat. De nem csak ezért szükséges belátható időn belül megszüntetni, hanem azért is, mert akadályozza az orr biológiai funkcióinak működését, illetve hosszabb távon szövődmények kialakulásához vezethet.
Az orrdugulás leggyakrabban a nátha tünete, ezenkívül egyebek között pollen-, poratka- vagy penészgomba-allergia, tejallergia, reflux, orrmandula-nagyobbodás, krónikus arcüreggyulladás kísérője lehet. Mindezek a problémák már csecsemőknél, kisgyermekeknél is jelentkezhetnek. Hogyan kezelhetők?
Okok és kezelésmódok
Nátha esetén az alapos, rendszeres orrtisztítás mellett bőséges folyadékfogyasztás, könnyű, vitamindús étkezés, a helyiségek párásítása, elegendő pihenés ajánlott. Allergia esetén lehetőség szerint kerülni kell az allergénnel való találkozást. A refluxból adódó problémákat a nyugodt, többszöri kisebb mennyiségű táplálkozás, a büfiztetés, valamint a fekvéskor alkalmazott fejemelő enyhítheti.
A krónikus arcüreggyulladás kezelésénél fontos lépés a gyulladást kiváltó ok megszüntetése (például: allergiakezelés), továbbá a felgyülemlő váladék eltávolítása orvos által végzett arcüregmosással, orrmosó folyadék otthoni használatával.
Szükség esetén (orvosi rendelvényre) antibiotikum-kúrára is sor kerülhet. Amennyiben orrmandula-nagyobbodás áll fenn, és ez visszatérő panaszokat okoz, indokolt lehet az orrmandulaműtét elvégzése.
Ha az orrdugulás bármely okból tartóssá válik, akkor az orrnyálkahártya hosszabb távon nem tudja ellátni feladatát a szervezet védelmében (szennyeződések, kórokozók szűrése, a tüdő felé áramló levegő párásítása, melegítése), a pangó orrváladék pedig kedvez a kórokozók megtelepedésének, szaporodásának. Így nő a felülfertőződés veszélye, a gyulladás kiterjedtebbé válhat, súlyosbodhat.
A nátha szövődményei
Bár a náthát vírusok okozzák, az általuk „előkészített” közegben különféle kórokozó, gennykeltő baktériumok is jól érezhetik magukat. Az ebből adódó szövődményeket tekintve az egyik kiemelt rizikócsoportot a 6 év alatti gyermekek alkotják.
A leggyakoribb szövődmények közé tartozik a gennyes orrfolyás, amelynek a jeleként sűrű, sárgás-zöldes váladék távozik az orrból, valamint az arcüreggyulladás, amely tompa, nyomó, erőteljes fejfájással, lüktetéssel, az érintett terület kipirosodásával, megduzzadásával, érzékenységével jár.
A váladékpangás elhúzódásának következménye orrmandula-gyulladás, fülkürthurut, középfülhurut, gége- és légcsőhurut, hörghurut, esetleg tüdőgyulladás, ritka esetben szívburok- és szívizomgyulladás is lehet.
A tartós szájlégzés fogínygyulladást idézhet elő, valamint elősegítheti a fogszuvasodást. Az orrdugulás, a váladékpangás megszüntetését tehát nem szabad elhanyagolni!
Az orrtisztításhoz kicsiknél hasznos módszernek bizonyulhat az inhalálás, az orrszívó alkalmazása. A váladék feloldásához, könnyebb eltávolításához jól jöhet egy természetes összetevőkből álló tengervizes orrspray alkalmazása, amelyből kifejezetten kisbabák, gyermekek számára ajánlott is beszerezhető.
Ha a megfázás a kezelés ellenére egy hét múltán sem enyhül, illetve ha súlyosabb tünetek jelentkeznek, mielőbb orvoshoz kell fordulni!
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára