A magzatvíz édeskés illatú, vízhez hasonló, enyhén opálos, semleges vegyhatású folyadék, melyben a magzat a terhesség alatt „úszik” a méhben. Egyrészt a méhlepényből származik, másrészt a magzat vizelete is belekerül, és többféle nagyon fontos szerepet tölt be a várandósság és a baba világrajövetele során.
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett
A magzatvíz a 20. terhességi héttől termelődik és a magzatot körülölelve gyűlik össze.
Ha sok, ha kevés
Túl sok magzatvíz kelethezhet például az anya cukorbetegsége, vesegyulladása, illetve RH-összeférhetetlenség miatt, de ugyanezt válthatják ki egyes magzati elváltozások is, így a méhen belüli fertőzés, a velőcsőzáródási rendellenesség, a nyelőcső-elzáródás, valamint egyes bélrendszeri, szívfejlődési rendellenességek. Ilyen esetben ágynyugalomra, esetleg kórházi megfigyelésre lehet szükség, szóba kerülhet a magzatvízfölösleg lecsapolása. Ha mindez nem vezet eredményre, császármetszésre kerülhet sor. Amennyiben a magzatvíz mennyisége 0,5 liter alatti, az fokozott felszívódásra, vagy vesefejlődési rendellenességből, húgyúti elzáródásból eredő elégtelen termelődésre hívhatja fel a figyelmet. Mivel a túl kevés folyadék beszűkíti a baba mozgásterét, mozgás-, illetve légzőrendszeri fejlődési zavarok alakulhatnak ki miatta, illetve a növekedési elmaradás veszélye is fennáll. Mindezek megelőzéséhez gyakran császármetszéssel segítik világra a babát.
A mennyiségi változások a magzat emésztő-, illetve vizeletelválasztó rendszereinek problémájára vagy más zavarra utalhatnak.
Fontos funkciók
A terhesség során a magzatvíz többféle nélkülözhetetetlen szerepet is betölt.
Ez azért lényeges kérdés, mert a szabad mozgás elengedhetetlen a pici izomrendszerének és csontjainak megfelelő fejlődéséhez. A magzatvíz védi a magzatot a hőmérséklet-változásoktól, egyenletes hőeloszlást és hőmérsékletet biztosít neki. Megóvja más külső hatásoktól is, például a mechanikai behatásoktól, és kiegyenlíti a környezeti nyomáskülönbségeket. Az is feladata, hogy védje a köldökzsinórt az összenyomódástól, megtöréstől. Jelentős szerepe van az anyagcserében, az emésztő- és a légzőrendszer fejlődésében, miután a magzat rendszeresen nyel belőle, ezzel egyúttal a nyelést és a légzési mozgásokat is gyakorolva. Itt érdemes megjegyezni, hogy a magzatvíz ízét az édesanya által fogyasztott táplálék is befolyásolja, ami hatással lehet a gyermek későbbi ízlésére, ízpreferenciájára.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról