A köhögés az egyik leggyakoribb, kellemetlen kísérő,tünete a különböző kisgyermekkori betegségeknek. Sok szülő számára ijesztő lehet az ilyenkor megélt tehetetlenség, de szerencsére a legtöbb esetben ártalmatlan, sőt hasznos gyógyító reflexről van szó, mely nem is mindig igényel orvosi segítséget.
Szakértő: Dr. Korausz Etelka, gyermekgyógyász
Szöveg: Károlyi Nati
Nátha, hörghurut
A köhögés oka leggyakrabban egy felsőlégúti vírusos megbetegedés. A legjellemzőbb, hogy a tünetek náthával, orrfolyással, orrdugulással kezdődnek, majd ez átmegy hörghurutba: a gyulladásos váladék a hörgőben, illetve a légcsőben kezd termelődni. A szervezet gyakori, száraz, majd hurutos köhögéssel szabadul meg ettől. A köhögés tehát fontos a mielőbbi gyógyulás szempontjából, ezért nem érdemes elnyomni vagy csillapítani. Egy új amerikai orvosi kutatás világosan rámutatott, hogy az egy évesnél idősebb kisgyerekek számára nincs jobb köptető a méznél. Jelenleg nagyjából 150-200-féle olyan vírust ismerünk, ami náthás felsőlégúti panaszokat okozhat. A közösségbe járó gyerekek sokszor ősztől tavaszig hol náthásak, hol köhögnek. Ez természetes, ettől edződik meg annyira az immunrendszerük, hogy felnőttként már csak legfeljebb két-három vírus döntse le őket a lábukról egy évben. Többnyire egy-két napig láz vagy hőemelkedés kíséri ezeket a náthás-köhögős megbetegedéseket. Az ennél hosszabb ideig tartó lázas állapot mindenképpen orvosi vizsgálatot tesz szükségessé. Többedik gyerekek általában hamarabb esnek át az első betegségeken, gyakrabban és elhúzódóbban betegek, mint az elsőszülöttek. A szülők sokszor panaszkodnak, hogy a nagyobbik gyermek hároméves koráig nem volt még náthás sem, a második gyerek meg pár hetes korában kezdi a betegeskedést. Ennek oka általában mindössze annyi, hogy a közösségbe járó nagyobb testvérek hazahozzák a vírusokat a bölcsiből, oviból, és minél fiatalabb a kicsi, annál éretlenebb az immunrendszere.
Az esetek egy kisebb részében azonban valódi veszélyhelyzetre utal a köhögés, és nem úszható meg a kórházi megfigyelés, ápolás, esetleg tartós gyógyszeres kezelés.
Nehezített belégzés: krupp
A nehézlégzésnek két típusát különböztethetjük meg: az egyik, amikor a belégzés nehezített. A kruppos ugató köhögés általában hirtelen, éjszaka nagy riadalmat okozva jelentkezik, „húzó” légszomjjal párosul, ilyenkor a gyerek minden egyes belégzése hangos, gyötrelmes. Legfontosabb azonnali teendőnk a gyermek megnyugtatása hideg, nedves, párás levegőn: télen nyissunk ablakot vagy üljünk ki az erkélyre, nyáron nyissuk ki a hűtőt és vigyük elé a gyereket. Közben hívjunk mentőt!
Nehezített kilégzés: asztmatikus légzés
A másik esetben pont ellenkező a helyzet: a kilégzés megy nehezen, ez az úgynevezett asztmatikus légzés, ami látványos mellkaspréssel, néha sípoló hanggal, szaporább légzéssel jár. Ezen az állapoton sajnos nem sokat segítenek a házi praktikák, hörgőtágító kezelésre van szükség. Első alkalommal érdemes kórházba menni ezzel is, ahol a beteg gyermek számára biztosított az állandó orvosi felügyelet. Belégzéses, vagy szükség esetén vénás kezelést vagy akár oxigént is kaphat, ha szüksége van rá. Amikor étkezés vagy magányos játék közben kezd erős ingerköhögésbe egy nagyobbacska csecsemő vagy kisgyerek, félrenyelésre kell gyanakodni.
Amikor nem késlekedhet a segítség: a légszomj
Egy láztalan, amúgy jó hangulatú, de köhögős csecsemővel, kisgyerekkel ráérünk orvoshoz fordulni. Az erős köhögés sokszor ijesztő, van, hogy a szülők úgy élik meg, hogy majd megfullad a gyerek. Köhögés közben természetes, hogy nehezen jutunk levegőhöz, ez önmagában még nem légszomjtünet. Nagyobb a baj, ha a gyerek két köhögési roham között is nehezen lélegzik. Ez sürgősségi ellátást igénylő vészhelyzet.
Ritkán előforduló, súlyosabb betegségek
Az esetek egy igen kis részében a köhögés, a szapora vagy nehezített légzés oka lehet tüdőgyulladás is. A közhiedelemmel ellentétben ez nem egy rosszul kezelt náthás-köhögős betegség szövődménye, hanem egy önálló kórkép. A leggyakrabban ezt is vírus okozza, de mivel nincs mód a váladék kitenyésztésére, hogy a bakteriális fertőzést kizárhassuk, általában antibiotikumkúrát szoktak javasolni a szakemberek. A legtöbb tüdőgyulladás enyhe lefolyású, gyógyszeres kezelésre gyógyul. Szerencsére a Prevenar oltás adása óta sokkal ritkábban fordul elő, a súlyosabb változat a gennyes, mellhártyagyulladással járó tüdőgyulladás. A szamárköhögés ellen a hazai oltásrendnek hála, elég jól védett a lakosság. A babák immunizálása azonban csak két hónapos kortól kezdődik, és a teljes védettség megszerzéséhez további ismétlő oltások szükségesek három és négy hónapos korban. Az utolsó kötelező emlékeztető oltást tizenkét évesen kapják a gyerekek, és nincs adatunk arról, ezután meddig tart a védettség hatása. Ezért azoknak a családoknak, akik gyakran mozognak olyan országokban, ahol még mindig fennáll a megbetegedés kockázata, megfontolandó az újraoltás. Az érintett családtagok gyerekvállalás előtt ellenőriztessék vérvizsgálat segítségével szervezetük védettségét a szamárköhögés ellen, és ha szükséges kérjenek (ismételt) védőoltást, hogy a teljes védettség megszerzése előtt se kaphassa el a baba ezt a meglehetősen veszélyes, potenciálisan halálos betegséget.
Megelőzhetetlen, de kinőhető
A krupp és az asztmatikus légzés is csupán a gyerekek egy részénél jelentkezik. A tudomány mai állása szerint leginkább egyéni hajlam kérdése, kinél fordul elő, és milyen gyakran tér vissza. A tapasztalatok azt mutatják, hogy gyakori a családi halmozódás: ahol a felmenők kórelőzményében van valamilyen allergiás tünet, vagy több testvér, unokatestvér is kruppos volt, ott nagyobb a valószínűsége az előfordulásnak. A legtöbb érintett gyermek csak 1-2-3 rohamot él át, de van, akinél szinte minden felsőlégúti betegségnél előjön. Több asztmatikus roham után javasolt a pulmonológiai kivizsgálás, ahol fény derülhet az esetleges környezeti okokra. Leggyakrabban nem mutatható ki semmi más kiváltó ok a vírusfertőzéseken kívül, ha mégis, akkor többnyire ún. inhalatív, vagyis belégzéssel bejutó allergének szokták a gondot okozni: pollenek, házipor, penész. A tüdőgyógyász szakorvos szükség esetén beállíthat egy megelőző célú gyógyszeres kezelést is. Ez a legtöbb esetben pár éven belül óvatosan, fokozatosan leépíthető, majd idővel teljesen elhagyható. Az érintett gyerekeknek csupán töredéke lesz, illetve marad asztmás. Gyakran visszatérő krupp esetében egyes orvosok felírnak a szülőknek szteroidos kúpot otthoni használatra vészhelyzet esetére, azonban ez csak arra elég, hogy a légszomjat mérsékelje, és biztonságosan kórházba szállítható állapotba kerüljön a gyerek. A kruppot szinte mindig kinövik a gyerekek: hétéves kor fölött már csak egészen ritkán fordul elő, sajnos azonban kivétel ebben is akad.
A lelki dolgok is számítanak
Szinte minden tapasztalt gyermekorvos ismeri a jelenséget, hogy vannak gyerekek, akiket hosszú évekig nem lehet látni betegrendelésen, aztán egyszer csak szinte minden hónapban többször megjelennek. Ilyenkor gyakran kiderül, hogy stressz van otthon: válás, anyagi nehézségek, munkahelyi vagy családi problémák. A gyerekek nagyon könnyen átveszik az őket körülvevő feszültséget, és ez hatással van az immunrendszerük működésére is. Sajnos a problémák az élet elkerülhetetlen velejárói, nem tudjuk mindentől megóvni őket. Amint véget ér a nehéz időszak, és újra harmonikussá válik a családi légkör, a kicsik lelke is megnyugszik, és újra ellenállóbbak lesznek a megbetegedésekkel szemben.
A hideg nem ellenség, sőt barát lehet
A felsőlégúti náthás, köhögős betegségeket gyakran nevezi a köznyelv meghűlésnek, megfázásnak. Pedig a hideghez csak annyi köze van ezeknek a betegségeknek, hogy az őszi-téli hűvösebb időszak jobban kedvez a vírusok terjedésének, a betegséget a közösségbe járó gyerekek egymástól kapják el. A fertőzést nem lehet kivédeni meleg öltözködéssel, a levegőzéstől való tartózkodás pedig kimondottan egészségtelen. Mindenkinek jót tesz a hideg levegőn való mozgás, hideg, párás levegőn történő alvás. A légszomjjal járó kruppos vagy asztmatikus betegségek esetén kimondottan jó hatással lehet a gyerek állapotára, ha megfelelő öltözékben nyitott ablaknál alszik a család, vagy elektromos hidegpárásítást alkalmazunk.
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg! Légy Te is előfizetőnk!