Egy új tanulmány szerint súlyos következményei vannak világszerte a légszennyezettségnek – a magzatokra, csecsemőkre is.
Szále Kata írása
Babák millióit érinti
Egy év alatt (2019-es adatok alapján készült a tanulmány) 6 millió csecsemő született a vártnál korábban, és 3 millió kisbaba súlya volt túl kicsi – mindez a légszennyezettség számlájára írható állítja a PLOS Medicine című szaklap.
A koraszülés – mely részben az életmód számlájára írható – pedig számos egészségügyi problémát hozhat magával, de a legsúlyosabb az, hogy a csecsemők halálához is vezethet, amiben évente 15 millió kisbaba érintett.
Külső légszennyezettség
Az autók kipufogóiból és gyárak kéményeiből a levegőbe kerülő káros anyagok mellett, a leginkább számottevő légszennyezés a házak fűtésének számlájára írható. Sok-sok háztartásban ma is fával, vagy szénnel fűtenek.
Belső légszennyezettség
Sokat nyom a latban a beltéri légyszennyezettség is, itt a lakásban dohányzók jelentenek komoly veszélyt a babák és kismamák egészségére (a dohányfüst összefüggésbe hozható a hirtelen csecsemőhalállal – melynek pontos okai még mindig nem kellően tisztázottak), az biztos, hogy a dohányzás komoly rizikófaktor ebben a tekintetben.
Emellett a leginkább jelentősek a konyhai tűzhelyek hatására a levegőbe kerülő káros anyagok.
A kutatók becslései szerint közel 80 százalékkal csökkenthetőek volnának a születés körüli problémák – mind a koraszülés, mind a hirtelen csecsemő halál – leginkább a Dél-Kelet Ázsiában és Afrika középső, déli vidékein, ha ezeken a területeken változtatnának a tűzhely használati (és szellőztetési) szokásaikon.
Forrás: PLOS Medicine
Ajánljuk még a témában: