Vannak szülők, akiknél a kötődés gyorsan, az első pár napban (vagy akár percben) kialakul. Másoknál ez a folyamat hosszabb ideig tart. Korábban kutatók úgy gondolták, hogy a kötődés kialakulása érdekében a lehető legtöbb időt kell tölteni az újszülöttel közvetlenül a születés után. Ma már tudjuk, hogy ez a feltevés nem teljesen helytálló, hiszen azok a szülők is képesek kötődni gyermekükhöz, akik a kezdeti időszakban orvosi okok miatt távol voltak tőlük, illetve azok is, akik idősebb gyermeket fogadtak örökbe.
De mit tegyél, ha úgy érzed, nem kötődsz eléggé a babához?
Nem szokatlan jelenség, hogy az anyukák kihívásként élik meg a babához való kötődést – hiszen a szülővé válás nagyon sok változással jár, és ez bizony vegyes érzelmeket tud kiváltani.
Segíthet, ha keresel egy fórumot, blogot, egy csoportot a közösségi oldalon, ahol történeteket olvashatsz más anyukáktól – meg fogsz lepődni, milyen sokan küzdenek a tiédhez hasonló problémával. Szintén jó ötlet lehet csatlakozni egy ezzel a témával foglalkozó közösséghez. Nézz körül a helyi kórházban, gyülekezetben, vagy egyéb szociális intézményben.
Mikor fordulj orvoshoz?
Idővel sok újdonsült szülő közelebb kerül gyermekéhez. Ha pár hét elteltével is azt tapasztalod, hogy semmivel sem kötődsz jobban gyermekedhez, mint szülés után, akkor beszélj a gyermekorvossal és saját orvosoddal is. Több anyukának azért nehéz a kötődést kialakítani, mert szülés utáni depresszióval küzdenek. Ez az anyukák legalább 10%-át érinti, és akár súlyos következményei is lehetnek, ha nem kezelik megfelelően. Ha attól félsz, szülés utáni depresszióban szenvedsz, ne szégyellj szakemberhez fordulni, hiszen ez a legjobb lépés, amit tehetsz saját és kisbabád érdekében.
Forrás: babycenter.com