Elérkeztek a meleg hónapok, itt az idő, hogy többet kiránduljunk a picikkel! Az egész családdal csodákat fog tenni egy-egy ilyen élmény, a gyerekek pedig megtanulhatják szeretni és óvni természeti környezetüket.
Szerző: Bérczes Judy blogger, Utazóanya
Azonkívül, hogy a közös családi kirándulásokon minőségi időt töltünk egymással és sok kalandban van részünk, kiszakadunk a hétköznapi stresszből is. Közben a picik immunrendszere erősödik, ráadásul nagyot alszanak. De merre vágjunk neki, és milyen távot célozzunk meg? Mit vigyünk magunkkal, és hogyan tehetjük érdekessé a gyerekek számára a kiruccanásokat? Mit tanítsunk meg nekik erdőn-mezőn?
Mekkora távot érdemes megtenni?
Változó, hogy mekkora távot tudunk megtenni egy babával vagy kisgyerekkel. Pár hónapos babával messzebbre is mehetünk, mivel akár órákig is alszik a hordozóban. Az elején rugalmas kendőben, később például csatos hordozóban vihetjük őket. Amikor már jár a gyerkőc, lelassulhat a tempó, hiszen egyre nagyobb igénye van arra, hogy saját lábán fedezze fel környezetét. Használjuk ki ezt és tartsunk vele! Keressünk virágokat, szedjünk leveleket, botokat, köveket. Tanítsuk meg arra, hogy melyek a védett növények, amiket csak nézni szabad, leszedni nem.
Mi is tanulhatunk tőlük: mivel ők más szemszögből szemlélik a természetet, olyan csodákra is felhívhatják a figyelmünket, amelyek mellett mi elmentünk volna. Ilyenkor nem a táv a lényeg, hanem a tartalom.
Ha nagyobb távolságot szeretnénk totyogókkal megtenni, abban sokat segíthet egy futóbicikli. A mi fiaink akár 4-5 kilométereket is megtettek így kb. 2 éves koruk óta. A nehezebb szakaszokon a férjem vontatta őket. Így tudtunk feljutni a Csergezán Pál-kilátóig is egy 70 perces felfelé meneteléssel. Arra az esetre, ha elfáradnának a totyogók, legyen nálunk hordozó, hogy meg tudjanak pihenni. Léteznek olyan túraútvonalak, amelyeket babakocsival is végig lehet járni. Az ezekkel kapcsolatos információkat érdemes előre ellenőrizni, nehogy helyben érjen minket meglepetés.
Mi legyen nálunk?
A friss levegőn a kicsik is jobban megéheznek. Vigyünk magunkkal gyümölcsöket, pogácsát, diákcsemegét, egészséges falatokat. A piciket motiválhatja a jól megérdemelt pihenő egy jelentős séta után. Piknikezhetünk egy plédet leterítve, de útközben a padokra is le tudunk csücsülni. Legyen nálunk sok folyadék is és hidratáljunk
sokat!
pakoljunk el, amikor végeztünk!
Mi az, ami ne maradjon otthon?
- Víz.
- Harapnivaló.
- 1-2 pelenka.
- Popsitörlő.
- Váltóruha.
- Extra réteg ruha.
- Papír zsebkendő.
- Kézfertőtlenítő.
- Hordozó, futóbicikli.
- Hordozást segítő
felszerelés: hordozós esőkabát, hordozótakaró, hordozós csőtop - Túrabakancs
- Hátizsák/övtáska.
Hogyan tegyük érdekessé a kirándulásokat?
A természet eleve tele van izgalmakkal. Meséljünk a gyerekeknek arról, amit látunk, és hagyjuk őket szabadon felfedezni, mászkálni. Szedjünk velük botokat, köveket, nézzük együtt, merre szállnak a madarak. A legkisebbeket is hagyjuk ismerkedni a különböző textúrákkal, a levelekkel, a földdel. Ez hatalmas kaland számukra! Az egészen pici babák élvezettel nézelődnek a hordozóból, és ez sokáig leköti őket.
Egy vadaspark, egy tanösvény vagy egy botanikus kert is nagyban színesítheti az élményt. Tájékozódjunk, mit
lehet csinálni a kiszemelt helyen – lehet, hogy kisvasútra ülhetünk vagy akár libegőzhetünk is egyet. A legfontosabb persze az, hogy együtt van a család, és hogy csak egymásra figyelünk. Ha már nagyobbak a gyerkőcök, akkor a barátokkal közös kirándulások is fokozhatják a kirándulás örömeit.
Rugalmasság és kikapcsolódás
Amikor picikkel kirándulunk, legalább annyira fontos a rugalmasság, mint maga a terv. Lehet, hogy pont a tervezett út napján fáradtabbak vagy nyűgösebbek. Ilyenkor ne ragaszkodjunk mindenáron az eredeti elképzelésünkhöz; vegyük figyelembe az ő igényeiket is. Lehet, hogy épp jobban szeretnének a réten futkosni, mint felmászni egy hegyre, esetleg meglátnak egy játszóteret és hintázni szeretnének.
Ötletek kiránduláshoz (ezeket mind 3 picivel jártuk végig)
- A Szépjuhásznétől a Normafáig
Távolság: kb. 15 ezer lépés
Emelkedős terep
A Normafánál: büfé, játszótér, János-hegyi kilátó - Jági tanösvény
Kiindulópont: Pilisszentiván
Távolság: kb. 4,3 km, Szintkülönbség: 90 m
Időtartam: 2 óra - Csergezán Pál-kilátó
Távolság: kb. 13 ezer lépés
70 perces felfelé menetelés, 100 lépcsőfok a kilátó tetejéig
Időtartam: kb. 3 óra - Cuha patak völgye
Kiindulópont: Vinye
Távolság: kb. 5 km
Magas szárú gumicsizma legyen nálunk!
Cél: Porva–Csesznek állomás, majd vonattal vissza a kiindulópontig Vasúttörténeti múzeum az állomáson
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.