Pethő Orsolya a gyermeknevelés két nagy problémájával foglalkozik: a kisgyermekek „hisztijével” és az anyai türelmetlenséggel. Anyaként maga is mindkettőt átélte, pszichológusként pedig már közel 1000 anyának segített. Ezért alkotta meg annak idején a Kölyök Szervizt, később a Nem akarok többé kiabálni – Anya Szerviz kártyákat.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Hogyan született meg az Anya Szerviz gondolata?
A Kölyök Szervizzel – ahol persze nem a gyereket szereljük meg – abban próbáltam segíteni a szülőknek, hogy mit tudnak tenni a gyermek tüneteiből kiindulva, de családi rendszerben gondolkodva. Hogyan változtassanak ez utóbbin úgy, hogy változást érjenek el a gyermek viselkedésében. Ám az anyák gyakran érzik azt, hogy a hiszti kezelésén túl szeretnék jobban megérteni saját magukat is. Rossz érzést kelt bennük, hogy sokszor türelmetlenek, kiabálnak – és ettől bűntudatuk van. Ez valóban ördögi kör, de ki lehet törni belőle.
Miért kártya készült az anyáknak?
Az egyéni konzultáció nem mindenki számára elérhető, és a könyvformánál könnyebben forgatható eszközben gondolkodtam. Az Anya Szerviz kártyák a szülők saját triggerpontjait segítenek megtalálni és orvosolni.
Mik is azok a triggerpontok?
Azok a dolgok, amikre „ugrunk”. Majdnem minden hozzám forduló anya beszámol arról, hogy vannak olyan helyzetek, amelyek igazán kiborítják. Az Anya Szerviz kártyával a múltba is vissza tudunk tekinteni, megkeressük azt a régebbi – legtöbbször gyermekkori – emléket, ami a kiborulásunk kiindulópontja lehet.
Mit tehetünk a változásért?
Önismereti úton feltérképezzük a mintáinkat, a működésünket, a kártya pedig segít rájönnünk, mit tegyünk másképp. Ha fölismerjük, hogy a saját történetünkből fakad az, ha valamire nagy indulattal reagálunk, akkor sikerrel tudunk változtatni rajta.
Heti 3-4 foglalkozással, fél év alatt kialakítható egy új idegpálya, de a változást jóval hamarabb is érzékeljük majd.
Hogyan megy végbe ez a folyamat?
Képzeljük el, hogy az agyunk olyan, mint egy golyópálya. A golyó arra megy, amerre a legkönnyebb; az agyunk is azt választja, amit a legjobban begyakorolt. Ám tudatosan választhatunk másik megoldást. Persze, amikor fáradt az ember, vissza-visszatérhet a régi minta.
Említette a fáradtságot, és sokszor tényleg ez nehezíti a legjobban azt, hogy türelmesek legyünk. A kialvatlanság szinte „ledarálja” az agyat. A frontális lebeny offline üzemmódba vált: „a főnök nem elérhető”. Nem csoda, hogy nehéz megtartani a kontrollt. A másik fontos tényező, hogy az anyuka mennyire elégíti ki a saját testi-lelki és társas igényeit. A „mártír” anya fogalma olykor még mindig kísért. A kislányként kapott minták ugyanis nagyban meghatározzák, hogyan működünk anyaként, feleségként. A női ágon sok családban az az „örökség”, hogy az anya csak akkor boldog, ha a családtagok elégedettek. A legtöbb nő belefut az önfeláldozás csapdájába. Akár a munkája révén, akár főállású anyaként, akár úgy, hogy „a gyerekek miatt” marad benne a már nem működő házasságában. A férfiak döntéseiben természetes módon ott van, hogy a saját javukat keresik, míg mi, nők nemegyszer ki sem tudjuk fejezni, hogy mit szeretnénk, mert lelkiismeret-fiurdalást érzünk miatta.
Az odafigyelés a saját igényeinkre bűntudatot kelt bennünk?
Sokszor igen, pedig nem kellene, hogy így legyen. Nőként is akarhatunk dolgokat! S hogy megvalósítsuk, az napjainkban már nem a férfin múlik, nem is a társadalmon, hanem rajtunk. Ki kell mondani, és tenni érte! Persze sokféle érdeket szükséges egyeztetni hozzá, de senkinek az igényei nem fontosabbak a másikénál. Vágyaink elfojtása miatt leszünk ugyanis „házisárkányok”, ami nem tesz jót sem nekünk, sem a családunknak, sem általában a kapcsolatainknak.
Az önismeret alapköve, hogy tisztázzuk: mire vágyunk? Ezt kell megtennünk, összegyűjtve mindazt, amit szeretünk, hogy azután töltekezhessünk belőle.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!