Köztudott, hogy a várandósság idején (is) fontos a rendszeres testmozgás. A fizikai aktivitás jót tesz a babának és a mamának egyaránt. Sokszor mégis elhanyagoljuk a dolgot.
Szerző: Hegedűs-Müller Henriett, Szále Kata
Az utóbbi években nem mindig voltak kedvezőek a feltételek, hogy a kismamák nyugodt szívvel járjanak tornázni, jogázni, uszodába… ám fontos volna, hogy ne hagyjunk fel a sportolással télen, vagy rossz idő esetén sem: a mozgás mindig nagyon fontos!
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy egy jóleső séta, vagy kedvenc sportunk gyakorlása kifejezetten feldob. Ezt – többek között – az endorfin hormonnak köszönhetjük.
Ez természetes!
Várandósan természetesen lassabb a nyirokkeringés, az anyagcsere, és a vérkeringés is, emellett a hormonok is nagy változásokat hoznak. Ám amikor mozgásban vagyunk a tüdőnkbe mélyebben szívjuk a friss levegőt, az izmaink dolgoznak, felfrissül a vérkeringésünk, gyorsabb az anyagcserénk…, számos fiziológiás előnyre teszünk szert.
És, ha nem mozgunk?
Egy spanyol tanulmányban a COVID karanténhatásait vizsgálva 90 várandós nőt figyeltek meg. Az olasz Catania Egyetem és a spanyol Cardenal Herrera Valenciai Egyetem kutatói szerint a kismamák fizikai aktivitása a karantén idején 30%-kal csökkent. Sőt, 60%-kal csökkent náluk például a gyaloglásra, a sétára fordított idő.
Már pedig, ami a kismama közérzetének kárára van, az a magzaténak is! A várandósság időszaka legtöbbször több pihenéssel, kevesebb aktivitással jár – mert így esik jól, de a jól megérdemelt pihenés is jobban esik, ha mindennap mozgunk. A rendszeres frissítő séta, úszás, jóga, pilates …- vagy bármi más, ahol biztonságban érezzük magunkat és amiről orvosunkkal konzultálva megegyeztünk – nagyon fontos része az egészséges és boldog babavárásnak!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!