Ha berobban az év végi ünnepi időszak, a karácsonyi nagy hajrában azt is ki kell találnunk, hogy mivel lepjük meg szeretteinket. A gyerekek esetében különösen nagy kihívással állhatunk szemben, ha azt szeretnénk, hogy minél hasznosabb legyen a meglepetés, és még örömöt is szerezzünk vele.
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett
Ha ajándékot keresünk a gyerekeknek, a válogatás során nagy segítségünkre lehet az internet, hiszen sok weboldalon korosztályra, nemre, esetleges fejlesztendő területre és egyéb kategóriákra lebontva találhatók meg azok a játékok és más termékek, amelyek közül szemezgethetünk. Természetesen a realitás talaján állva érdemes döntenünk arról, mi lenne számukra igazán megfelelő – lássunk ehhez néhány fontos szempontot!
Nem, érdeklődés és életkor
Ha mindenképp tipikus kislányos vagy tipikus kisfiús ajándékot szeretnénk, érdemes átgondolnunk, milyen típusú és habitusú az adott gyermek. Olyan kisfiú van a családban, aki játék katonákkal szeret játszani, vagy olyan, aki inkább a versenypályákat és a vonatokat részesíti előnyben? Esetleg olyan, aki szereti az építőkockákat, de nem kedveli a szerelőszetteket? Olyan kislányé lesz az ajándék, aki általában a nagyobb babákat szereti igazán dajkálni, vagy olyan, aki akkora babaházra vágyik, amibe beférnek a Barbie-k? Olyan, aki szívesen fűz gyöngyöt vagy mesterien színez pónikat? Természetesen nem csupán a nemet, hanem az életkort is érdemes figyelembe venni, hogy a csemeték azt kaphassák, ami igazán érdekli és jól leköti őket. Nem jó, ha a gyerek túl kicsi még egy játékhoz, és nem érti a lényegét, de az sem, ha már „kinőtte” és emiatt unja.
Fejlesztőjátékok: kellemeset a hasznossal
Ha összekötnénk a kellemeset a hasznossal, olyasvalamit válasszunk, amelyben nemcsak örömét lelheti a gyermek, hanem bizonyos szempontból fejlesztjük is vele. Az ilyen jellegű játékok egyre nagyobb teret hódítanak. Számos kategóriájukat kínálják az internetes webshopok és a hagyományos boltok, köztük oktatótermékeket, logikai játékokat, ügyességi játékokat, szerepjátékokat, kreativitást segítő és mozgásfejlesztő eszközöket. Vásárláskor vegyük számba, mi az, amiben a gyermekünk esetleg egy kicsit gyengébben áll, mivel tudnánk segíteni testi, értelmi fejlődését.
Praktikus megoldások
Mindig egyeztessünk a családdal arról, hogy ki milyen ajándékot vásárol a kicsiknek, nehogy több ugyanolyat is kapjanak. Ha valamilyen nagyobb, drágább játékra, sporteszközre gyűjtünk, érdemes például a nagyszülőkkel közösen megvennünk az áhított holmit, így a vásárlás nem ró egyenként hatalmas terhet a családokra, és nagy lesz az öröm. Hívjuk fel a családtagok, rokonok, barátok figyelmét arra, hogy ajándékbeszerzés előtt kérdezzenek meg minket, szülőket: mi kerüljön a fa alá a gyerekek számára? Hiszen semmi szükség egy harmincadik kisautóra, századik babára, mellyel egy napnál többet úgysem játszanak.
A ruha is tökéletes ajándék lehet a gyereknek, de csak egy bizonyos életkor után; a legkisebbek ugyanis még nem tudják igazán értékelni. Később, amikor már érdeklődni kezdenek a divat iránt, illetve amikor hódítani kezdenek náluk a mesehősös motívumok, egy-egy jól megválasztott ruhadarabnak is nagy sikere lehet.
További szempontok
Mindig olyan ajándékot adjunk, amelynek a használata teljesen biztonságos. Az sem hátrány, ha az adott eszköz környezetbarát, illetve olyan anyagokból készült, melyek a gyermek egészségére nézve nem jelentenek hátrányt vagy veszélyt (például nem műanyagból készültek – a káros mikroműanyag szervezetbe kerülése miatt, illetve BPA-mentesek).
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP