Amit – azt hiszem – minden szülő szívesen kihagyna az első évekből, az a kisgyermekének hisztije. A feszültség szinte elviselhetetlen mértékű tud lenni – mind a kicsiben, mind bennünk. Ám a gyermekpszichológus szerint jó oldala is van…
Szerző: HelloBaby magazin
A fejlődés része
A gyermeki hiszti jó jel, hiszen az agy fejlődéséhez pozitívan járul hozzá – mondja Margot Sunderland angol gyermekpszichológus. Szerinte a hisztirohamok a gyermekek fejlődésének fontos mozzanatai. A kicsik agyának nagy része a születés után fejlődik ki, kiváltképp a magasabb rendű, racionálisabb tettekért felelős rész.
Teret enged a benne dúló viharnak
Számos esetben meg tudjuk előzni a hisztirohamot, ha van rá mód, ezt érdemes megpróbálni. Ám, ha már benne vagyunk, mi szülők maradjunk higgadtak! A hisztiző gyermek kiengedi dühét, kifejezi érzelmeit, elszabadulnak a hormonjai.
A legtöbb szülő attól lesz csak igazán feszült egy-egy hisztiroham kapcsán, mert kellemetlenül érzi magát a “közönség” miatt, szégyelli a többi ember előtt, legyen szó bevásárlóközpontról, a játszótérről, a buszról, vagy orvosi váróról; a szülő szívesen “süllyedne a föld alá szégyenében”. De ezt fontos kikapcsolni – fejben dől el! – , ha nem frusztráljuk magunkat amiatt, hogy ki mit szól, ki mit gondol rólunk, akkor sokkal könnyebb megőriznünk a hidegvérünket, aminek segítségével határozottan könnyebben vészeljük át a nehéz perceket. Sok ember élt át hasonlót kisgyermekével – ők biztosan nem fognak pálcát törni felettünk! Aki pedig netán “rossz szülőnek” tart emiatt, azzal tényleg nem érdemes foglalkozni!
Forrás: HelloBaby Mozaik
Ajánljuk még a témában: