Többnyire vírusok okozzák, nem különösebben veszélyes, de rengeteg kellemetlenséget, sírást-rívást okoz a kicsiknek az a betegség típus, amit megfázásnak szoktunk nevezni. Ha figyelsz néhány alapvető óvintézkedésre, talán sikerül csökkenteni a nyűgösen, betegen töltött napok számát.
Szerző: HelloBaby magazin
Környezet
A fűtési szezon kezdetétől fogva különösen fontos, hogy ne legyen 21-22 foknál melegebb a lakásban, és gondoskodj a rendszeres szellőztetésről, párásításról. A száraz melegben kiszáradó nyálkahártya fogékonnyá válik a fertőzésekre.
A másik alapvető óvintézkedés, hogy rossznak számító időben is napi több órát töltsetek lehetőleg jó levegőjű helyen a szabadban, sok-sok mozgással. Megfelelő öltözékben – ami nem túlöltöztetést jelenet, hanem például vízálló nadrágot, esőkabátot, kényelmes, strapabíró cipőt – mindez nem jelenthet problémát.
Kerüld a zsúfoltságot!
Amíg csak tehetitek, kerüljétek nagy ívben azokat a helyeket, ahol sok ember van együtt zárt térben. A bölcsőde, óvoda-választásnál is érdemes arra figyelni, hogy nagy, védett kert, udvar tartozzon hozzá, és súlyt helyezzenek a rendszeres, napi több órás levegőzésre. Nagyon előnyös és követendő gyakorlat, ha a kicsi délutáni alvásának helyszíne a csoportszoba zárt légtere helyett egy szellős, fedett terasz.
Tippek: ha már itt a nátha
Gondoskodj időben a váladék eltávolításáról. Ez kicsiknél porszívós orrszívással, sós vizes orrspray-vel végzett átöblítéssel oldható meg leggyorsabban és legkönnyebben. Ha a nyálkahártya duzzadt, akkor szükség lehet olyan orrcseppre is, amelyik lelohasztja, így téve lehetővé a váladék távozását. Így jó eséllyel sikerül megakadályozni, hogy a váladék a fület és az alsó légutakat is megfertőzze. Kezdjétek el játékosan gyakorolni az orrfújást. Használj ehhez egy mókás ördögnyelvet, amelyet a gyerek orrlyukához illesztesz, és arra kéred, fújja fel az orrával.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára