Érdemes minél több információt szerezni császármetszés körülményeiről, így jobban el tudjuk képzelni, mi vár ránk és nem utolsó sorban a lelki ráhangolódásban is segít.
Szerző: Anyukaland
Világra jött!
Biztosan fogod látni a kisbabádat: ha rövid időre is, de megmutatják. Amíg te a műtőben vagy, addig apa mellkasán szőr–bőr kontaktusban kenguruzik majd, ami garantáltan megalapozza az apa–gyermek kapcsolatot. A műtétet követően kaphatsz homokzsákot a pocakodra – ez azért van, mert segíti a méhösszehúzódást, így megelőzhető az esetleges kóros utóvérzés. Rengeteg rémhír terjed a kismamák között a „méhnyomkodásról”.
Mivel az érzéstelenítő hatása már múlik, ez fáj, fel kell készülni rá. Jelezd a fájdalmadat és fájdalomcsillapítót fogsz kapni.
A fejedet a műtétet követően függőlegesen nem emelheted, viszont oldalra nyugodtan mozgathatod. Ezzel megelőzhető az érzéstelenítés egyik mellékhatása, a fejfájás. A legtöbb kórházban, amint kihoznak a műtőből, és amint az állapotod és a babád állapota megengedi, megtörténik az első mellre tétel. Vagyis császármetszésnél is megtörténik az aranyóra, segítve a családdá válást.
Extra tipp
Ha szeretnél haskötőt használni, akkor csak napi pár órában tedd, amikor mozgásban vagy. Egyébként hagyd, hogy a szalagok és izmok maguktól is dolgozzanak. Ha mindig fenn van a haskötő, ellustul a has, pont úgy, mint például a kéz, amikor gipszben van.
Mire számíthatsz császármetszés után?
A méhösszehúzódás támogatásához oxytocinos injekciót fogsz kapni. Az első felkelés fájni fog, de az első zuhany hihetetlenül jól fog esni! Ritkán, de előfordulhat, hogy a műtét alatt a testedbe beszökött levegőbuborékok fájdalmasan távoznak. Ezek általában a mellkas-váll tájékán okoznak fájdalmat, ami kellemetlen, de hamar elmúlik. Vállkörzéssel enyhíthetsz rajta, illetve segíthet, ha félig ülő testhelyzetben pihensz.
Az első néhány alkalommal vizeletürítéskor csípő, kellemetlen érzésed lehet. Ilyen panasz a katéter okozta felszíni mikrosérülések miatt jelentkezhet; sok folyadékfogyasztást követő gyakori vizeletürítés hatására elmúlik.
Tévhit, hogy aki császárral szül, annál nincs szülés után hüvelyi vérzés. Számíts rá, hogy lehet kevesebb, tarthat rövidebb ideig, de lesz. A műtét során alaposan kitisztítják a méhedet, de a méhlepény leválását követő sebgyógyulás a méhfalon a császárnál is lezajlik. A méh összehúzódása szintén vérzéssel jár. Készíts be tehát magadnak nagy, kényelmes bugyit és sok nagyméretű intim betétet.
A császármetszésen átesett nők is szoptatnak. Sőt, a tapasztalatok azt mutatják, hogy nem feltétlenül indul be később a tejtermelésük – ez teljesen egyéntől függő.
Sok múlhat a pszichés felkészülésen, illetve a támogató kórházi hozzáálláson. Bátran kérj segítséget!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!