Az közösségbe kerülő kisgyermekek fokozottan kitettek a legkülönfélébb fertőzéseknek, hiszen sokat tartózkodnak együtt zárt térben, és az immunrendszerük sem feltétlenül kész még a fertőző betegségek hatékony kivédésére.
Szerző: HelloBaby magazin
A kicsik szervezete, immunrendszere számára a kórokozók többsége még ismeretlen, így sokféle fertőzésnek kitettek. Egy egészséges gyermeket jellemzően évente 6-8 alkalommal ér utol valamiféle légúti betegség, és 2-3 alkalommal hányásos-hasmenéses emésztőrendszeri probléma. Nem ritka a bölcsődéseknél, a kis óvodásoknál a húgyúti fertőzés, a kötőhártya-gyulladás, a herpesz, az élősködőkkel (tetű, ótvar, rüh, bélféreg) való fertőződés sem, és a bőrkiütésekkel járó gyermekbetegségeket (bárányhimlő, skarlát stb.) sem mindig sikerül megúszni.
Persze azért nyilván nem csak erről szól ez az időszak, de ilyesmire is számítani lehet.
Mivel a leggyakoribb fertőző betegség címet valószínűleg a nátha kaphatná meg, jó, ha szülőként minél többet tudunk róla. Megfázásként vagy meghűlésként is gyakran emlegetik és a felső légutak, elsősorban az orr és a torok vírusos fertőzését jelenti. Számos vírus okozhatja, de többnyire rhinovírus áll a hátterében. Ezt azért is fontos tudni, mert a vírus okozta betegségek antibiotikummal nem kezelhetők, miközben tévesen sokan hiszik, hogy igen. Saját elgondolás alapján tehát sosem szabad antibiotikum-kúrát kezdeni, különösen nem a gyermekeknél – ilyet csak akkor javasol az orvos, ha a vírusfertőzés mellett bakteriális fertőzés is kialakul, amelynek terápiájában valóban indokolt lehet az antibiotikum-szedés. „Alapesetben”, egy szimpla nátha esetén azonban erre semmi szükség, sőt: sokat árthatunk vele.
Melyek a megfelelő eszközök és módszerek a náthával járó tüszszögés, orrfolyás, köhögés, torokfájás, levertség megszüntetése érdekében?
Pihenés. Egy kis nátha miatt, ha a gyermek közérzete viszonylag jó, nem szükséges az ágynyugalom, de a szokottnál kényelmesebb, nyugodtabb tempót érdemes felvenni a mindennapok a során, több pihenésre adva alkalmat. Legyünk türelmesek, hiszen szerencsés esetben gyermekünk pár nap alatt túleshet a betegségen.
Folyadékpótlás. A nátha orrfolyással, izzadással járhat, tehát fokozottan kell ügyelnünk a kellő folyadékpótlásra. Még jobban eshet ilyenkor az ivás, ha langyos folyadékot, babáknak való teát kínálunk. Mézet csakis 1 év feletti gyermekek italába tehetünk!
Táplálkozás. Az anyatej az egyik legjobb „gyógyszer”, folytassuk tehát az anyatejes táplálást. A vegyesen táplálkozó baba kapjon könnyű, vitamindús fogásokat.
Orrtisztítás. Az orrporszívó egyes gyerekeknek nem a kedvence, de nagyon jó eszköz a szabad légvétel visszanyeréséhez. Semmiképp ne hagyjuk pangani a váladékot az orrban, mert ez kedvező környezetet teremthet a kórokozó baktériumok szaporodásához. A beszáradt váladékot mindig lazítsuk fel orrspray-vel, mielőtt eltávolítjuk.
Szellőztetés. Végezzük rendszeresen (hideg időben érdemes ezt többször és rövid ideig tennünk). Így a kórokozókkal is szennyezett, meleg levegő helyére friss, tiszta levegő kerülhet. A babát hideg időben természetesen sose hagyjuk a kitárt ablak közelében.
Párásítás. Hasznos a nyálkahártyák kiszáradása ellen. A kiszáradás irritációt okozhat és az orrváladék beszáradásához is hozzájárulhat.
Inhalálás. Kellő körültekintéssel alkalmazva jó módszer a légutak tisztításához, a nyálkahártya-duzzanat csökkentéséhez. Végezhető vízzel, fiziológiás sóoldattal. Csecsemők esetében maszk segítségével megoldható. Vény nélkül kapható szer alkalmazásakor minden esetben kérdezzük meg a gyógyszerészt, illetve gondosan nézzük át a betegtájékoztatót, mielőtt ilyet használnánk, ugyanis számos népszerű termék babáknak, kisgyermekeknek nem ajánlott. Válasszunk kifejezetten csecsemőknek, kisgyermekeknek kifejlesztett készítményeket!
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára