A császármetszések száma kétségtelenül nőtt az elmúlt években, így a tudatos felkészülésben teljes mértékben helye van ennek a fajta szülésmódnak. Ha te is császármetszéssel tervezed világra hozni a kisbabádat, vagy szeretnél B tervként felkészülni rá, akkor cikkünkből sok fontos dolgot megtudhatsz róla.
Szerző: Anyukaland
Az alábbiakban mindenekelőtt összegyűjtöttük a leggyakoribb szakmai indokokat, amelyek miatt a gondozó szülész orvos vagy egy társszakma orvosa a kismamával egyeztetve programozott császármetszést javasolhat.
- A magzat medencevégű hosszfekvése – azaz a farfekvés bizonyos esetei.
- Ikerterhesség először szülő nőnél.
- Abszolút téraránytalanság (amikor egyértelmű, hogy az anyai kismedence és a magzati paraméterek nem teszik lehetővé a hüvelyi szülést).
- Korábbi, méhen végzett beavatkozás, ami indokolja a császármetszést.
- Magzati és/vagy anyai állapot (például: magzati szívbetegség – szükség van a kiszámíthatóságra a kardiológiai háttér biztosítása érdekében, anyai pszichés ok).
- Az előző szülés rövid időn belül császármetszéssel történt.
Mi fog történni a műtét előtt?
A tervezett császármetszés előtt éhgyomorral kell megjelenni a szülőszobán (ideálisan a műtét előtt 12 órával ehetsz utoljára). Tehát a műtét előtti napon vacsorázhatsz, éjfélig ihatsz vizet, utána semmit. Nincs reggeli kávé sem! Erre azért van szükség, mert így még inkább csökkenteni lehet az operációval járó esetleges szövődmények esélyét.
Az orvosod kérhet felvételi ultrahangot és hüvelyi vizsgálatot végezhet. Ha szükséges és beleegyezel, kapsz beöntést, továbbá ellenőrzik, hogy kell-e borotválni a műtéti területet.
Jó, ha tudod
Ékszerektől és mindenfajta fémtől mentesen (hajcsat, fémes hajgumi nélkül) mehetsz be a műtőbe. Lakkozott körmök nélkül érkezz, hiszen az esetleges véroxigenizációs zavart a legkönnyebb a körmökön észrevenni. Ha hosszú a hajad, praktikus, ha összefogod. Ha kontaktlencsét használsz, nyugodtan hagyd bent. Meglepően hideg van a műtőben.
Mi fog történni a műtőben?
Húzást-vonást érezhetsz a műtét alatt, de fájdalmat semmiképpen sem! Az esetek döntő többségében spinális (gerincközeli) érzéstelenítésben zajlik a műtét, manapság altatás csak nagyon akut esetben, vagy egyéb orvosi indikáció miatt történik. (Így ébren vagy, amikor életet adsz a gyermekednek.) Lehetséges, hogy az érzéstelenítés mellékhatásaként remegni fogsz. Ez uralhatatlan, de amilyen gyorsan jön, úgy el is múlik. A fejed elé egy zöld lepelt fognak húzni, hogy ne lásd a történéseket.
Ha a párod bent lehet a műtőben, a fejednél helyezkedik el. Ő sem lát semmit a műtétből, ha nem akar.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!