Amikor már nem esik fizikailag nehezünkre kikelni az ágyból, lényegében elkezdődik – fokozatosan, óvatosan! – a mozgás visszaépítése a mindennapjainkba. Legyen az egy séta a babával, egy felmosás a lakásban, vagy egy kellemes átmozgató torna.
Szerző: Berkiné Fehér Éva gyógytornász-fizioterapeuta
A 6 hetes orvosi kontroll után fokozatosan növelhető a mozgás intenzitása, megkezdhető a nyújtás és az erősítés. A tornát séta, relaxáció, és a baba hordozókendőben való cipelése egészítheti ki.
A 6-12. héttől a teljes testet átmozgató gyakorlatok kiegészíthetők nyújtással, további fokozatos erősítéssel, és a korábbiakhoz hasonlóan sétával, relaxációval, babahordozással.
A 12. héttől az intenzívebb átmozgató, erősítő gyakorlatok mellett elkezdhető például a kocogás. Kipróbálható a baba-mama torna, a hordozókendős torna is, melyek az anyának is, a babának is maradandó pozitív élményeket hozhatnak.
Javasolt mozgásformák általában: a baba-mama torna, az intenzív séta, a tajcsi, a jóga, a pilates. Szóba jöhet az ugrálásmentes aerobik spinning, esetleg a könnyű kocogás, és akár a manapság divatos babakocsis futás is (ha az ízületek és a gátizom már megerősödtek).
Jó tanácsok
- Végezzünk körülbelül 30 perces edzéseket hetente 3-4 alkalommal, majd a terhelést és az edzés hosszát fokozatosan emeljük.
- Az edzésnek mindig legyen része a bemelegítés, a levezetés és a nyújtás.
- Kerüljük az ugrálással, ütközéssel járó mozgásformákat és a mozgások során mindig figyeljünk a gát védelmére.
- Fokozottan ügyeljünk a folyadékpótlásra, hiszen a fizikai aktivitás miatt még jobban megnő a szervezet folyadékfelhasználása.
- Minden edzés alkalmával hordjunk jó minőségű sportmelltartót, és figyeljünk oda a megfelelő testtartásra.
- Edzés után, szoptatás előtt lehetőleg lehetőleg zuhanyozzunk le, hogy az izzadsággal járó, enyhén sós íz ne befolyásolja a baba szopási élményét.
Keressünk csoportokat, közösségeket, amelyekben megtapasztalhatjuk az együtt mozgás örömét, az együttes fejlődést, megbeszélhetjük a nehézségeket, megoszthatjuk a sikereket.
Figyeljünk a testünkre, a fizikai szükségleteinkre, ne sajnáljuk magunktól a mozgásra, kikapcsolódásra szánt időt!
Mindenki egyedi adottságokkal jön erre a világra, így azt is fontos megértenünk, hogy mindegyikünk másképp viseli a várandósságot, a várandósság utáni időszakot, és gyermekeink is egyéni adottságokkal rendelkeznek, különböző temperamentumúak. Ennek tükrében igyekezzünk anyai megérzéseinket követni és a gyermekünkkel együtt fejlődni, új utakat, új kapcsolatokat keresni.
A várandósság, az anyaság külső-belső változásokkal jár. Ezt átérezve, elfogadva elszakadhatunk azoktól az elvárásoktól, melyeket a külső tényezők erőltetnek ránk, például a reklámokban napi szinten megjelenő karcsú nőideálok képe vagy a boldogság és a karrier kérdései.
A gyerekek segítenek újra megláttatni velünk a körülöttünk lévő csodákat. Ebben az időszakban mi is lelassulunk, s így jobban oda tudunk figyelni az évszakok változásaira, színeire, a rohanásmentes, szeretetteli pillanatokra. Ezekből töltődve őrizhetjük meg, táplálhatjuk tovább az otthoni tűzhely melegét és családi kapcsolatainkat is.
Ajánljuk még szakértőnk írását a témában: