Személyes tapasztalatom szerint rengeteg előnye származik az anyukának abból, ha tagja egy anyaközösségnek. És mint tudjuk: ha az anya jól van, az az egész családra is nagyon pozitív hatással lesz!
Szerző: Kovács-Mihócza Orsolya blogger, Barangoló család
Amikor megszületik a baba, a gyermekorvos és a védőnő a lelkünkre köti, hogy a pici kapjon napi egy csepp D-vitamint. Ha kimarad egy-két nap, nem tragédia, de hosszú távon bizony komoly káros következményei lehetnek annak, ha a pici nem kapja meg a napi egy csepp olajban oldott vitamint. Miután kilenc évig vezettem egy baba-mama klubot a fővárosban, már tudom: nemcsak a babákra, hanem az anyákra is oda kell figyelni. Az ő „lelki D vitaminjuk” a közösséghez tartozás.
A hasonlat nem feltétlenül szó szerint értendő, egy baba-mama klubot például nem lehet napi találkozásokkal üzemeltetni. De a közösség ereje, és annak védelmi szerepe hasonlatos a D-vitaminéhoz.
Mi az, hogy anyaközösség?
Ötgyermekes édesanyaként számtalanszor megtapasztaltam, milyen az, amikor az ember hetekig a négy fal közé kényszerül gyermekei (azután sokszor ráadásként saját) betegsége miatt. Ez az opció csak egyetlen a sok kiszámíthatatlan nehézség és felfoghatatlan öröm közül, amit később jó megbeszélni más, hasonló sorsú, korú és
életvitelű emberekkel.
De mit értek anyaközösség alatt?
A játszótéri ismerkedés, barátkozás vagy a közös programozás barátnőkkel hasonló jellegű, de nem anyaközösség. Egy szervezett, jó esetben vezetővel rendelkező, rendszeres időközönként meghirdetett ingyenes esemény, általában ugyanazon a helyszínen, már sokkal inkább nevezhető anyaközösségnek. Főbb programpontja a kicsik szórakoztatása mellett általában az anyák meghatározott tematika mentén vezetett beszélgetése. Nevezhetjük baba-mama klubnak (hétköznap délelőttönként) vagy női körnek (gyerekek nélkül, gyakran az esti órákban), esetleg anyaklubnak (kétheti, havi rendszerességgel).
Milyen előnyei lehetnek?
A friss anyák és a többgyermekes szülők megoszthatják egymással tapasztalataikat – a kölcsönös tanulás élményét magam is számtalanszor megéltem. Egy-egy szervezett klubalkalmon előre meghatározott tematikát lehet feldolgozni, erről vezetett keretek között lehet elmélyülten beszélgetni.
A helyi anyák társasága sokszínű és sokrétegű, egymás mellett ül a többdiplomás, gyermeket későn vállaló professzor asszony és az ovi fiatal dadus nénije. Megismerjük egymás világát, egymás körülményeit, kilátunk a saját „buborékunkból”. A baba-mama klubon a gyerekek is megszokott, ismert körülmények között találkozhatnak egymással rendszeresen. Így a közösséghez tartozás élményét nemcsak az anya, de a baba is megélheti. Továbbá: ahány ház, annyi szokás! Öröm hallgatni egymás családi hagyományairól, és többen át is vettünk egymástól jól bevált ötleteket az évek során, legyen az egy ajándéktárgy-típus, egy ünnepi hagyomány vagy egy-egy hétköznapi szokás.
Barátság és támogatás
Mindemellett az anyukák és a gyermekek között életre szóló barátságok szövődhetnek. Azok az emberek, akik most egymás gyerekeinek keresztszülei, nem is ismerték volna egymást, ha nem jönnek el külön-külön a baba-mama klubba! Az is nagy előny, hogy „fogjuk egymás kezét”, kiderül, ha valahol, valakinél baj van. Feltűnik, ha egy tagunk sokáig nem jár, utánanyúlunk, rákérdezünk, segítünk, sőt gyűjtést szervezünk, ha kell. Új baba születésekor összefogással komatálazunk, így tudjuk közvetetten erősíteni a gyermekágyi anya-baba kötődést. A „kirepült”, munkába állt vagy elköltözött édesanyákat az online közösségi fórumainkon ugyanúgy tagjainknak mondhatjuk, mint korábban. Az anyaközösséghez tartozás gazdagítja a tagok és a vezetők lelkét. Azzal, hogy vezettem is klubot, nem csak tagja voltam, új vezetői tulajdonságokra tehettem szert, melyeket biztonságos körülmények között, mondhatni kockázatmentesen tesztelhettem is.
Kilencévnyi önkéntes baba-mama klubvezetési tapasztalatomról kézikönyvet is írtam Klubdélelőtt címmel, 250 oldalon – ezzel is szeretnék minden anyatársamnak tartalmas közösségi életet kívánni!