Igen frusztráló, mikor azt érezzük, hogy sosem érünk a végére, ráadásul feszültséget kelt bennünk, hogy nem a gyerekkel készítünk valamit, játszunk, levegőzünk…, hanem takarítunk. Tegyünk egy-két próbát, végezzünk házimunkát közösen – de ne túlzott elvárásokkal! Segítsenek a kicsik is!
Szerző: HelloBaby magazin
Kis korban a gyerekek szívesebben csatlakoznak, mint majd kamaszként… És persze a példa, amit a gyermek maga előtt lát az elsődleges tanító.
A kicsik is segíthetnek?
Vajon mennyire érdemes bevonni a kicsiket? Egy darabig talán nem szívesen terheljük őket, mert nem akarjuk dolgoztatni a gyereket, vagy csupán nem bízunk a végeredményben. Bármi is tart vissza, jó dolog, ha bekapcsolódhatnak!
Tökéletességet várni hiba volna. De ha a koruknak, ügyességüknek megfelelően vonjuk be őket, az a gyerekeknek is javára válik és nekünk is hasznot hoz!
Mégis hogyan?
Kezdetben mindenképp együtt kell elvégezni az adott házimunkát, egyrészt, hogy segíteni tudjunk, hogy megtanítsuk az adott feladatra, másrészt a biztonsági kedvéért. Nem szabad ragaszkodni ahhoz, ahogy magunk végeznénk el, érdemes engedni a kísérletezést és a sajátos módszereket. Ha korán ismerkedik meg a gyerek az ilyen teendőkkel, természetesnek veszi a háztartással kapcsolatos feladatokat.
Hogy mit bízol rá az nagyon fontos! Ha túl nehéz a feladat, kedvét szegheti! Inkább kezd kicsiben, így sikerélménye is lesz és növekedni fog az önbizalma. A 2-3 éves totyogók imádnak segédkezni, és ezt a lelkesedést érdemes felhasználni a későbbi későbbi rutin kiépítésére.
Mit bízhatunk egy 2-3 évesre?
- Jó kezdés lehet a mosással összefüggő munkákban való segítés. A szennyes ruhák kiválogatása, bepakolása a kosárba, vagy az elöltöltős mosógépből való kipakolás. Lehet az ő dolga a zoknik válogatása, vagy adogathatja a kezünkbe a teregetni valót.
- Ügyesen össze tudja már szedni a nem piszkoló szemetet (papír, zacskó, kisebb műanyagok, stb).
- Élvezni fogja, ha kap egy kis rongyot, amikor mi port törölünk és, amit elér az az ő része lesz.
- Ha fölsöpörtük az előszobát, konyhát tarthatja ő a kis lapátot (nem baj, ha mellé is megy).
- Ha porszívózunk és nem zavarja a zaj, egy kicsit megpróbálhatja ő is – úgy, hogy mi is tartjuk a porszívó csövét!
- Ő pakolhatja el a játékait is. Kezdetben persze ezt is együtt csináljuk, de előbb-utóbb már rá lehet bízni majd.
- Szívesen segít, odahoz bármilyen nem veszélyes tárgyat nekünk, ha pontosan megmondjuk neki, mi az és hol található.
- A konyhai munkákba is bevonható: a terítéskor ő teheti föl a szalvétát, vagy a kanalakat az asztalra. Ha sütünk szórhatja ő a sajtot a pogácsa tetejére, vagy a mazsolát/gyümölcsöt a sütemény tésztájába. Ha az ölünkbe fogjuk, vagy elénk egy székre áll, kevergetni is tud (persze sosem meleg dolgot), de egy túrókrémet, vagy süti tésztát nyugodtan keverhetünk közösen.
Nem utolsósorban ügyesedik, fejlődik a koordinációja és könnyebben lesz képes később az utasítások végrehajtására is.
Indulhat a házimunka? Kezdődjön a rendrakás!
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig