A babaszoba megtervezése nem egyszerű feladat, azonban ha egy pár dologra odafigyelsz, biztosan sikerül megteremteni az ideális környezetet a picinek. Ehhez kaphatsz most néhány hasznos szempontot.
Szerző: Csorba Anita kreatív mentor, Álomszobagyár
Nemcsak anyukaként foglalkoztam már babaszoba-berendezéssel: többször is alakítottunk át otthonokat a csapatommal babaváró pároknál, akik arra kértek minket, hogy segítsünk ideális környezetet létrehozni gyermekük érkezéséhez. Az is előfordult már, hogy a szülők kisbabával vártak, akinek a meglévő szobáját kellett felújítani.
A padlótól a falakig
Mindenképp érdemes valamilyen könnyen tisztítható és barátságos melegburkolatot választani; ilyen szempontból a laminált padlók, a parafa-, vinyl- vagy faburkolatok működnek a legjobban. A padlószőnyeg viszont nem túl jó választás a poratkák miatt. Érdemes inkább külön szőnyeget beszerezni, hogy a kicsi később majd tudjon a földön játszani – leginkább a rövid szőrű, könnyen tisztítható verziók közöttt érdemes körülnézni.
A kicsi érkezése előtt ajánlott egy tisztasági festés. Lehetőség szerint kerüljük a vibráló, túlságosan élénk színeket, és az sem szerencsés, ha túl sokféle árnyalatot használunk. Mi nagyon szeretjük a pasztelleket, mert segítenek a megnyugtató, barátságos és pihentető környezet kialakításában. Egy-egy élénkebb szín vagy látványosabb minta persze belefér, csak nem szabad túlzásokba esni.
Mindent egy helyen? Nem feltétlenül!
Gondoljuk végig, milyen funkcióknak kell megfelelnie a helyiségnek. Ugyanabban a szobában fogunk altatni, pelenkázni és szoptatni? Ugyanitt fogjuk tárolni a gyermek játékait?
Nem feltétlenül szükséges mindent egyazon helyen csinálni, illetve néha nem is lehetséges. Velünk is előfordult, hogy a szülői hálóban rendeztük be a babasarkot. Ha valaki nem bővelkedik a négyzetméterekben, ne próbáljon mindent bezsúfolni egyetlen parányi szobába, hiszen a kicsinek fontos a rendezett, ízléses környezet.
A bútortól a lámpáig
Amire minden esetben feltétlenül szükségünk lesz, az egy fekvőhely (kiságy), egy pelenkázó (például komód) és egy szoptatásra alkalmas hely (például fotel), azonban nem gond, ha nem tudunk mindent egy légtérben megvalósítani.
Ez azért fontos, mert a babák a fogzáskor gyakran rágcsálni kezdik fekhelyüket. Jó megoldás lehet az is, ha ez ellen szilikonból készült peremvédővel védekezünk.
A peremvédő amúgy is jól jön: mindenképp ügyeljünk a biztonságra, gondoskodjunk az éles sarkok lekerekítéséről, valamint szabaduljunk meg a kiálló elemekről. Ne legyenek érdes felületek sem a bútorokon és a szobában.
A kiságy a legfontosabb: sem ezen, sem a matracon nem érdemes spórolni! Általában kétféle méretben kapható: 60×120 és 70×140 centiméteresben. Ha van elég hely, célszerű a nagyobbat beszerezni, mivel azt 3-4 évig valószínűleg nem kell lecserélnünk.
Nem elhanyagolható a megfelelő világítás sem: a mennyezeti, központi lámpa mellett mindenképp gondoskodjunk a meleg színű hangulatfényről és éjszakai fényforrásról is. Sok sikert és sok boldogságot!
Ajánljuk még a témában: