Olvasási idő: 2 perc
Szakértők szerint az a legideálisabb, ha a gyermekünket 1 és 3 éves kora között szoktatjuk le a cumiról, azonban néhány orvos javasolhat korábbi időpontot is, főleg ha gyermekünk gyakori fülgyulladástól szenved.
Ha a baba koraszülött, a gyermekorvosok szerint ideálisabb az eredetileg kiírt születési időponthoz képest számolni a 12 hónapot és elkezdeni a leszoktatást.
Néhány kutatást azt mutatja, hogy azok a gyerekek, akik három éves koruk után is cumiznak, hajlamosabbak a fogproblémákra. Arra nincsen azonban szilárd bizonyíték, miszerint a cumi hozzájárulhat beszédproblémák vagy szoptatási gondok kialakulásához.
Ha úgy érezzük, gyermekünk készen áll rá, és mi is felkészültnek érezzük magunkat a leszoktatás kezdete utáni nehezebb napokra, elkezdhetjük a folyamatot.
Mikor érdemes elkezdeni a leszoktatást?
Az Amerikai Gyermekorvosi Akadémia nem rendelkezik ugyan egy ajánlott életkorral, ami a cumiról való leszokást illeti, a legtöbb szakértő azonban bármely 1 és 3 éves kor közötti időpontot javasolja. Vannak azonban bizonyos tényezők, amelyeket érdemes figyelembe venni az időpont kiválasztásánál. Lehetnek előnyei annak, ha közelebb esik az első születésnaphoz, ugyanis ennyi idő alatt a szopizási szokás meg nem rögzül annyira az agyban.
A babáknál a tárgyállandóság 9 és 12 hónapos kor között alakul ki, azaz ekkor kezdenek el bizonyos tárgyakhoz kötődni, emlékeznek a dolgokra, és akkor is akarják azokat, ha nem látják. Ezután az időpont után már lényegesen nehezebb leszoktatni a babát a cumiról.
Hasonló okokból, 3 éves kor körül is nehezebb lehet a leszoktatás, ugyanis eddigre a szokás már nagyon beidegződik. Azonban egy idősebb gyermek jobban képes megérteni, ha elmagyarázzuk, mi történik, és könnyebben megtaníthatjuk neki, hogyan nyugtassa meg magát a cumi nélkül.
Hogyan szoktassuk le?