Ma már legtöbben függetlenül a baba világrajövetelének módjától, vagy helyszínétől egy örömteli családi ünnepként tekintünk a szülésre. Szinte minden szülő őriz legalább 1-2 saját kattintású felvételt a nagy napról. Vannak azonban, akik egy egész albumnyi profi minőségű fotót szentelnének az alkalomnak. Ha te is fontolgatod a szülésfotózás lehetőségét, mindenképpen érdemes elolvasnod cikkünket.
Szerző: Károlyi Natália dúla
Nem furcsa?
Kinga először idegenkedett az ötlettől, hogy fotóst engedjen a szülőszobába, végül annyit változott a hozzáállása, hogy nyilvánosan is megosztotta a szüléséről készült képek egy részét. Szerette volna ország-világnak megmutatni: így is lehet szülni.
Első szülésem meglehetősen traumatikusra sikerült, így másodjára már szerettünk volna mindent bebiztosítani, hogy legalább a humánus bánásmód, partneri viszony a segítőkkel garantált legyen. Így esett a választásunk a Róbert Károly Magánkórházra és dr. Dékány Ágnesre. A doktornő honlapján látott szülésfotók egyből lenyűgöztek, de sokáig vonakodtam tőle, hogy egy idegen kattogtasson az intim zónámban. Amint személyesen is megismertem Trosztel Adriennt, minden előítéletem, és rossz érzésem eloszlott. Biztosított, hogy bármikor kiküldhetem, ha zavar a jelenléte, és csak az fog látszani a fotókon, amit mi is látni szeretnénk. Én mindenre kíváncsi voltam – nevet Kinga. – A 40.héten hidegzuhanyként ért a hír: ezt a szülést is indítani kell. Először hagytam magam elsodorni a negatív érzésekkel:
A műszerek és a csövek helyett pedig a kikészített babaholmikat, meg a mécseseket kezdte fotózni. Az ő megnyugtató jelenlétének is köszönhetően kis idő múlva átlendültem a holtponton, és szépen megszületett a lányom. Örülök, hogy meg tudom majd mutatni neki és a nagytesójának a fényképeket. Talán segíthetnek a nagyobbik gyerekemnek is felülírni a születése emlékét.
Több, mint fotós
Hubay-Németh Natália szívügye a méltó szülés. A hivatásos fotós édesanya második gyermeke háborítatlan születése után bővítette szolgáltatása repertoárját a szülésfotózással.
Már az első alkalommal nyilvánvalóvá vált számomra, hogy több vagyok, mint szülésfotós – idézi fel a kezdeteket Nati. – Kis kutakodás után rábukkantam a világhálón, hogy külföldön több olyan dúla is van, aki egyben szülésfotós is. Felismertem, hogy ez az én identitásom. Azóta volt lehetőségem váltott szerepben is kipróbálni magam, de ha rangsorolnom kell, elsősorban fotósnak tartom magam.
Pécsett rendkívül jók a tapasztalataim: mind otthoni, mind kórházi környezetben szívesen fogadtak a szaksegítők, sőt ügyeletben szülő pár mellé is minden fennakadás nélkül beengedtek. A fogadott segítőkkel szeretek előre egyeztetni, ilyenkor biztosítom őket, hogy semmilyen beavatkozást nem fogok fotózni, és nem akadályozom a munkájukat. Előfordult már, hogy minden igyekezetem ellenére lekéstem egy- egy szülést, mert olyan sebesen jött a baba. Ilyenkor fel szoktam ajánlani, hogy a család első közös napját örökítem meg otthon.
Harmadik kisfia születésekor aztán Nati is kipróbálhatta a fényképezőgép “túloldalát”:
A férjemmel egymástól teljesen függetlenül ugyanazt a kollegánkat gondoltuk felkérni. Annak ellenére, hogy ő egy férfi, teljesen természetesnek éreztem a jelenlétét. Olyannyira, hogy sok fénykép esetében meglepődtem utólag: Ezt is lefotózta? Mikor? Észre se vettem. Nagyon örülök, hogy ezúttal készült közös kép a férjemmel vajúdás közben, és a szülésnél szintén jelenlévő nagyobb gyermekeim őszinte, kíváncsi várakozása és öröme is megörökítésre került.
Fotózás “receptre”
Dr. Dékány Ágnes a kisgyerekeivel otthon töltött évek során találkozott először az akkoriban inkább csak külföldön dívó szülésfotózás jelenségével az interneten. Annyira jó lehetőségnek tartotta a családok számára, hogy amint visszatért a munkába, lázasan keresni kezdte azt a fotóst, akivel jól tudnának együtt dolgozni.
– Elsőre persze nagy volt a lelkesedés, de amint kiderültek a műfaj olyan kevésbé kényelmes sajátosságai, mint a hetekig tartó készenlét, adott esetben éjszakai tizensok órás műszak, mindjárt visszakoztak a jelöltek – eleveníti fel emlékeit a szülészorvosnő. – Így aztán el is engedtem egy időre a témát, mígnem egy szülésfotós maga jelentkezett a Róbert Károly Magánklinikánál, hogy szívesen fotózna szüléseket. A vezetőség azonnal összekötött minket. Azóta rajta kívül más fotóssal is dolgoztunk már együtt, remek az együttműködés köztünk.
A fotósok is egyre érzékenyebben vannak jelen, ma már magától értetődő, hogy nekik kell a szüléshez alkalmazkodniuk és nem fordítva: Nem gyújtunk lámpát, és nem húzzuk el a függönyt csupán az előnyösebb fényviszonyok kedvéért.
Előnyök hosszú listája
A doktornő tapasztalatai szerint a szülésfotózást kérő párok és igényeik meglehetősen sokfélék: van, aki részletes, mindentmutató “dokumentumfotókat” szeretne valamennyi fázisról, van, aki romantikus hangulatú, inkább csak “sejtető” felvételeket, s van, aki be se engedi a fotóst, csak az aranyórára.
Sok anya olyan pozícióban szül, hogy nem is látja “élőben” a baba kibújását. Ha készülnek fotók, utólag maga is megcsodálhatja ezeket a pillanatokat. A legnagyobb segítséget talán a császármetszés során készült fotók jelentik, főleg, amik abban az időszakban készülnek, amikor az anya még a műtőben van, a baba pedig már az édesapa mellkasán melegszik. A fotóknak köszönhetően csökkenthető a “filmszakadás” érzés, a képeket nézve az anya sem marad le teljesen ezekről a meghitt pillanatokról. A beépített okostelefonok korában adná magát, hogy a szülésnél jelen lévő hozzátartozó vállalja magára a “szülésfotós” szerepét, erről azonban mindenkit igyekszem lebeszélni. A fotózás ugyanis óhatatlanul kizökkent a folyamatból: Az által, hogy az apa kívülállóként néz egy-egy pillanatra a történésekre, maga is kívülállóvá válik.
Nem olcsó mulatság
A szülésfotózás sajnos nem két fillér, hiszen jóval több energiabefektetést is igényel a fotós részéről, mint egy műtermi családfotózás: Készenlét, utazás, – többnyire kisgyerekes anyákról lévén szó: gyerekfelügyelet megszervezése és így tovább. A legtöbb fotós többféle árfekvésű csomagot is kínál az ügyfeleinek 70 és 150 ezer forint között. Utólag még szinte senki nem bánta meg, hogy kérte szülése fotózását, azt viszont jóval többen, hogy hagyták magukat lebeszélni erről. Dr. Dékány Ágnes úgy tapasztalja, még a nehéz, vagy nem teljesen az eredeti terv szerint alakuló szülések képeit is jó érzéssel nézik vissza a szülők, attól sem kell tehát tartani, hogy a nagy nehezen összespórolt, drága fotók végül csak porosodni fognak egy láda alján.
Hubay-Németh Natália szerint ez nem csupán az elvárások tisztázása miatt fontos:
Bármennyire is tetszenek az édesanyának a fényképeim, ha nem alakul ki közöttünk a “kémia”, nem én vagyok az embere. A szülés érzelmileg rendkívül érzékeny folyamat, ha olyan személy van a térben, aki mellett feszélyezve érzi magát az édesanya, az a vajúdás kimenetelét is negatívan befolyásolhatja – hangsúlyozza a szülésfotós.
Ajánljuk még a témában: