Ha minden optimális módon történik, akkor a mászás a kúszás után alakul ki a babáknál, körülbelül 8–10 hónapos koruk között. Ez már igazi 3D-s megoldás, hiszen függőleges irányban is jelentős elmozdulást kíván. Kovács Andreával, a Mackórendelő vezető gyógytornászával beszélgettünk.
Szerző: Podonyi Hedvig
Mi minden változik mászáskor a kúszáshoz képest?
Hason fekvésből részben már függőleges irányba tolja magát a gyermek, a combjai kezdenek merőlegesek lenni a talajra, másképp terhelődik a csípője. Az alátámasztási felülete, amely a korábbihoz képest jóval kisebb, már csak a sípcsontja, a lábfeje és a két tenyere. Emiatt gyakorolnia kell az egyensúly megtartását, ami persze nem feltétlenül megy neki rögtön, lehetnek borulások. Térben is jól kell gondolkodnia.
A mászás azzal kezdődik, hogy a baba elkezdni felfelé nyomni a popsiját, majd a tenyerére támaszkodva felemelkedik és elkezd egy kicsit „kutyázni”: előre-hátra ringatja magát. Ezzel kitanulmányozza, mikor mennyi izomtónust kell növelnie a hajlításhoz vagy a nyújtáshoz, és rövidesen meg tud indulni négykézláb.
Az is előfordul, hogy nem így történik, hanem például alkaron marad, mert úgy érzi, nem elég erős még a válla. Vagy azért nem tudja magát megtartani négykézláb, mert nagyon gyengék a közelítőizmai, és a lábai szétcsúsznak „békába”. Lehet, hogy csak pillanatokra tolja fel magát, és utána kicsúszik oldalra, ami általában szintén a gyengeség jele. Más babák, akik kicsit túl impulzívak, feszesek, feszültek vagy izgatottak, nagyon befeszítik a lábukat, amint négykézlábra állnak, és ettől kerülnek máris hasra. Emiatt nemegyszer inkább kúsznak tovább. Ha valamiért nehéz a babának a mászás, akár 10 hónapos koráig kúszhat, hiszen így is eléri a kiszemelt játékokat, és ezért igazából jól érzi magát.
A négykézláb mászás ritkán szokott teljesen kimaradni, inkább az fordulhat elő, hogy nagyon kevésszer és rövid távon mászik a baba. Érdemes szakember segítségével felmérni, mit kell gyakorolni, játszani vele ahhoz, hogy négykézláb is másszon. Lehetőleg ne maradjon ki egyik mozgásforma sem a mozgásfejlődés során.
Milyen „szabálytalan” változatai vannak a mászásnak?
Lehetséges, hogy az egyik oldalon talpon van a láb, a másik oldalon térden. Vagy például bizonyos esetekben, ha vállövben és törzsben nem érzi magát erősnek a baba, nem áll négykézlábra, viszont felül, és popsin dobálja-löki magát előre, így közlekedik. Ilyenkor mindenképp érdemes tenni a mozgásharmóniáért, a megfelelő gerincmozgásért, a szimmetriáért annak érdekében, hogy megtanuljon négykézláb mászni.
Mikor szükséges gyógytornászhoz fordulni?
Ha csak annyi a gond, hogy még nem érzett rá a baba a mászás lényegére, akkor elég, ha a szülő négykézlábra teszi egy kicsit, próbál lépegetni vele, valami érdekes dolgot mutat neki, amit mászva elérhet, és ezt megcsinálja még párszor. Praktikus lehet, ha a szülő maga is mászkál egy keveset négykézláb, hogy a baba lássa, hogyan kell ezt csinálni. Szintén hasznos lehet az olyan gyerekek társasága, akik pont a mászási fázisban vannak. A lábak túlzott csúszkálása jól fékezhető a kis harisnyára vagy sztreccsnadrágra dekorgumival rajzolt pöttyökkel, mintákkal. Készen is kaphatók mászóharisnyák.
Általában mivel, hogyan segíthetjük a babáknál a mászástanulást?
Mint említettem, szem előtt kell tartani, hogy a mozgás szimmetrikus legyen, egyaránt terhelődjön a test mindkét oldala – figyeljünk erre! Lényeges, hogy a mászás ideje alatt, ami nagyjából 3-4 hónapot jelent, összességében jó pár kilométert megtehessen a baba. Menjünk egyik helyiségből a másikba, parkettára-szőnyegre, menjünk ki a fűbe, a homokba. Kesztyűvel-overállal, gumiszőnyeges játszótéren vagy faburkolatos felületen télen is engedhetjük mászni a babát a szabadban. Ágyra, magasabb helyre viszont ne tegyük őt, hogy le ne essen. Pakoljunk feljebb mindent, ami veszélyes lehet számára, mert egyre több dolgot képes elérni. Arra is vigyázzunk, meddig lóg a terítő széle, hogy semmit se ránthasson magára.
Egy időben a mászással, vagy ahhoz képest 1-2 hétnyi eltéréssel egyébként ülni is megtanul a gyermek – legközelebb erről mondok el néhány fontos dolgot.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.