A gyermekek általában csak 2-3 éves koruk körül, vagy ennél is idősebb korukban képesek segítséggel orrot fújni, önállóan pedig még később – az orrdugulás azonban már kisbabaként is okozhat gondot számukra. Hogyan tisztítsuk a kicsik orrocskáját?
A babák, kisgyermekek orrának tisztán tartása fontos gondozási feladat, amely sok problémát előzhet meg, hiszen az orrban pangó váladék növeli a felülfertőződés veszélyét, a súlyosabb gyulladások, betegségek kialakulását, és gátolja a szabad orrlégzést.
Az akadályozott légvétel önmagában is nehézséget okoz, hiszen a babák 6 hónapos korukig csak az orrukon keresztül lélegeznek. Emiatt orrdugulás esetén rosszabbul megy nekik az alvás, nem tudják kellően kipihenni magukat. De táplálkozáskor sem kapnak rendesen levegőt, és így nem szopiznak eleget.
Mindez fokozott nyűgösséget eredményezhet, valamint a súlycsökkenés, kiszáradás veszélyével fenyegethet. A nagyobb gyermekek közérzetét is rontja, hogy nem kapnak levegőt az orrukon át és kiszárad a szájuk, ami az evés és az alvás során is roppant zavaró.
Az orrdugulás leggyakoribb okozója a nátha, ezenkívül kiválthatja például allergia, reflux, orrmelléküreg-gyulladás, orrmandula-megnagyobbodás, létrejöhet orrsövényferdülés vagy más anatómiai eltérés miatt is. Hogyan szüntethető meg?
A tüneti kezelés is fontos!
Ha az orrdugulás tartósnak bizonyul, orvosi segítséggel meg kell szüntetni a háttérokot, és addig is, amíg ez sikerül, oda kell figyelni a megfelelő tüneti kezelésre, beleértve a rendszeres orrrtisztítást.
Amennyiben az orrdugulás oka nátha, bőséges folyadékbevitelre van szükség. Ha azt tapasztaljuk, hogy ritkábban kell pelust cserélni, hogy a baba vizelete sötétebbé, erősebb szagúvá válik, akkor egészen biztosan aktuális a folyadékpótlás.
Kizárólag anyatejjel táplálkozó csecsemőknél elegendő a gyakoribb „szomjoltó” szopizás, nem szükséges babavizet vagy más innivalót adni. Más esetben cukormentes, szénsavmentes kortyolnivalókat biztosítsunk. Arról se feledkezzünk meg, hogy mézzel ízesített ital csak 1 éves kor fölött adható a gyermekeknek.
Ugyancsak ajánlott a szoba párásítása. Emellett hasznosnak bizonyulhat az inhalálás, a vitaminpótlás, esetleg vény nélküli szerek alkalmazása a tünetek enyhítéséhez – de az utóbbiakkal kapcsolatban mindenképp egyeztessünk a gyermekorvossal.
Ha a gyermek bágyadt, adjunk neki lehetőséget több pihenésre, átmenetileg ne szervezzünk számára nagyon aktív, intenzív programokat. Közösségbe egyébként se vigyük őt náthásan, hiszen megfertőzhet másokat, ráadásul az ő immunrendszere is védtelenebb a betegség miatt.
Orrtisztítás kisebbeknél és nagyobbaknál
Az orrtisztítást kezdjük az orr környékének gyengéd tisztításával – ezt langyos vízzel vagy benedvesített, puha textildarabbal, pelussal végezhetjük. Az orrdugulás megszüntetéséhez kézi vagy elektromos orrszívót, illetve porszívó orrszívót használhatunk. Ha már nagyobb a gyermek, tanítsuk meg neki, hogy az orrfújást váltott orrlyukakkal végezze, hogy a használt papír zsebkendőt dobja ki, és hogy orrfújás után mindig mosson kezet.
Ha beszáradt a váladék, az orrüregtisztítás előtt célszerű orrspray segítségével fellazítani. A kicsiknél természetesen nem szabad felnőttek számára készült terméket alkalmazni; erre a célra kizárólag az adott korosztálynak ajánlott, természetes alapanyagú, tengervizes spray felelhet meg. A tisztítás után az orr környékét kenjük be szükség szerint gyermekeknek megfelelő bőrregeneráló-hidratáló krémmel.
Mindenképp forduljunk gyermekorvoshoz, ha az orrdugulás hosszú távon is fennáll, illetve ha levertség, láz, étvágytalanság, rohamszerűen jelentkező köhögés kíséri!
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára