A szülést követő hetek érzelmi ingadozása, hogy egyszerre vagy boldog és szomorú, magabiztos és bizonytalan, bátor és ijedt, teljesen normális velejárója a gyermekágynak.
Szerző: HelloBaby magazin
Ez semmiképpen nem utal depresszióra. Különösen a mi városias kultúránkban, amikor alig valamilyen szokás segíti azt, hogy ebben az új helyzetben megtaláld a helyedet. Valahogy éppen nekünk, “civilizált” anyukáknak a legnehezebb!
Biztosan tapasztaltad, hogy már a várandósság idején megváltozott a viselkedésed, a hangulatod, érzékenyebbé váltál. A vajúdás alatti megváltozott tudatállapotnak fontos funkciója, hogy segítse a befelé fordulást, a külvilág ingereinek kizárását. Ez a lelkiállapot aztán nem áll vissza a egy csapásra, hanem időbe telik, mire újra el tudunk a sokféle ingerben igazodni, több mindenre figyelni, összpontosítani.
Az első napokban még alig tudsz aludni valamit, folyamatosan pereg a szülés filmje előtted. Ezért sem érdemes a babádat a kórházban a csecsemősökre bízni, hiszen valószínűleg nem fogsz tudni jobban pihenni, mint ha magad mellett tudhatod. Aztán az első hetekben számtalan részlet jut eszedbe a vajúdásról, a babád megszületéséről, amit el-elismételsz a családtagoknak, barátaidnak. Fontos szerepe van ennek az élmények feldolgozásában, jól teszed, ha beszélsz róla, akár többször is.
Kiboríthat egy ártatlan megjegyzés, vagy hirtelen legszívesebben magadhoz ölelnéd az egész világot: ez mind rendben lévő a gyermekágy ideje alatt.
Ha hetekkel, hónapokkal később is rossz álmok, fájó emlékképek gyötörnek, akkor valószínűleg nem fogsz egyedül boldogulni a feldolgozással. Ha úgy érzed, hogy fájdalmaddal, rossz élményeddel magadra maradsz, és nem találsz értő fülekre, fordulj szakemberhez!