Titkok, legendák szövik át az egész Mecseket. Ha itt jártok-keltek a gyönyörű erdőkben, a kicsi, mesebeli falvakban, minduntalan megérint az elmúlt évszázadok, évezredek varázsa.
Dr. Zeller Zsófia írása
Időutazásra indulhattok a családdal, miközben megfigyelhetitek a természet szépségeit és kiszakadhattok a mindennapok mókuskerekéből.
KELETI MECSEK
Püspökszentlászló – ahol a palacsintát csak az egyik oldalon sütik (5km/80m)
A Hármashegy és a Zengő lábai közt húzódó völgyet autóval Hosszúhetény felől a Petőfi utcán haladva közelíthetjük meg. Érdemes már a település határán parkolni és a zöld négyzet jelzésen gyalog folytatni az utunkat, mivel sokszor a nagyobb esőzések járművel nehezen járhatóvá teszik a kanyargós földutat.
Püspökszentlászló egy idilli falucska a Keleti-Mecsek mélyén. Egyetlen utcájának bal oldalán mesébe illő házak sorakoznak, jobbról pedig a Zengő erdőségei visszhangozzák a hangos szót.
A falu igazi pihenőfalu, elvonulásra, elmélkedésre való hely, ahol számos vendégház kínál kiadó szállást.
2,5 km után érjük el a falu végén álló a zsindelytetős, hagymakupolás templomot. Az eredetit a legenda szerint Szent László király hálából építtette, miután egy vadászat során a vihar elől egy itteni remetebarlangban talált menedékre. Mögötte áll az 1797-ben épített kastély, amelyhez néhány éve új zarándokszállást építettek. Az épületben egykor Mindszenty bíborost tartották házi őrizetben. A kastélyt különleges fáknak és cserjének otthont adó arborétum övezi. A kápolna mellett a fák árnyékában tűzrakóhely és forrás is található, ideális úticél kisgyerekekkel is, bár néhány meredekebb kaptatón elképzelhető, hogy cipelni kell őket. Aki még ezek után sem érzi magát fáradtnak, az arborétumból a Magyar Zarándokutat jelölő sárga nyilat követve a Mária kápolna érintésével juthat fel a Zengő szebb napokat is látott kilátójához, ami még ma is őrzi a természeti kincseiket hősiesen védő helyi lakosok lokátortelepítés ellen vívott harcának nyomait.
A Zengő nevét egy szomorú mondáról kapta, miszerint minden évben a virágvasárnapi mise idején a megnyíló hegy belsejéből hegy gyomrában rekedt kincskeresők kiabálása morajlik. Más források egy őrjöngő asszony sikoltozását vélik hallani a fák közt, aki a kincseit menekítve a hegy gyomrában felejtette csecsemőjét. Visszafelé tartsunk délnek, ahol igyekezzünk megtalálni a kék háromszöget, ami 3,5 kmen át kanyarog le a csúcstól visszavezetve minket a parkolóig. Így összességében egy kiadós 8,5 km-es túrát kerekíthetünk, ami 370 m-es szintemelkedésével meglehetősen kimerítő lehet.

Óbánya-Kisújbánya – a magyar Svájc (8km/ 200m)
A 6-os főútról Mecseknádasdnál, a temető mellett letérve a Rékavölgyi úton át juthatunk el autóval a „magyar Svájcnak” is nevezett területen megbúvó kicsiny Árpád-kori falucskába, Óbányára. A völgy Réka váráról kapta a nevét, amit a monda szerint még Attila király építtetett feleségének. Az egykor erős, büszke várat később István király két, Angliából száműzött hercegnek adományozta. Egyikük egyes források szerint a király Ágota nevű lányát vette feleségül, majd itt született Margit nevű lányuk, aki atyja halála után visszatért Angliába és ott Malcolm skót király felesége lett. Ő lett a későbbi skóciai Szent Margit. A romoknál elhelyezett emlékkövet az indulástól 1,7 km-re lévő Skóciai Szent Margit kereszttől a zöld jelzést követve bő fél km-t megtéve látogathatunk meg, majd földúton térhetünk vissza a műútra.
Itt a behajtásért 13 óráig 600, ezen túl 400 Ft-ot kell fizetni.
Óbánya szélső házait elhagyva, nyugat felé haladva pár perces sétával érkezünk meg a pisztrángos tavakhoz. Ezek után a völgy összeszűkül, oldalai sziklássá és meredekké válnak.
Az Öreg-patak is többször keresztezi az utat, ezért a terep inkább hátibabával és túraedzett gyermekekkel javasolt.
E helyütt található a Keleti-Mecsek leglátványosabb zúgója, a Tündérlépcső, avagy közismertebb nevén a Ferde-vízesés. Érdekessége, hogy a vulkanikus tevékenység következményeként 30 fokkal kibillent, 15-20 cm vastag pados mészkőrétegeken valóban ferdén zubog le a patak vize.

A vízesés közelében a látványos Csepegő-szikla magasodik. A nagyjából 3 km-es erdei út hirtelen ér be Kisújbányára. A falu egy valódi skanzen az erdő közepén. Innen egy rövid kaptató után jutunk az 524 méteres Cigány-hegyi kilátóhoz, ahonnan meseszép körpanoráma nyílik a Mecsekre.
KLASSZIKUS ÉS MODERN MECSEK
Misina-Tubes-Rotary körút 3,3 km-es csúcskerülés
A Mecsek emblematikus ösvénye a Misinát és a szomszédos, tubesi kilátót összekötő útvonal. A tévétorony parkolójából az út a sárga jelzésen vezet a János-kilátóig. A kaviccsal felszórt széles úton bárki eljuthat a Közép-Mecsek legmagasabb csúcsára.
Visszafelé félúton érdemes megállni a Kis-Tubes földszintes kilátójánál. Ha valaki komolyabb sétára vágyna, az utat keresztezi a Rotary-tanösvény.
Miközben a 3,3 km-es körúton megkerüljük a csúcsokat, betekintést nyerhetünk az északi és déli oldal növényvilágának változásába, miközben az út mentén elhelyezett táblákon az ott élő fák mesélnek magukról. A TV-torony Magyarország legmagasabb épülete, a kör alakú rész alsó szintjén étterem, a felsőn pedig a nyitott körkilátó található, ahonnan szép időben még a Badacsony is látható.

MOBO pálya – Okostelefonos tájékozódás
A mobile orienting, vagyis az okostelefonos tájékozódás során a telefonunkra letöltött térképen keressük meg a terepen elhelyezett pontokat, majd a rajtuk lévő QR-kódot egy alkalmazás segítségével beolvassuk. Indulás előtt töltsünk le egy mobo applikációt. A regisztrációt követően a „Fehérkút-Gesztenyés” térképet letöltve adatforgalom nélkül is indulhat a bójavadászat. A pálya induló állomása a pécsbányai Gesztenyésnél van, ahová a 40-es busz fordulójától a kék kereszt turistajelzésen indulnunk a gesztenyés irányába, hogy megtaláljuk a startbóját. A pálya megközelíthető Árpádtető- (4-es busz) és a Tripammer-fa irányából is. A kihelyezett 23 pont begyűjtése bárhol elkezdhető és akár több túra során is bejárható, bármikor folytatható. A tervek szerint egy évig lesznek a helyükön a pontok, a pályát ez idő alatt bárki végigjárhatja.
Mókus-tanösvény- Nagyobb gyerekekkel
Igazi családi élmény lehet a Mókus-tanösvény. A 4,5 km hosszú, kényelmes sétával bejárható körút 11 állomásának megtekintése során érdekes gyakorlati ismereteket szerezhetünk az erdő életéről, a benne élő állat- és növényfajokról az erdészeti munkáról.
Az útvonalat a fákra festett Mókus-jelek mutatják. Ahol a fákon számozott mókus látható, ott egy-egy feladatot kell megoldani.
A feladatok megoldásához egy Útikalauzra lesz szükség, amit az Árpádtetői Mókus-suli Természetismereti központjában szerezhettek be.
Ajánljuk még a témában: