A várandósság alatt még jobban igyekszünk odafigyelni az egészségünkre. Sajnos, a fertőzések nincsenek tekintettel a várandós nők állapotára, sőt, a hormonháztartás változásai és egyéb tényezők miatt gyakoribbak lehetnek. Hát még ha a bölcsis vagy óvodás nagy testvér is „gondoskodik” a betegségek hazahozataláról!
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Egyes fertőzések potenciális veszélyt jelenthetnek a kismamára és a kisbabára, mások csupán múló kellemetlenségeket okoznak. Lefolyásuk súlyosságát a virulencia, azaz a kórokozók megbetegítő képessége, a jelen lévő kórokozók száma, valamint az anya szervezetének ellenállóképessége határozza meg. Egyes baktériumok, vírusok vagy egysejtű élősködők akár a kismamán megjelenő tünet nélkül is megbetegíthetik a magzatot, ráadásul a terhesség bármelyik időszakában.
Van, ami ellen védőoltással is védekezhetünk, de azt is tudnunk kell, hogy nem minden oltás adható be a várandósság alatt. További fontos tudnivaló, hogy a komolyabb problémák jó eséllyel elkerülhetők, ha a családtervezés, valamint a várandósgondozás során megfelelő figyelmet fordítanak a kismamák vizsgálatára, a betegségek szűrésére. A tennivalókat az adott kórokozó, illetve az általa okozott elváltozás ismeretében kell meghatározni. A legrosszabb esetben, nagyon ritkán, a terhesség megszakításának felajánlása is szóba jöhet, legtöbbször azonban elég a gyógyszeres kezelés vagy a szülésig tartó szorosabb megfigyelés. Gyógyszeres kezelést mindig a kezelőorvos előírásai szerint szabad folytatni, hiszen egyes gyógyszerek várandósság alatt nem szedhetők.
Magzati vírusfertőzések
Rubeola A 15 hónapos korban beadott MMR-oltás véd ellene, így napjainkban ritka. A betegség súlyos magzatkárosító hatása miatt azonban érdemes a terhesség előtt vagy alatt ellenanyagteszttel ellenőrizni a védettséget. A vírus átjut a méhlepényen, és – elsősorban az első trimeszterben – látás- és halláskárosodást, szívfejlődési zavart okozhat.
Cytomegalovírus A legtöbb méhen belüli vírusfertőzésért ez a vírus felelős. Sokan tünetmentes hordozók, leginkább legyengült immunrendszerű szervezetben okoz gondot, a betegség többször is elkapható. A magzat fertőződésére akkor a legnagyobb az esély, ha az anya először betegedett meg: a fejlődő gyermek ilyenkor körülbelül 40%-os eséllyel kaphatja meg a vírust, ami számos káros hatással járhat.
Herpes simplex vírus A bőr és a nyálkahártya fertőzését okozza. Akkor veszélyes, ha az elsődleges fertőzés súlyos, de még a tüneteket mutató anyáknál is 1%-nál kisebb az esélye annak, hogy a magzat megfertőződik. (A nemi szervi herpeszek nem veszélyeztetik sem a terhességet, sem a szülést, hiszen a fertőzésen már átesett kismamák szervezetében a magzatot is óvó ellenanyagok termelődnek.)
Parvo B19 vírus Cseppfertőzéssel terjed, és gyakran előfordul a 2-12 éves korosztálynál. Az ennél idősebbek 40% a azonban nem védett; a kisgyermekekkel találkozó várandós anyák a legveszélyeztetettebbek. A kialakult magzati fertőzések 10%-ában fordul elő vetélés, de a vírus magzati rendellenességet nem okoz.
Varicella zoster Ez a vírus bárányhimlőt, majd övsömört idéz elő. A fertőzés az első trimeszterben ultrahanggal kimutatható magzati rendellenességet okozhat. A terhesség utolsó hetében elkapott fertőzést az érintett magzatok 30%-a nem éli túl. A bárányhimlő ellen védőoltás véd, a védettséget a családtervezéskor érdemes ellenőriztetni.
Hepatitis B, A Vírushordozó anyáról a magzatra ritkán terjed ez a fertőzés, magzati rendellenesség kialakulása nem várható. A szülés során elszenvedett fertőzés során azonban a gyermekből is 95% eséllyel vírushordozó, később pedig krónikus májbeteg válhat. Éppen ezért a terhesség 16. hetében rutinszerűen szűrik a várandósokat, szükség esetén az újszülöttnek oltást adnak.
Influenza Alapvetően nem jelent veszélyt a magzatra, azonban a magas láz okozhat problémákat, ezért ezt feltétlenül csillapítani kell. A várandós kismamák mindenképpen egyeztessenek a kezelőorvosukkal, amennyiben magas láz, mellkasi fájdalom vagy intenzív köhögés jelentkezik náluk.
Hüvelyi fertőzések A várandósság alatt is előfordulhatnak hüvelyi fertőzések, az emelkedő hormonszintek miatt még sokkal gyakrabban is, mint egyébként.
Bakteriális vaginózis A várandós nők között is ez az egyik legáltalánosabb hüvelyi fertőzés, minden 5. terhesnél előfordul. Tünetei: híg, szürkésfehér, kellemetlen szagú folyás, vizelés közben fájdalom, hüvelyi viszketés. Kezelés nélkül koraszülést okozhat, illetve alacsony születési súlyt a babánál. Vizsgálata a hüvelyváladék mikroszkopikus vagy tenyésztéses vizsgálatával történik. A kezelést az orvos határozza meg; ez a második trimesztertől hüvelykúppal, magas kockázatú koraszülés esetén szájon át szedhető tablettával történik.
Gombafertőzés A gomba az egészséges hüvelyflórában is megtalálható, de a terhesség alatt megnövő ösztrogén- és progeszteronszint kedvező feltételeket teremthet elszaporodásához. Antibiotikum-kúra, szexuális együttlét is megváltoztathatja a hüvely optimális pH-értékét. Tünetei: hüvelyi fájdalom és viszketés, esetleg sebes nyálkahártya-felület, duzzadt, vörös hüvelyfal és nagyajkak, kisajkak, sűrű, esetleg sárgásfehér folyás, fájdalom szex közben, csípő érzés vizeléskor. A fertőzést nőgyógyász állapítja meg, kezelése hüvelykúppal, esetleg szájon át szedhető gyógyszerrel történik. A fertőzés sem az anyára, sem a magzatra nem veszélyes (csak nagyon súlyos immunhiányos állapotban).
Streptococcus B Az egészséges nők kb. 20-25%-ban hordozzák ezt a baktériumot; szűrése a terhesség 35-37. hetében automatikusan megtörténik. A baktérium húgyúti fertőzést okozhat. Emiatt fájdalmas, égő érzés jelentkezhet vizeléskor, sürgető vizelési ingerrel, de gyakran semmilyen tünet nem alakul ki.
Trichomoniazis Parazitája a hüvelyben normál esetben is megtalálható. A fertőzés tünetei: zöldes-sárgás, habos, kellemetlen szagú folyás, viszketés, égő érzés és irritáció szex közben. A fertőzés helyi, vagy/és szájon át szedett antibiotikummal kezelhető. Megelőzése óvszer használatával történhet.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról