A várandósság 9 hónapja során a női szervezetben bekövetkező hormonális változások egyaránt kihatnak a testre és a lélekre. A kismamák lelke és bőre is érzékenyebbé válik ebben az időszakban, könnyen lehet, hogy másként reagálnak az őket érő külső hatásokra, mint a babavárás előtt.
Szerző: Dr. Halász Dóra szakgyógyszerész, Shedo
A bőr a szervezet legfontosabb mechanikus, kémiai, mikrobiológiai és immunológiai védőgátja; a védelmi funkciót a bőr komplex szerkezete biztosítja. Természetesen ez a várandósság ideje alatt sincs másként, viszont előfordulhat, hogy a bőr érzékenyebbé válik, és fokozódhat az allergiahajlam is.
Speciális megoldások
Az arcbőrön a babavárás hónapjaiban sok esetben fokozódik a faggyúmirigy-termelés, és ennek következtében pattanások, mitesszerek jelenhetnek meg. Gyakran a fejbőrön is túlzott faggyúmirigy-termelés észlelhető, a haj zsírosabbá válhat. Ilyen esetben érdemes a specifikusan zsíros bőrre fejlesztett arctisztító és arcápoló készítmények közül választani, illetve a samponok közül olyat használni, ami kíméletesen tisztítja a hajas fejbőrt, különös tekintettel arra, hogy gyakoribb hajmosásra van szükség.
A test más területein, a lábszáron, a kezeken gyakrabban lép fel bőrszárazság, sérülhet a bőrt védő hidrolipidréteg. Ezért fontos, hogy kerüljük az erős tisztító hatású tenzideket (SLS, SLES) tartalmazó termékek alkalmazását. Az arcbőr, a teljes test és az intim területek tisztítására is érdemes valamilyen kímélő, bőrazonos pH-értékkel rendelkező lemosót, mosakodókészítményt választani. Szintén lényeges, hogy rendszeres, intenzív hidratálást biztosítsunk a bőrünk számára magas minőségű, tiszta, természetes tápláló-hidratáló krémmel. A rendszeres bőrápolás mellett ne feledkezzünk meg a megfelelő mennyiségű folyadék (2-3 liter víz) és a változatos, vitaminokban gazdag, jó minőségű ételek fogyasztásáról sem!
Mire figyeljünk nyáron?
A várandósság ideje alatt megnő az ösztrogénszint, és ennek hatására fokozódik a szervezet melanintermelése, ami pigmentációs zavart okozhat. A hiperpigmentáció leggyakrabban az arcon jelentkezik, a homlok, orca és
felső ajak területén, világosabb vagy sötétebb barna foltok formájában. Ezt nevezzük terhességi maszknak (más néven: melasma vagy chloasma). Kialakulása a terhesség első hónapjaiban gyakoribb és a gyermek megszületése után spontán eltűnhet. Kizárólag esztétikai problémát jelent. Mivel az UV-sugárzás jelentősen megnöveli a melasma kialakulásának esélyét, javasolt várandós anyaként kiemelt figyelmet fordítani a fényvédelemre, és érdemes kerülni a túlzott napozást.
A karotinoidokban gazdag (piros, sárga, narancssárga) zöldségek és gyümölcsök erősítik a bőr természetes védelmi funkcióját.
Használjunk bőrállapotunknak megfelelő, fizikai fényvédőt tartalmazó naptejet! Ilyet nemcsak a vízparti nyaralások alkalmával kell használni, hanem a városban is, hiszen az UVA-sugárzás, amely a bőröregedés mellett a napallergia, a melanóma előidézője lehet, illetve a szem és a retina károsodását okozhatja, itt is egész évben jelen van.
Nem kívánt csíkok
A várandósoknál szintén nagyon gyakori, bőrt érő változás a terhességi csíkok (striák) kialakulása. Ennek legfőbb oka, hogy a bőr alatti kötőszöveti rostok nem tudnak lépést tartani a bőr felső rétegének nyúlásával, ezért megrepednek. A csíkok kezdetben lilásvörösek, később fehér hegként maradnak vissza, és kizárólag esztétikai problémát jelentenek. Leggyakrabban a hason, a csípőn, a melleken, illetve a combokon alakulnak ki. Ezen a téren is kiemelkedő jelentősége van a helyes bőrápolásnak.
A terhesség 12. hetétől napi rendszerességgel érdemes olyan készítményt használni, amely a bőr rugalmasságát javítja.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról