Meddig van szüksége a kisgyermeknek délutáni alvásra? Kétévesen még muszáj aludni, de a hároméveseknek a 90% is alszik még ebéd után… Lássuk a részleteket és a miérteket!
Szerző: HelloBaby magazin
Csendes pihenő?
Rohanó világunkban egyre több szülő csak legyint a gyerekek délutáni alvására, pedig testi és lelki fejlődésük szempontjából is nagy jelentőséggel bír, és nem jó, ha kimarad.
A gyerekek fejlődése során az alvásidő mennyisége arányosan csökken. Az újszülött a szoptatások közötti időt nagyrészt alvással tölti, míg az egy-két éves kicsik már csak ebéd után alszanak pár órát. Ám ez a délutáni szieszta akár hat éves korukig is eltarthat.
Jótékony pihenés
A szieszta szó eredetileg a római sexta hora kifejezésből ered, mely az ébredést követő hatodik óra. Az ókoriak ekkor egy kis pihenőt tartottak, ez éppen az ebéd utáni időszakra esett. A nagyon ritka eseteket leszámítva a délutáni pihenésre minden öt év alatti kisgyereknek szüksége van, egyszerűen azért, hogy jól tudjon „működni”, azaz érzelmileg stabil maradjon, és könnyen sajátítson el új dolgokat. Az ebéd utáni elpilledés nem csupán az emésztéshez kötődik, hanem egy velünk született fizikai szükséglet, genetikailag programozott biológiai ritmus.
A David F. Dinges professzor vezette NASA-tanulmány például rávilágított arra, hogy azok az űrhajósok, akik délután 40 percet alszanak, 34%-kal jobban teljesítenek.
Felkészít az éjszakára
Az a kisgyerek, aki nem alszik délután, nyűgössé, nyugtalanná válik, és paradox módon hiába lesz álmos és fáradt estére, mégsem fog tudni könnyedén elaludni, sőt előfordulhat, hogy az éjszakája sem fog zökkenőmentes pihenéssel eltelni. Ám a túl hosszú szieszta is ezt okozhatja. Tehát az az ideális, ha a délutáni alvás ideje minden nap kb. ugyanakkorra tehető, a dél és három óra közötti időszakra. Így az esti és a délutáni alvás között legalább négy-öt óra eltelik, és ez garantálja a pihentető, nyugodt álmokat éjszaka is.
Testi-lelki nyugalom
Amikor a kisgyerek lefekszik, nyugalomba kerül a teste, izmai ellazulnak, pihennek. A gerincre sem nehezedik ilyenkor nyomás, így a csigolyák is „fellélegezhetnek”. Amikor a kicsi a szemeit is behunyja, az agya is pihenő üzemmódba kapcsol.
Azok az óvodások, akik nem alszanak délután, hiányt szenvedhetnek, hiszen nem tartózkodnak elégséges időt a mélyalvási fázisokban- melyekből a délutáni alvás általában áll-, amikor ténylegesen pihen a testük. Ezért úgy pótolják, hogy összevonják a két mélyalvási fázist az éjjeli pihenés első pár órájában. Az alvási fázisok között minden ember, így a gyerekek is felébrednek, majd rögtön vissza is zuhannak a mély alvásba. Abban az esetben azonban, ha a kicsi nem aludta ki magát délután, ez a részleges ébredés és visszaalvás nem tud rendesen megtörténni, és előfordulhat az éjszakai félelem nevű állapot – általában a szülőknek félelmetes csak – ami pár percen belül elmúlik, és a kisgyerek visszaalszik.
Viszlát rémálom!
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a rémálmok megjelenésének az esélye majdnem nulla. Hiszen az álmodás nem a mély alvási szakaszban, hanem az úgy nevezett REM (Rapid-Eye-Movement – gyors szemmozgásos) fázisban fordul elő. Érdemes elmagyarázni a kicsiknek, hogy ilyenkor biztosan nem fognak szörnyekről álmodni. A délutáni alvás ne történjen teljes sötétségben redőnyök mögött, így a rossz alvó gyerekek is megbarátkozhatnak vele. Ha biztosak abban, hogy nem lesznek sötétben, az álmuk is nyugodt lesz. Ne adjuk fel a délutáni alvás szokását idő előtt, hiszen sokkal többet nyerhet a gyermekünk általa, így mi, szülők is csak profitálhatunk belőle!
Mivel segítheted a kisgyermeked délutáni alvását?
- Legyen reális amit elvárász: a 2 éves gyermekek általában 10-11 órát alszanak éjjel és 1-3 órát nappal.
- Tedd az első helyre: ha azt szeretnéd, hogy a gyerkőc aludjon, akkor legyen a legfontosabb az alvás. A többi program, vagy a házimunka megvár.
- Teremts nyugodt környezetet: csend, félhomály, kényelem, biztonság.
- Gondold át mik azok az életkori sajátosságok, amik nehezíthetik az alvást (szeparációs szorongás, fogzás, bölcsis beszoktatás, kistesó érkezik, elválasztás stb.) és próbáld azokra megoldást találni!
- Minél tovább aludjon a gyermek a kiságyban.
- Legyen egy nyugodt lépésekből álló ráhangoló rutin – pl. meseolvasás- az elalvás előtt.
- Figyelj a napirendre, az álmosság jeleire, az ébrenléti időkre. (pl. 7-kor kelés, 12-kor ebéd, mese 1-3-ig alvás, fél nyolckor irány az ágy, olvasott estimese, és 8- fél 9-kor alvás.)
- Az ebédet úgy időzítsd, hogy ne legyen éhes a gyermek a délutáni alvás előtt vagy közben. Ebéd után érdemes egyből mesélni és jöhet is az alvás.
- Inkább altasd segítséggel a gyermeket, maradj vele, amíg elalszik, mintsem kimaradjon a csendes pihenő.
Alvás – Útmutató altatáshoz – Az alvással, altatással kapcsolatos összes sarkalatos kérdésre választ adunk