Szükséges-e külön időt szánnunk testünk felkészítésére gyermekvállalás előtt? Mennyit várjunk, ha fogamzásgátló tablettát szedtünk, vagy más hormonális fogamzásgátlást alkalmaztunk? Mi a helyzet a férfiakkal?
Szerző: Szále Kata
A gyermekvállalás a világ legtermészetesebb dolga – ideális esetben. Ám a mai modern életvitel következtében sokszor nem vagyunk „természetesen egészséges” állapotban. Mit tehetünk azért, hogy testünk működése minél inkább az egyensúly, a harmónia és az EGÉSZség állapotába kerüljön?
Plusz rengeteg speciális vitamint, és ásványi anyagot javasol szedni mellé; mindezt legkevesebb 90 napig a leendő édesapa számára is előírja. Előfordul, hogy 8 hónapig, 1 évig kell tartani ezt az étrendet a vágyott gyermek fogantatása érdekében. Emellett a stressz csökkentés, a természet közelsége is „kötelező program”. Ennek része például, hogy minden héten 3 alkalommal 20 percen át egy fát kell ölelni. (Szintén apára is vonatkozik.)
Mi mindenre hat a fogamzásgátló tabletta, vagy az egyéb hormonális fogamzásgátlók?
Működésük azon alapul, hogy belenyúlnak a hormonális irányításba, a szervezet természetes működésébe. Így megváltoztatják a menstruációs ciklust és hormontermelést is: mind az FSH, mind a LH termelését, minek következtében sem tüszőrepedésre, sem teherbeesésre nem kerülhet sor. Alacsonyan tartják a sárgatest hormon szintjét, megváltozik a méhnyálkahártya, sűrűvé teszik a méhnyaknyákot és más lesz a hüvelyflórája is. A hormonális fogamzásgátlás hatással van ezeken túl a mikrobiomra is, melynek egyensúlya szintén rendkívül fontos.
Melyek a fogamzásgátlás hormonális és a hormonmentes opciói?
A hormonális fogamzásgátlók:
- Kombinált tabletta – ösztrogén és mesterséges progeszteron (gesztagén) tartalmú, illetve a mini, mely csak gesztagént tartalmaz. A fogamzás elméletileg a tabletta szedése után 1-3 hónappal visszaáll.
- Sürgősségi fogamzásgátló/Esemény utáni tabletta: magas hormontartalmú – emiatt felborulhat a ciklus, hosszabb idővel számoljunk a visszarendeződésre.
- Hüvelygyűrű
- Fogamzásgátló implantátum
- Hormontartalmú spirál
- Fogamzásgátló injekció: hosszabb időre lesz szükség a tisztuláshoz: fél – másfél évre.
Hormonmentes megoldások: Gyöngy rézből, hormonmentes spirál, óvszer, pesszárium
Hetek csupán vagy hosszú hónapok?
„A szintetikus hormonok gyorsan – hetek alatt – távoznak a szervezetből, így nem szükséges sok kiürülési idő. A fogamzásgátlót elhagyó nők fele fél éven belül teherbe esik.” – olvashatjuk a tabletta elhagyásáról. Ez mindenképpen megnyugtató, ám hozzátartozik a teljes képhez, hogy nem mindenkinek rendeződik azonnal a ciklusa, márpedig a menstruáció helyreállása, a hormonális egyensúly kialakulása fontos kritérium. Az is gyakori, hogy a babára vágyó nő minden különösebb egészségügyi indok nélkül megnyugtatónak érzi, ha kivár pár hónapot. Számít az is, hogy milyen volt a ciklusod a hormonális fogamzásgátló használata előtt.
A cikluson túl
Tápanyagraktáraink feltöltése
Lényeges a táplálkozás: amit ma megeszel, annak két hónap múlva lesz „hatása” a spermiumra, vagy petesejtre. Tartósan kell tehát természetes, jó minőségű, úgymond tiszta étkeket magunkhoz venni, párunkkal együtt.
Manapság azonban nem is olyan egyértelmű, hogy mi számít természetes, egészséges tápláléknak, hiszen, amit az élelmiszerüzletben megvehetünk annak nagy többsége nem az. Ami biztosan nem tesz jót: túl sok szénhidrát, cukor, sok tejtermék, feldolgozott élelmiszerek – az emberek többsége zömében ilyesmit fogyaszt. Amivel valóban tápláljuk a testünk – a teljesség igénye nélkül: zöldségek, gyümölcsök, halak, tojás, máj, teljes gabonák.
Környezeti feltételek javítása
A tiszta étkezés után, végül essen szó otthonunk és munkahelyünk tisztaságáról, melyen a légszennyezettség és az elektroszmog kérdését is értjük. Nem könnyű elkerülni egyiket sem, de néhány apróság is számíthat:
- amikor az időjárás engedi, tartsd nyitva az ablakot/esténként, reggelente szellőztess sokat;
- tarts minél több zöld növényt a környezetedben,
- a hálószobában ne legyen tévé, mobiltelefon;
- ha van rá mód éjszakára áramtalanítsd az elektronikai eszközöket,
- ha lehet, estére kapcsold ki a wifit.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.