Életünk számtalan területén van választásunk, manapság arról is elég eredményesen szoktunk dönteni, hogy mikor nem szeretnénk gyermeket, és többnyire arról is, hogy mikor igen. A gyermekünk nemét azonban nemigen befolyásolhatjuk. Pedig sokaknak van kimondott vagy kimondatlan elvárásuk, vágyuk születendő gyermekük nemét illetően.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Ha nem csupán az egyes családok szintjén, a magunk vágyait tekintve nézünk rá a „fiú vagy lány?” kérdésre, hanem jóval messzebbről, evolúciós oldalról is, akkor sok érdekes dolgot találunk, amelyek talán megerősíthetnek abban, hogy jobb ezt a kérdést a bölcs természetre bízni. Jó szívvel és bizalommal elfogadni, hogy nem mi diktálunk, nem mi döntünk. A természet valahogyan – nagyban – mindig jól sáfárkodik a nemek arányával és kiegyenlíti azokat.
Egy kis evolúció
Számos kutatás készült a témában az elmúlt évszázadokban, íme néhány kiragadott érdekesség:
- A szegény családokban gyakrabban születik lány, mint fiú. Ennek több is oka lehet, egy, melyet az állatvilágban tapasztaltak is alátámasztanak – több farmon is végeztek kísérletet azzal, hogy változtatták az étel minőségét, mennyiségét. Amikor kevesebb az élelem „kifizetődőbb” lányt szülni, mivel kisebb termetű, kevesebbet eszik és jobb eséllyel éri el a felnőtt kort és szül maga is. (Rosenfeld és Roberts, 2004.) Míg egy alultáplált, kisebb termetű fiú, rosszabb helyzetben van, ha fel kell venni a versenyt az erősebb, nagyobb férfi társakkal. Afrikai nőknél is vizsgálták ezt a kérdést és hasonló tendenciát tapasztaltak: az alultáplált, kistermetű nők utódainak fiú-lány aránya megegyezett (100:100), míg a jobban táplált, nagyobb testű nők esetében 25%-kal több fiú született.(125:100) (Andersson és Bergström, 1998.).
- A domináns anya teóriája (Valerie Grant nevéhez fűződik): az erősebb, rámenősebb természetű nők gyakrabban szülnek fiút. (Grant és Yang, 2003.). Ezt a jelenséget a magasabb tesztoszteron-szinttel magyarázzák. A tesztoszteron-hormon a legfontosabb férfi hormon, mely a nőkben is található, minimális mennyiségben. Férfias foglalkozásokat űző nőket vizsgálva is megerősítést nyert a teória, az ő kisbabáik nemének aránya 130:100 (fiú:lány) (Bernstein, 1954.).
- Persze a férfiak biológiai jellemzői is nyomnak a latban: az erősebb, magasabb férfiaknak gyakrabban születik fiúgyermekük (Kanazawa, 2005.) – ez szintén a tesztoszteron-szinttel van összefüggésben. És ahol a dominancia kiugró jelentőségű: mind a királyi családokban, mind az amerikai elnököknél az átlagnál jóval több fiúgyermek születik. (Coney és Mackey 1998.)
- Háborúk után is nagyobb számú fiúgyermek jön világra (Ellis és Bonin 2004.), egyik oka – amellett, hogy helyre kell billenjen az egyensúly – az lehet, hogy a tartós stressz hatása a nők magasabb tesztoszteron-szinttel reagálnak.
Biológiai háttér
A női petesejt két X kromoszómát tartalmaz, míg a hímivarsejt egy X és egy Y kromoszómát. A baba neme azon múlik, hogy a megtermékenyítő spermium milyen kromoszómát hordoz. Amikor a petesejt és a hímivarsejt találkozik, akkor dől el minden: amennyiben a női X kromoszóma a férfi Y kromoszómájával alkot egy párt, kisfiú lesz a magzat, míg ha az X egy másik X-szel találkozik, kislány babát várhatunk.
Életbevágó kérdések
Előfordul, hogy nem csupán azért izgulunk a megszületendő gyermek neme kapcsán, mert épp az egyiket vagy a másikat preferáljuk, hanem mert szó szerint életbevágó a kérdés: ha például súlyos genetikai rendellenesség fordult már elő a családban. Sajnos, két egészséges felnőttnek is születhet beteg gyermeke, és nem csak akkor, ha ez korábban már előfordult – a genetikai betegségek ugyanis halmozódhatnak a családokban. Előfordulhat, hogy egy X kromoszómán adódik tovább a rendellenesség. Ebben az esetben az anya és lánygyermekei is akár egész életük során tünetmentesek, ám ha kisfiú születik, nála jelentkezhet a betegség, sőt akár végzetes is lehet.
Fiút vártak, lány született
Számtalan hiedelem alakult ki az évszázadok során arról, hogy miből jósolható meg a megszületendő gyermek neme. Ilyen az, hogy ha csúcsos a pocak, kisfiú várható, ha gömbölyű, akkor kislány, vagy az, hogy ha többnyire édeset kíván az anya, akkor kislánya lesz, ha viszont inkább sósat enne, akkor kisfiú. Ezek a találgatások vagy bejönnek, vagy nem – mivel 50:50 százalék az esély, épp annyiszor stimmelnek a jóslatok, mint ahányszor tévesek.
Az, hogy valójában más nemű kisbabára vágyott az anya vagy az apa, sokszor csak a családi legendáriumból derül ki, amikor többnyire vicces történetként elevenítik fel a szülők, nagyszülők. Ám ez komoly lelki sebet ejthet azon, aki „csalódást” okozott; a nem várt nemű ember sokszor egész életében bizonyítani próbál: ő is értékes, ő is szerethető.