Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bő húsz éve bizonyítottan káros beavatkozásnak minősítette a rutinszerű gátmetszés, még mindig sok szülészorvos ragaszkodik hozzá. Dr. Dékány Ágnes, természetes szemléletű szülész-nőgyógyász úgy véli, a császármetszéshez hasonlóan gátmetszésnél is az elsőt kell a legjobban megfontolni, mert a további szülések kockázatait növelheti mindkét beavatkozás.
Szakértő: Dr. Dékány Ágnes szülész-nőgyógyász, Károlyi Nati összeállítása
A spontán repedés is jobb, mint a gátmetszés
“Gátmetszés után, még egy spontán repedéshez képest is nehezebben regenerálódik a heg, merevebbek, rugalmatlanabbak maradhatnak szövetek, és ez befolyásolhatja a későbbi gátvédelem sikerét is. A spontán repedés ezzel szemben szinte soha nem reped újra tapasztalatai szerint.” -magyarázza a doktornő.
Gátmetszés után gyakran még a technikailag tökéletes varrás, és sebgyógyulás esetén is előfordulhat tartós, akár évekig kitartó érzékenység érintésre, vagy akár frontra is. Ezeket a tüneteket sajnos orvosi eszközökkel nem igazán lehet gyógyítani.”
A gát varrás mindig rizikós
– “Hogy a szándékos szűkebbre öltés milyen gyakori, arról nincs információm. Az viszont tény, hogy közvetlenül a gát megvarrása után nem mindig lehet előre látni, mi lesz belőle.” – tájékoztat a szülészorvos- “A záró öltések technikailag mélyebben tartanak. Ezek néha hegesebben gyógyulnak és fájdalmas behatolást eredményezhetnek. Olykor nincs más megoldás, mint pár hónappal a szülés után megpróbálni kicsit máshogy összevarrni a gátat. Ezt azonban csak legvégső esetben tartom jónak, hiszen technikailag ugyanúgy egy vágott sebet ejt és varr ilyenkor az orvos. Ha maga a heg szépen gyógyul, orvosilag nincs vele teendő, inkább gátmasszázs olaj használatát szoktam javasolni; egyrészt síkosítóként használva, másrészt a szülésre történő előkészüléshez hasonlóan, rendszeresen finoman átmasszírozni vele a gátat, ezzel fokozva a szövetek rugalmasságát. A szülés után, a ciklus visszatértéig ösztrogénhiányos időszak következik, amikor szexuális izgalom esetén is szárazabb maradhat a hüvely a szokásosnál.
Egy olyan szülészeti bánásmód, ami a nőt nem emeli, nem erősíti meg tulajdon erejében, kihathat a szexuális életére is” – állítja a szakember.
A múlton nem tudsz változtatni, de a jövőből bármit kihozhatsz
Bár a Kriston Intim Torna általában a túl tág hüvely összefüggésében merül fel, Kriston Andrea legendás módszere az ellenkező esetben is segít. –
– “Sajnos a legtöbb orvos nincs tisztában azzal, micsoda lavinát okozhat egy ilyen beavatkozás: A fájdalmas próbálkozások, kudarcélmények, mind fokozzák a nő szorongását, a szorongás hatására befeszülő gát pedig újabb fájdalmas élményekhez vezet.
Vaginizmus is lehet belőle
Ez az ördögi kör akár a vaginizmusig fajulhat: a hüvely fizikailag bezárkózik a behatolás elől védekezve. Ha nem sebészeti a megoldás, akkor változást csak a nő hozhat létre. Ehhez azonban újfajta szexuális életre kiható forgatókönyvekre lehet szükség” -hangsúlyozza Andrea. Vizsgálattal igazolták, hogy a Kriston Intim Torna tanfolyamon átélt élmény és a személyre szabott gyakorlatsor végézése 100%-ban hozott javulást a korábbi fájdalmas behatolás esetén. Ilyen esetben javasolt a haladó tréningen elsajátítani a szexuális elengedettséghez vezető folyamatot, mert szülés után különösen nagy jelentősége van annak, hogy a szülőpár élvezettel élje meg a szexet. A szerelmi mámor első időszakában gyakran nem tűnik fel, hogy a férfinek nincs meg a kellő ismerete, miként lehet ellazítani egy nőt. Sok nő pedig bár már a lángolás időszakában sem él át orgazmust, addig nem teszi szóvá az örömtelenséget, amíg- akár egy elrontott gátvarrás miatt- nem válik kimondottan fájdalmassá a szex. –