Szeretünk panaszkodni, keseregni, kritizálni, ócsárolni, árkot ásni, leszólni, beszólni, lemondóan legyinteni és egykedvű képpel vagy lebiggyedő szájjal mászkálni. Sajnos.
W. Ungváry Renáta írása
Pedig talán a hétköznapok is sokkal elviselhetőbbek, vidámabbak lennének, ha legalább egy fokozatnyit csavarnánk a szemléletmódunkon, legalább a gyerekek kedvéért.
Ez a pohár – félig üres vagy félig tele van?
1. Figyelj a mondataidra!
Például e helyett: olyan rendetlenség van itt, hogy nem lehet eljutni az ágyadig, EZT: Segítene a rendrakásban, ha utána a kedvenc kuckódban a kedvenc mesédet mesélném? VAGY: amikor nagyon lassan öltözködik, akkor nógatás helyett: olyan jó volt tegnap látni, hogy milyen hihetetlenül gyorsan fel tudsz öltözni!
2. A “mit ne” helyett mond, hogy “mit igen”!
Például a ne kiabálj, ne csapkodj a kockával helyett: annyira örülnék, ha most egy kicsit csendben lennénk, és meghallgatnánk, milyen halkan tud lépkedni a pók a falon.
3. Kritizálás helyett mutass jó példát!
Mások leszólása, kritizálása helyett fejezd ki a kívánatos irányt azzal, hogy nem mész el tétlenül amellett, ami nem tetszik. Például ne kritizáld a sok szemetelő bunkót, hanem szedd össze az utadba kerülő szemetet és dobd ki. Ha szeretnéd elérni, hogy a gyerekeid ne cukorkát, nyalókát és hasonló fogromboló ajándékokat kapjanak, akkor megelőzésképpen javasolj mást. Például: Peti most imád rajzolni. Nagyon örülne például egy varázsceruzának, amellyel egyszerre több színűen lehet rajzolni.
4. Lásd és fogalmazd meg a jót is!
Amikor otthon közös ismerősökről beszéltek, ne csak azt említsétek meg, ha valaki különösen hülye, lusta, kiszámíthatatlan és undok – a beszédtéma legyen sokkal gyakrabban az, hogy miért jó Zitával és Gergővel együtt dolgozni, hogy milyen csinos volt ma Éva, és milyen remek ötletekkel állt elő múltkor Kende.
5. Amiért hálásak lehetünk!
Ha már eljutottatok erre a szintre, jöhet a következő lépés: mi volt ma a legmeglepőbb jó? Mi történt ma, amit rossznak vártam/tartottam tőle, és mégis jól sült el, boldoggá tett?
6. Kitől tanultunk ma?
Ez már fogasabb kérdés, mégis megéri beszélgetni és gondolkodni róla. Vajon az a sok-sok ember, akivel ma összefutottunk és akit végighallgattunk, (vagy akiről olvastunk, hallottunk) milyen meglepő, elgondolkodtató újdonsággal tudott szolgálni?
7. A “Miért jó nekünk?” játék
Ez már igényel némi felkészülést, legalábbis eleinte.
Az adóhivatalon, a postáson, az árak emelkedésén, egy elmaradt programon és így tovább. Kérdezzük meg, mi a jó oldala annak, hogy ez így és így történt. Egészen biztos, hogy egyre ügyesebben képesek leszünk áttérni a félig üres pohárról a félig telire.