Az őszi-téli időszakban az ekcéma, orvosi nevén atópiás dermatitis gyakran kiújul. A kiváltó tényezők elkerülésével és bőrünk megfelelő ápolásával jó életminőséget érhetünk el családunkban kicsiknél és nagyoknál egyaránt.
Szakértő: Dr. Szegedi Anna bőrgyógyász szakorvos
Ekcéma-e a koszmó? Mit lehet vele kezdeni, egyáltalán kell-e tenni vele bármit is?
A koszmó újszülött vagy csecsemőkorban megjelenő sárgás-barnás felrakódás a hajas fejbőrön, súlyosabb esetben az arcon és a fülek területén. Oka a bőr normál flórájának részét képező gombafaj túlzott elszaporodása és bizonyos esetekben gyulladást provokáló hatása. Tehát a koszmó nem ekcéma.
Általában magától, spontán visszahúzódik néhány hónap alatt. Ha mégsem, vagy nagyon vaskos a felrakódás, úgy az alábbi megoldásokat ajánlom:
A fejbőrt fürdetéskor óvatosan nedves törölközővel vagy babakefével átdörzsölhetjük. Jó megoldás még a mosakodókenőcsös hajpakolás, amit néhány percnyi behatás után óvatosan ledörzsölhetünk. Figyeljünk arra, hogy a babáknak nagyon érzékeny a bőre, ezért csak nagyon óvatosan szabad leválasztani a felrakódásokat, nehogy a kicsi bőre megsérüljön! Orvoshoz abban az esetben érdemes fordulni, ha a bőr a koszmó alatt begyulladt.
Ilyen kicsiknél tinédzser kortól számítani lehet egy súlyosabb fejbőri korpára, ezt szeborreának nevezzük.
Meg lehet előzni az ekcémát?
Az ekcéma hullámzó bőrbetegség, amelyet a genetikai örökségünk határoz meg.
Jelenleg “végleges” terápia nem ismert, hiszen láthatjuk, hogy egy rendkívül összetett bőrbetegség. Amit megtehetünk bőrünkért, hogy mosakodókrémmel mossuk, (így nem szárítjuk tovább) és napjában kétszer bekenjük zsírosabb állagú kenőccsel. Hogy elég zsíros-e a kenőcsünk, úgy tudhatjuk meg, hogy a kezünkre kikenve nem hideg, hanem meleg érzetű. Ekkor a zsíros komponens a domináns a kenőcsben.
Szintén fontos tisztázni, hogy nem érzékeny-e a bőrünk bizonyos tartósító, elegyítőszerekre, vagy illatanyagokra, hiszen könnyen lehet, hogy saját kenőcsünkkel visszük fel újra és újra a betegség súlyosbodásáért felelős allergént! Ezt bőrgyógyászati epikután teszttel zárhatjuk ki.
Gyakori, hogy kisállat, pollenek vagy házipor is rontják a tüneteket, mindenképpen érdemes kizárni, hogy nincs-e bármelyikre a fentiek közül allergia.
Mit tegyen egy szoptató anya, aki amúgy ekcémás, és a szoptatás alatt a mellbimbó udvarán is megjelennek az ekcémára jellemző tünetek?
Szoptatás alatt rövid ideig lehet enyhe vagy közepes erősségű helyi kortikoszteroidos készítményeket használni. Fontos, hogy ebben járatos szakembert keressünk fel, hiszen nem mindegyik készítményt lehet ilyenkor alkalmazni. A kenőcs felkenése és a szoptatás között minimum két óra behatási időnek kell eltelnie, és a szoptatás előtt anyatejjel óvatosan le kell mosni a maradék kenőcsöt. (A klóros víz vagy szappan is irritálhatja az emlőbimbót).
Gyakori, hogy a tünetek hozzátáplálás során alakulnak ki, ekkor célszerű a baba étkezési naplóját áttekinteni és elkerülni a problémát okozó ételek mellbimbóra kerülését.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára