Az őszi-téli időszakban az ekcéma, orvosi nevén atópiás dermatitis gyakran kiújul. A kiváltó tényezők elkerülésével és bőrünk megfelelő ápolásával jó életminőséget érhetünk el családunkban kicsiknél és nagyoknál egyaránt.
Szakértő: Dr. Szegedi Anna bőrgyógyász szakorvos
Az ekcéma vajon allergiás megbetegedés?
Az ekcéma gyulladásos bőrbetegség, amelyet hullámzó lefolyás jellemez: bizonyos időszakokban rosszabbodnak a tünetek, máskor enyhülnek.
Ebben a betegségben azonban a „malter”, amit fillagrinnak hívnak, nem működik megfelelően, vagy akár teljesen hiányzik is. A fillagrin hiánya miatt a bőrsejtek áteresztőek lesznek mind belülről kifelé, mind kívülről befelé. Az áteresztés miatt jelentős lesz a bőrön keresztüli vízvesztés, a bőr gyorsan kiszárad. Ezen kívül a bőr érési folyamata is zavart szenved, ezért nem lesz megfelelő a legfelső réteg zsírtartalma sem, nem alakul ki az ún. savköpeny.
De nem csak a felszínen zajlanak kóros folyamatok, hanem sajnos belül, a bőrfelszín alatt az immunsejtek sem működnek megfelelően. Hibás működésük gyulladást és viszketést okoz. Emellett a környezetből könnyedén bejutó allergizáló anyagokkal szemben is allergiás érzékenység alakulhat ki.
Tehát a kérdésre válaszolva:
Érdemes-e a szoptató anyának diétáznia, például tehéntejmentesen, ha a szoptatott csecsemőjének ekcémája van?
A válasz nem egyszerű, mert ez egy nagyon vitatott téma! Az Amerikai Gyermekgyógyász Társaság javasolja, hogy azoknak a szoptató anyáknak, akiknek a kisbabája súlyosan atópiás, érdemes diétát tartaniuk: ez a a tej, szója, tojás és a földimogyoró kerülését jelenti. A bennük található fehérjék ugyanis kiválasztódnak az anyatejbe, és ronthatják a tüneteket. Azonban több kutató megkérdőjelezi a diéta hatékonyságát, tehát sajnos nincs kiforrott álláspont.
Azoknál a családoknál, ahol a fenti ételek közül bármelyikre allergiás valaki, vagy látványosan romlik bizonyos étel fogyasztása után a baba bőrtünete, érdemes elgondolkodni a diétán.
Mit kell tenni akkor, ha észrevesszük, hogy a baba bőrén helyenként kerek, száraz foltok keletkeznek, amelyek egyre repedezettebbé válnak?
Az ekcéma kezelésénél a legfontosabb, hogy bőségesen kenjük a baba bőrét, napjában legalább kétszer. Ez mindennek az alapja, hiszen a hiányzó zsíros réteget pótoljuk vissza a bőrre. Így csökkenthető a bőrön keresztüli vízvesztés és a bőrszárazság, valamint a bakteriális felülfertőződés is ritkább lesz.
A kirepedező foltok esetén azonban már szteroid tartalmú készítményekre is szükség lehet, emiatt gyerekbőrgyógyászatban járatos szakembert érdemes felkeresni.
A télen gyakran tapasztalható piros arc és áll babáknál ekcéma? Mit lehetne tenni vele?
A „piros arc” tünet három életszakaszban jelentkezhet:
- Az első a 0-6 hó közötti: ebben az időszakban a veleszületett súlyosabb ekcéma az arc, fejbőr áll területén jelentkezik először. Ezután terjed a test többi részére. Ez nagyon látványos élénkvörös, száraz, piros foltok formájában jelentkezik. Ilyenkor mihamarabb gyermekbőrgyógyászhoz kell fordulni.
- A második időszak a 6-12 hó közötti életkor, amikor a fogzás idején jelentkeznek bőrtünetek. Ekkor a fokozott nyálcsorgás és a hideg levegő miatt alakulhatnak ki vörös foltok az arcon. Ez viszont csak az arc területén okoz panaszt. A nyál gyakori letörlésével illetve egy semleges vazelin-tartalmú kenőccsel elég jól lehet uralni a bőrtüneteket.
- A harmadik életszakaszban, már idősebb gyerekeknél, vírus fertőzéshez társultan jelentkezhetnek a “piros arc” tünetei. Ekkor az arcon jelentkező élénk piros foltokat láz is kíséri. Ilyenkor a kiváltó betegség gyógyulásával a bőrtünetek is maguktól elmúlnak.
Tehát amennyiben a kicsi bőre száraz, ekcémára hajlamos, úgy séta előtt érdemes bekenni a bőrét illatmentes, zsíros kenőccsel.
BABAÁPOLÁS – TÁPLÁLÁS, TESTÁPOLÁS, EGÉSZSÉG
Könyvünk segít eligazodni a baba körüli teendőkben, minden fontos területre kitérve.