Az eldobható nedves popsitörlők sok esetben napi babaápolási rutinunk alapkellékei, melyeket kényelmi és/vagy higiéniai okokból használunk automatikusan. Bele se gondolunk abba, hogy hosszú távon milyen hatása lehet ennek a rutinnak a bababőrre vagy épp környezetünkre.
Szerző: Dr. Harsányi Zita, Tellus Manufaktúra
A popsitörlők elsősorban vízzel, másodsorban tenzidekkel és/vagy nedvességmegkötő anyagokkal, különböző kivonatokkal, illatanyagokkal, stabilizáló- és konzerválószerekkel átitatott kendők.
Ezek az egyszer használatos kendők egyrészt jelentősen növelni fogják ökológiai lábnyomunkat, hiszen gyakran műanyagból készülnek, másrészt pedig irritatív anyagokat juttatunk velük a babánk bőrére, amiket rajta is hagyunk minden egyes pelenkacsere (vagy kéz- illetve arctörlés) alkalmával.
Vigyázat, bőrirritáció-veszély!
A bababőr a születést követően, még 12 hónapon keresztül folyamatosan fejlődik, érik (koraszülött babáknál ennél is tovább).
Ennélfogva minél fiatalabb a baba, annál inkább kitett a popsitörlőkben lévő összetevők irritáló hatásának, még akkor is, ha ezek az anyagok csak kismértékben vannak jelen egy-egy termékben. Ezt a problémát csak tovább fokozza az a tény, hogy minél fiatalabb a baba, annál többször kell pelenkát cserélni nála, és annál gyakrabban használjuk a popsitörlőt is. Az eldobható, nedves popsitörlők rendszeres és gyakori használatával tehát növelhetjük a bőrirritáció kialakulásának kockázatát. Ezenkívül a nedves törlőkendőkben található víz a mikroorganizmusok szaporodásának melegágya lehet. Ezért a víztartalom miatt a megfelelő tartósítás elengedhetetlen ahhoz, hogy a termék biztonságos használatra alkalmas legyen. A popsitörlők hatékony tartósítása komoly kihívást jelent a gyártóknak, ugyanis a nedves törlőkendők közé használatuk során folyamatosan mikrobiológiai szennyeződéseket juttatunk (pl. kézzel belenyúlunk, a véletlenül kihúzottakat visszanyomjuk, a csomagot magunkkal visszük ide-oda, melegben tároljuk, a csomagolását nyitva felejtjük stb.). Így olyan tartósítórendszert kell alkalmazni, amely képes arra, hogy mindemellett is megőrizze a termék mikrobiológiai tisztaságát.
Ha mégis szükség van nedves törlőre
A tartósítószerek fő jellemvonása az antimikrobális hatás, vagyis az, hogy képesek megölni a mikroorganizmusokat (baktériumokat, gombákat), megakadályozni növekedésüket. Egyes tartósítószerek azonban nemcsak a termékben képesek megakadályozni a mikroorganizmusok szaporodását, hanem a bőr saját mikroflórájának az összetételébe is képesek beavatkozni.
Ha valami (pl. egy kozmetikum) megbolygatja ezt a természetes rendszert, akkor az egyensúlyi állapot is felborul, és nagyobb eséllyel alakulhat ki irritáció vagy egyéb bőrprobléma, főleg újszülöttek vagy csecsemők esetében.
A fenti okoknál fogva – véleményem szerint – érdemes kerülni a nedves popsitörlők használatát, mivel így csökkenteni tudjuk a bőrproblémák kialakulásának kockázatát. Ha mégis használjuk, akkor csak annyit és annyiszor érdemes, amennyi és ahányszor a pillanatnyi helyzetben feltétlenül szükséges! Ilyen esetekre lehetőség szerint olyan popsitörlőt válasszunk, ami illatmentes, de nem tartósítószermentes (!), amiben nincsenek agresszív tenzidek (pl. Natrium/ Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate), vagy egyéb olyan összetevők, amelyekre a babák bőre még egészen kis mennyiség esetén is érzékenyen reagálhat (pl. Phenoxyethanol, Methylisothiazolinone, Benzalkonium chloride).
Így is tiszta lesz a babapopsi
Az eldobható nedves popsitörlők helyett használjunk sima vizet, amikor csak lehet!
Ha épp úton vagyunk, akkor érdemes egy erre rendszeresített kulacsban vizet vinnünk magunkkal, így a popsitisztítást a fentiekhez hasonlóan útközben is el tudjuk végezni. Csecsemőkorban, főleg az első 3 hónapban, amikor a legérzékenyebb a bababőr, érdemes egy kis babaolajat (pl. hidegen sajtolt bio-napraforgómagolajat) is csepegtetni a benedvesített törlőkendőre. Ez egyrészt nyugtatni és hidratálni fogja a bababőrt, másrészt pedig a székletet (különösen a mekóniumot) is segít könnyebben eltávolítani.
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP