Petrik Emese interjúja Salamon Adriennel, az “Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány kuratóriumi elnökével – folytatás
E: Az eltelt idő alatt pedig rengeteg sikert könyvelhettetek el az alapítvánnyal. Mesélsz kicsit ezekről is?
A: Idén az 5. világnapot szerveztük meg, harmadik éve, hogy országos a rendezvénysorozat, nem csak Budapesten van, hanem Szegeden, Győrött, Pécsett, Zalaegerszegen és idén először Nyíregyházán . Jövőre már ott leszünk Bécsben is, illetve egészen pontosan már most ősszel, de a világnap jövő márciusban lesz. Önkéntesekkel dolgozunk együtt, az idén megnyertük a Vodafone Főállású Angyal pályázatát, ez is egy nagy siker. Folyamatosan változásban van minden, de az alapítvány, a rendezvényeink színvonala egységes kell, hogy maradjon, erre nagyon odafigyelünk és ez rengeteg energia és közben mindig valamilyen új irányba is nyitunk.
Az endometriózisról röviden
A nők körülbelül 10 százalékát érinti, oka pontosan nem ismert. Méhnyálkahártyához hasonló – endometrium – szövet megjelenését és szaporodását jelenti a méh üregén kívül, leggyakrabban a kismedencében, a petefészkekben, illetve a hashártya felszínén. Ezek az endometriózis szigetek összhangban állnak a menstruációs ciklussal, ennek hatására belső szervi összenövések, immunológiai reakciók és sejtmediátor anyagok felszabadulása ciklikus fájdalmat és meddőséget okozhatnak. (Információk az alapítvány honlapjáról)
A következő generációnak is segíteni
E: Miért fontos, hogy a fiatalok, tinik is tudjanak az endometriózisról?
A: A baj az endometriózissal az, hogy nagyon nehezen diagnosztizálható. Jelenleg nincs olyan diagnosztikai eszköz a műtéten kívül, amivel 100%-ban megállapítható, hogy valakinek van-e endometriózisa. Amiért fontosnak tartjuk a fiatalok oktatását és azokét, akik velük közvetlenül találkoznak, gondolok itt a szüleikre, tanáraikra, az az, hogy a lányok ma már nem 16, hanem 10-12 évesen kezdenek menstruálni, 16 éves korukra, hogyha endometriózis alakul ki náluk, akkor az komoly gondokat is okozhat, ahogy okozott nálam is.
Nagyon fontos, hogy a tizenéves korosztály részletes és hiteles információkat kapjon, ezért több női szervezettel összefogva (Női Liga) dolgozunk ezen. Nem csak az endometriózisról szeretnénk tájékoztatni az oktatás részeként a 10-18 éves korosztályt, hanem a HPV-ről, a helyes mell-önvizsgálatról, meg arról, hogy milyen a normális menstruáció. Szeretnénk a következő generációnak egy olyan alapot biztosítani, ami most nincs meg.
E: Mondanál még pár szót az éppen aktuális terveitekről, programjaitokról?
A: Pont a napokban forgatunk, erre végre sikerült pénzt szereznünk, nagyon régi vágyunk. Személyes történeteken keresztül fogjuk elmondani az üzenetünket, mert azt látjuk, hogy azok mindig erősebbek. Ezeket kisfilmek formájában lehet majd látni. Közben két nemzetközi szervezetnek lettünk a tagjai.
Most ősszel indul háromezer patikával az együttműködésünk. Azok, akik fájdalmas menstruációval kapcsolatban váltanak ki bármit, vagy kérnek segítséget, azok kapni fognak egy kiadványt az endometriózisról; ez közvetlenül fel tudja majd hívni a figyelmet erre a lehetőségre. Emellett háziorvosok, védőnők és nőgyógyászok is kapnak majd ebből a kisokosból az egész ország területén. Bízunk benne, hogy ez a széleskörű kommunikáció meghozza a várt eredményeket, és az endometriózisban érintettek a lehető legkorábban megkapják a diagnózist, és szakértő kezekbe kerülnek.
Minden csatornán
Az alapítvány megtalálható a Facebookon, Instagramon, sőt blogjuk, YouToube csatornájuk is van. Mindennek az origója a honlap, a www.noiegeszsegert.hu
Az interjú előzményét itt találod: https://hellobaby.hu/egyutt-konnyebb-oszinten-az-endometriozisrol/
Megjelent a HelloBaby! magazin október-novemberi számában. Légy te is előfizetőnk!