Manapság, amikor a technológia és a digitális kapcsolatok uralják mindennapjainkat, amikor folyton szaladunk, és elveszünk a tennivalók tengerében, a személyes kapcsolatok és a közösségi élmények szerepe egyre fontosabbá válik.
Szerző: Juhász Ágnes life- és karriercoach
Nagyon jó, ha valakinek vannak barátnői, de ha nem egyszerre babáznak, vagy ha jelentős korkülönbség van a gyerekeik között, akkor gyakran annyira más fázisban vannak, hogy eltávolodhatnak egymástól. Vagy, ha megmarad is a jó kapcsolat, nem tudják megbeszélni egymással az aktuálisan legégetőbb kérdéseiket.
A modern anyaságban az az egyik legnehezebb dolog, hogy sokan szinte elzárt kis „szigeteken” élve nevelik a gyermekeiket. Egész nap magukban vannak a döntési helyzetekkel, a kérdéseikkel, a kétségeikkel. Jó esetben este meg lehet osztani ezeket az édesapával, de senki sem várhatja el, hogy a párja egyúttal a „barátnője” is legyen – és ettől még lehet csodálatos a párkapcsolata. Itt jön a képbe a női körök, az anyakörök szerepe.
Egyéni előnyök
A női körök, az anyakörök olyan kisebb-nagyobb csoportosulások, ahol nagyon hasonló élethelyzetben lévő, vagy közös érdeklődés alapján gyülekező sorstársak szervezett formában beszélhetik ki a problémáikat, érzéseiket. Lehet egymásnak tanácsot, hasznos információkat vagy inspirációt adni, de önmagában már annak is hatalmas értéke van, ha az elmagányosodott édesanya megélheti azt, hogy mások is hasonló kihívásokkal küszködnek, hogy ventilálhat.
Empátiával és nyitottsággal viszonyulnak egymáshoz, tudják, hogy nincs „egy igaz út”, és hogy mindenkinek a saját legjobb megoldását kell megtalálnia. A támogató és elfogadó légkör megteremtése és biztosítása a csoport vezetőjének a feladata, aki általában coach, pszichológus vagy mentálhigiénés szakember.
Az anyakörök különösen fontosak lehetnek a szülés utáni időszakban, amikor a nők gyakran küzdenek hormonális változásokkal, fáradtsággal és szorongással. A közösség ereje segíthet abban, hogy az újdonsült édesanyák érezzék: nincsenek egyedül a küzdelmeikkel. A tapasztalatok megosztása és a közös élmények segítenek nekik abban, hogy jobban megértsék új élethelyzetüket, szülői szerepüket, és erősebb kötelékeket építsenek ki a babáikkal. Egy ilyen megtartó közösséghez tartozás csökkenti a szülés utáni depresszió kialakulásának vagy elmélyülésének esélyét, jelentősen növeli az életminőséget, tehát „életmentő” lehet.
Közösségi előnyök
Az anyakörök nemcsak az egyén szempontjából lehetnek fontosak, hanem a közösségépítésben is jelentős szerepet játszhatnak. Az ilyen csoportok lehetőséget adnak arra, hogy a nők összefogjanak, és akár közösen dolgozzanak a közös célok eléréséért. A közösségi projektek, egyebek között jótékonysági események és a helyi kezdeményezések révén a női körök hozzájárulhatnak a társadalom fejlődéséhez. De ha „csak” a saját gyerekeikhez tudnak kiegyensúlyozottabban, magabiztosabban kapcsolódni, már azzal is jelentős pozitív hatást gyakorolhatnak a jövő társadalmára. Bár az anyakörök egyesek szemében valamiféle úr(nő)i luxusnak tűnhetnek, korántsem azok. A régi időkben a fonóban beszélték meg az asszonyok az élet nagy dolgait – manapság más megoldások után kell néznünk. Fel kell ismernünk, hogy milyen igényünk van, utána kell járnunk a lehetőségeknek, ellenőriznünk kell, hogy melyik a tényleg nekünk való, mernünk kell váltani, ha szükséges. Végül „bele lehet ereszkedni” abba a csodálatos érzésbe, hogy megtartanak, és mi is megtarthatunk másokat.
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP