A babavárás során fellépő derékpanaszok, derékfájdalmak a várandós nők igen nagy részét érintik. A panaszok általában a 20. terhességi héttől kezdődnek, a várandósság előrehaladtával felerősödnek és nő a gyakoriságuk.
Szerző: Szakács-Volter Imola gyógytornász, pilates-edző
Mi lehet a derékfájdalom oka?
A derékfájdalom hátterében több tényező is fennállhat, egyik ilyen a fokozott, egyenlőtlenül elosztott (a has területére lokalizált) statikai teher, mely jelentős terhet ró az alsó gerincszakaszra és elöl a szeméremcsont tájékára.
További ok lehet a kötőszöveti rendszer fellazulása a szülés megkönnyítése érdekében. Mindezeken felül panaszt okozhat, ha a kismama túlterheli magát, vagy ellenkezőleg, mozgásszegény életmódot folytat.
Mi a teendő derékfájás esetén?
A derékfájás kialakulását nagyban befolyásolja a kismama korábbi edzettségi szintje. Tehát ha egy kismama a babavárás előtt is sportos, fitt, aktív volt, megerősítette a testtartásért felelős törzsizmait, mélyizmait, illetve ha a várandósság alatt rendszeresen végez speciális testmozgást, például részt vesz kismama-pilatesen, kismamajógán, vagy kismama- gyógytornán, akkor kisebb eséllyel lép fel nála derékpanasz. Amennyiben a derékpanasz már jelentkezett, érdemes felvenni a kapcsolatot gyógytornásszal vagy kismama-specialista edzővel, és elkezdeni a lehetőleg egyénre szabott mozgásformát.
A speciális torna mellett segíthet még a masszázs és a fizikoterápia.
A cikk folytatását ITT találod!