A vitaminok élettanilag fontos vegyületek, melyeket pótolnunk kell, mivel szervezetünk nem képes előállítani. Ezzel szemben a D-vitamin – mivel nem igazi vitamin, hanem egy hormon – termelés létrejön a bőrünkben a napsugárzás hatására.
Csakhogy a mi időjárási viszonyaink között erre ősztől tavaszig kevés az esély, illetve az életmódunk, a munkánk miatt előfordulhat, hogy még a napsütéses hónapokban is sokat időzünk a négy fal között. Nyáron a napfényvédők használata ugyancsak gátolja a D-vitamin-termelődést, így D-vitamin-szintünk ennek következtében könnyen az optimális szint alá csökkenhet már szeptember közepére.
A napozás mellett D-vitamint táplálékkal is bevihetünk, ha elegendő tojást, tejterméket, gombát, olajos magvat, valamint zsíros halat – például szardellát, szardíniát, makrélát, lazacot, tonhalat – fogyasztunk, de ez szükségletünknek legfeljebb a 20-25%-át biztosíthatja.
Bár mindezt lényegében jól tudjuk, a megfelelő D-vitamin-pótlást mégsem tartjuk eléggé szem előtt. A várandós, szoptatós kismamák többségénél sem része a napi rutinnak a tudatos, kellő mértékű D-vitamin-bevitel – holott ez indokolt lenne.
Jelenlétére nagy szüksége van a szervezetünknek a normál működéshez. Segíti a foszfor és a kálcium normál felszívódását és hasznosulását, biztosítja a vér normál kalcium szintjét, mely nélkülözhetetlen az egészséges csontanyagcseréhez, a fogak egészségéhez. Ezenkívül hozzájárul az immunrendszer hatékony működéséhez.
A várandós, vagy szoptatós kismamák számára különösen fontos odafigyelni, hiszen a sajátja mellett a fejlődő gyermek egészsége érdekében is elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin szint.
A nem megfelelő D-vitamin-ellátottság fokozza a kockázatát a többszöri vetélésnek, a terhességi toxémiának, a terhességi diabetes mellitusnak, a kis születési súlynak vagy az idő előtti burokrepedésnek és terhesség után a 2-es típusú diabetes kialakulásának.
Szoptatás idején, mivel az anyatej átlagos D-vitamin szintje nem elegendő a gyors növésben lévő baba igényeinek kielégítéséhez, ajánlott megnövelni az édesanya naponta bevitt D-vitamin-adagját, hogy az anyatej adásával a baba D-vitamin szintje is növekedjen és elérje a kívánt szintet.
Az átlagos napi D-vitamin-szükségletünk 1000-4000 NE (Nemzetközi Egység), ami függ az életkorunktól, testsúlyunktól, egészségi állapotunktól.
A legújabb magyarországi konszenzusajánlás* szerint a várandósok számára ajánlható maximális D-vitamin-mennyiség: napi 4000 NE.
Tévedés azt hinni, hogy a terhesvitaminok szedése elegendő, hiszen a legtöbb ilyen készítmény nem tartalmazza a szükséges mennyiségű D-vitamint, javasolt azt napi adagolással mellé pótolni, összességében legfeljebb napi 4000 NE mennyiségig*.
Jó tudni, hogy ma már nyelvre helyezhető, lapka formátumú D-vitamin alapú étrend-kiegészítő is beszerezhető, mint az IBSA Vitamin D3 lapka, amelynek használata szájban oldódó film formátumának köszönhetően rendkívül egyszerű és praktikus, emellett pontos adagolást biztosít. Bevételéhez nem szükséges víz, a nyelven, szájnyálkahártyán néhány másodperc alatt felszívódik, így bármikor, bármilyen körülmények között kényelmesen bevehető, emellett kellemes narancs íze van.
A cikk az IBSA Pharma támogatásával készült.
* dr. Takács István, dr. Nagy György, dr. Dank Magdolna, dr. Szabó András, dr. Majnik Judit, dr. Szabó Boglárka, dr. Szekanecz Zoltán, dr. Sziller István, dr. Toldy Erzsébet, dr. Tislér András, dr. Valkusz Zsuzsanna, dr. Várbíró Szabolcs, dr. Wikonkál Norbert, dr. Lakatos Péter: Magyarországi konszenzusajánlás a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében – Orvosi Hetilap, 2022 Apr 10;163(15):575-584.