Milyen változásokat remélnek a legjobban a szülők, illetve az őket képviselő civil szervezetek a családbarát szülészetek támogatásától.
Szakértő: Prof.Dr.Horváth Ildikó Egészségügyért Felelős Államtitkár
Szerző: Károlyi Natália
Lezárult az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt második pályázati kör is, mely során olyan vidéki és fővárosi szülészeti intézmények vezetői kérhettek támogatást bizonyos infrastrukturális fejlesztésekre, eszközökre, átalakításokra, akik hajlandóak vállalni a szemléletformáló továbbképzéseken való részvételt is. Prof. Dr. Horváth Ildikót, az Egészségügyért Felelős Államtitkárt kérdeztük, mit lehet tudni az átalakításokról, szemléletmegújításról.
Mit takar a családbarát ellátás kifejezés?
-A „Családbarát ellátás” kifejezés laikus szülőként sokunk számára jól hangzik, hiszen ma már egyre többen nem egy rideg egészségügyi procedúraként, hanem bensőséges családi ünnepként szeretnénk megélni gyerekeink születését. De vajon szakmai értelemben mit jelent a “családbarát ellátás”?
Dr. Horváth Ildikó: Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sokat foglalkozott azzal, hogy mennyire pozitívan hat a vajúdásra, a szülésre, illetve az azt követő időszakra, ha ott van a család is a gyermekét világra hozó édesanya mellett a szülészeten. „Család” alatt többnyire a legközelebbi hozzátartozókat értik, bár az újabb állásfoglalások kitérnek arra is, hogy nem muszáj vérségi vagy tényleges családi kapcsolatban állnia az anyával annak a személynek, aki a legtöbbet tud segíteni a vajúdás és a szülés rendkívül intim, érzékeny időszakában. Magyarországon hagyományosan, leggyakrabban az édesapák jelenlétét igénylik a szülő nők, de sokan örülnének, ha több hozzátartozó is támogatná őket és párjukat a szülőszobában. További szakmai egyeztetések szükségesek arról, mi az a racionális értelmezés, ami a kórházi dolgozóknak is elfogadható, és az egész család számára is szerethető megoldást jelent az édesapa, az édesanya és a baba igényeit egyaránt figyelembe véve.
Baba-mama-papabarát Kórházak
– A Bababarát Kórházak Kezdeményezés az újszülött baba igényeire fókuszált bizonyítékalapú előírásaival, az igény szerinti szoptatást és baba-mama- egységet támogató ajánlásaival. Hogyan illeszkedik ez a modell az új, családbarát szülészeti koncepcióba?
Dr. H. I.: A családbarát szülészet gyakorlatilag a következő szintet, a baba-mama-papabarát ellátást jelenti. A Nemzetközi Szülészeti Kezdeményezés (ICI) egy lépcsőzetes folyamatot dolgozott ki, ami korszerű, a családi igényekre érzékeny ellátást biztosít. Ennek egyik fontos lépése a bababarát kórházzá válás kritériumrendszerének érvényesítése. Több olyan intézmény is pályázott támogatásra, amelyek egyelőre ennek az első lépésnek a megtételéhez, a bababaráttá váláshoz kértek segítséget. Ebben több szakmai szervezet is segíti majd őket, többek között a bababarát kórházak felmérésében és oktatásában nagy tapasztalattal rendelkező Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság. A pályázati kiírások első fordulójában több olyan úgynevezett „szoft elem” is szerepelt, amely közvetetten, vagy közvetlenül a szoptatás támogatását segíti: például anyatejgyűjtő állomások kialakítása, várandósfelkészítés, perinatális szaktanácsadók elérhetősége a szülészeteken. A második körben pedig számos olyan modul-szerű képzés is elérhetővé vált, amely szintén a sikeres szoptatást alapozhatja meg, ilyen egyebek között a családközpontú császármetszés, a korai gyermekágy, a hatékony kommunikáció a családtagokkal a különféle helyzetekben, illetve a fogyatékkal élők képviselete.
Nem tápszerrel
– A Bababarát Kórházak dolgozói különösen szigorúan betartották a WHO Magyarországon is ratifikált tápszermarketinget tiltó ajánlásának betartását. Vonatkozik ilyen kötelezettség a családbarát szülészetekre is?
Dr. H.I.: Nagyon fontosnak tartom, hogy a családbarát szülészeteket ne kereshessék fel a tápszergyártó cégek, és ne ajánlhassák termékeiket a szülőknek. Mivel azonban ez az aktivitás túlnyúlik a szülészeti ellátás keretein, szükséges a védőnők bevonása, továbbképzése is. Mi úgy gondoljuk, hogy ezek a termékek tényleg csak azoknak a babáknak valók, akiknek valóban szükségük van rá. A többség esetében a normális, egészséges, természetes folyamatokat kell támogatniuk az egészségügyi dolgozóknak.
Kevesebb császármetszés
– Van hová fejlődni a természetes folyamatok támogatásában: Magyarország is felzárkózott ahhoz a szomorú nemzetközi trendhez, hogy egyre több szülés végződik császármetszéssel. Remélhető-e az irány megfordítása a családbarát szemlélettől?
Dr. H.I.: A császármetszések arányának visszaszorítása fontos, ám komplexebb feladat és sok-sok szakmai párbeszéd szükséges hozzá. Különösen fontos lenne változtatni a programozott császármetszések gyakorlatán: a neonatológusok szakmai véleménye szerint egyértelműen nem szerencsés a 38. héten „világra taszítani” olyan babákat, akik maguktól még nem születnének meg, így ugyanis még 2 hét méhen belüli érés lehetőségétől fosztjuk meg őket. A szülészek gyakran a műhiba perek miatti félelmet jelölik meg a növekvő császárarány egyik legfontosabb tényezőjeként a szakmai fórumokon. A feladat tehát egy olyan jogi környezet kialakítása, amely egyfelől védi a családokat, az anyák és a születendő babák érdekeit, másrészt biztonságot ad a szaksegítőknek is a spontán, élettani szülések magabiztos kísérésére. Ez azonban hosszabb távú kihívás, ami a családbarát szülészetek kialakításával párhuzamosan zajlik, hiszen a mostani átalakítások fókuszában a család egységének támogatása áll minden lehetséges szülészeti helyzetben.
A cikk folytatása: https://hellobaby.hu/csaladbaratta-alakulo-szuleszetek-betekintes-a-kulisszak-moge-2-resz/
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg!
Légy Te is előfizetőnk!