A várandósság 9 hónapja alatt záporoznak ránk a tanácsok. Ha nem a rokonok, akkor a barátnők látnak el minket jobbnál jobb ötletekkel, mit és hogyan csináljunk. Ha ezeken túl vagyunk, jön a könyörtelen média, jönnek a közösségi oldalak és a kismamacsoportok. Csakhogy a laikusok tanácsai nemegyszer tévhiten alapulnak!
Szerző: Vasvári Viktória szonográfus, szülésznő
Cikkem előző részében már ismertettem néhány sokszor felmerülő tévhitet a várandósságról. Most ismét bemutatok pár olyat, amelyekkel gyakran riogatják a kismamákat.
Meg kell válnunk a házi kedvencünktől, mert kismamák lettünk?
Nem! Valóban vannak veszélyes kórokozók, amelyek a kismamákra leselkedhetnek, de a jól gondozott háziállatoktól ezeket nem kapják el. Nyugodtan lehet őket simogatni, szeretgetni, egyedül arra kell figyelni, hogy ürülékkel a leendő anyuka ne érintkezzen. Így a macskaalom, a rágcsálóalom takarítását érdemes másra bízni. Az állat simogatása után javasolt kezet mosni, fokozottan ügyelni a higiéniára. A leggyakrabban a cicáktól tartanak a várandós anyák, pedig amennyiben a macska 100%-ban lakásban tartott és nem találkozik más állatokkal, szinte kizárt, hogy bárkit is megfertőzzön.
Ha igen, akkor aggodalomra végképp semmi ok. A legalaposabb gazdik a cicákat is alávethetik ilyen procedúrának, de fontos hangsúlyozni: igen kicsi az esélye annak, hogy a saját, korábban is velünk egy háztartásban élő állattól elkapjuk a fertőzést.
Káros a masszázs a várandósok számára?
Nem! Az első trimeszterben a masszázs kismamáknak valóban nem javasolt, viszont utána egészen a 37. hétig bátran igénybe lehet venni. Amire figyelni kell, hogy babaváráskor nem minden masszázsfajta engedélyezett. Általánosságban elmondható, hogy a talpmasszázs nem ajánlott áldott állapotban, viszont a nyak, a váll, a hát bizonyos szakaszainak masszírozása kifejezetten jótékony hatású lehet. Érdemes kifejezett en kismamamasszőrhöz menni, aki pontosan tudja, melyik héten mit lehet kezelni.
Ha otthoni masszázsra kerül sor, amit nem szakember végez, a talpat és a derékszakaszt kerülni kell. Mivel számos illóolaj alkalmazása is kerülendő a várandósság alatt, a natúr krémeket, masszázsolajokat ajánlott előnyben részesíteni.
Ha vitamint szed a kismama, nagy babája születik?
Nem! Ez nagyon gyakran felvetődő kérdés az ultrahangrendeléseim során. Mindig azt felelem rá: semmilyen tudományos bizonyíték nincs arra, hogy a magzati súlygyarapodást az anya által bevett vitaminok befolyásolnák. Ha így lenne, könnyű dolgunk lenne, amikor az ultrahangvizsgálat során növekedésben elmaradt magzatot látunk, hiszen csak megemelnénk az érintett anyukák vitaminadagját, és nem születnének 39-40. hétre 3500 gramm helyett 2000 gramm körüli babák. Sajnos, ez nem így van. A magzati súlyt számos paraméter befolyásolja. Ilyen az anyai és apai genetika. Van-e az édesanyának terhességi cukorbetegsége? Megfelelő-e a lepényi keringés? Egyes vagy többes terhességről beszélhetünk? Nincs esetleg rosszul számolva a szülés várható ideje? Rengeteg tényező hathat, befolyásolhatja a magzat születési súlyát, a vitaminok azonban nincsenek köztük.
Erős volt a menstruációm, a szülésem is nehéz lesz?
Nem! Ezt a tévhitet főleg az idősebb korosztály ültetni a fejünkbe. A menstruáció erőssége teljesen független a szülés jellegétől. A menstruáció során a méhnyálkahártya leválása miatt érezzük a görcsöket, ez egyeseknek meg sem kottyan, másoknak pedig akár szabadságot is ki kell venniük a munkahelyükön, vagy nem mennek iskolába a tüneteik miatt. Szülés során a méhizomzat húzódik össze, számos hormon hatására. Összefüggést a két dolog között abban lehet találni, hogy akinek a ciklusai erősebbek voltak, annak nem ismeretlen az alhasi fájdalom, de ez nem egyenesen arányos a szülés hosszúságával, nehézségével.
Tilos a strandolás, napozás várandósan?
Nem! A meleg idővel aktuális kérdéssé válik a várandósoknál. Mint oly sok más tevékenység, az első 12 hétben a fenti tevékenységek is kerülendők, de a második trimesztertől kezdve már nyugodtan lehet strandolni. Ám van néhány szabály, amit be kell tartani. Javasolt természetes vizekben, nem zsúfolt fürdőhelyen megmártózni, legyenek azok hazai állóvizeink, vagy akár a tenger. Minden fürdés után ajánlott száraz fürdőruhát húzni, mert a baktériumok a vizes táptalajt kedvelik. Ha jobban szeretjük a medencében fürdőzést, olyan intézményt válasszunk, amelynek ismerjük a higiénés viszonyait. A fürdőruhacsere itt is fontos lépés. A napozást sok kismama kerüli, féltve a magzatát, és amiatt aggódva, hogy felmelegszik a magzatvíz. Szerencsére a mértékletes napozás csak a kismama bőrét melegíti fel, a test belső hőmérsékletére nincs hatással. 11–15 óra között kerülni kell a napot.
Ajánlott kalappal, kendővel védeni a fejet a napszúrás elkerülése érdekében. Figyelni kell a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztásra, az ionok pótlására. A csapvíz kiváló lehet folyadékpótláshoz, de érdemes gyümölcsökkel, zöldségekkel felturbózni, így az íze sokkal finomabb lesz, valamint az ionok bevitele is megoldott.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról