Az oltással, védettséggel kapcsolatban számos kérdés vetődik fel babát tervezve és várva. Ebben az időszakban még lényegesebb a biztonság – önmagunk mellett leendő gyermekünk érdekében is fontos a tájékozottság.
A Babagenetika egyesület vezetője Sevcsik M. Anna tolmácsolta kismamák, anyák, nők kérdéseit. Dr. Varga Norbert csecsemő-és gyermekgyógyász, klinikai genetikus és dr. Kemenesi Gábor virológus válaszoltak rájuk.
Ha valaki átesett a betegségen, mikor kell beadatni az oltást? Illetve az antitest milyen számban/ esetben megfelelő?
Az antitest válasz nem ad elég információt – túl sokféleképpen mérnek, így nemigen lehet összevetni a számokat. Változott azonban az oltási protokoll: nem kell várni az oltásra a betegség után 3 hónapot.
Az oltás előtt érdemes megnézetni, hogy valakiben lappang-e a vírus? Esetleges fertőzés esetén – tünetmentesen – ráoltással történik-e bármi baj?
Nincs elég információ erről, de nem történik baj. Ám ha valakinek valamilyen minimális tünete van – halassza az oltást, nem amiatt, hogy ez nála bajt okozna, hanem a többi ember védelmében, akikkel például az oltóponton találkozik.
Harmadik oltást vegyük-e fel, ha babát tervezünk? Melyik oltást ajánlják? Mennyi ideig véd az oltás?
Hat hónap után még biztosan jó a védettség, de nem látszik még egyértelműen, hogy meddig véd biztosan, ki kell várni.
Lesz-e kötelező újszülött kori védőoltás a covid elleni vakcina?
Valószínűleg nem lesz erre szükség.
Várandós, vagy babáttervező adadhat-e be más oltást, mint Pfizert, vagy Modernát?
Babát tervezve bármelyik oltás adható (MTA tudományos eredményeken alapuló közleménye alapján), Terhesség alatt kezdetben a Pfizert, vagy Modernát adták – de ez is változni fog.
Az oltásnak lehetnek-e hátrányai a magzatra, vagy a terhességre nézve?
Egyelőre nem látszik semmilyen negatív hatás.
Ha valaki úgy lesz várandós, hogy nemrég oltották. Vagy az oltás után derül ki, hogy már babát vár? Mi a teednő?
Jelen pillanatban úgy néz ki, hogy nem okoz semmilyen fejlődési rendellenességet. Így nincs szükség emiatt plusz vizsgálatokra.
Miért nem oltják az első trimeszterben a kismamákat?
Ebben az időszakban fejlődik ki a szervek többsége, ez az időszak a legérzékenyebb – emiatt ebben a szakaszban jobb nem adni – egyelőre itthon -, de van nemzetközi tapasztalat erről, máshol már első trimeszterben is oltanak.
Hat-e a férfi nemzőképességére a vakcina?
Nem. Nem befolyásolja azt.
A második oltástól számolva mikor kezdhető lombik stimuláció?
Nemzetközi szinten már megdőlt az ajánlás, ami arra vonatkozik, hogy két hónapot várni kellene, mert nem okoz semmilyen problémát ezzel kapcsolatban sem.
Miért marad ki oltás miatt a menstruáció?
Talán oltási reakció lehet.
Igaz-e, hogy az oltás vetélést okozhat?
Egyáltalán nincs arra vonatkozó adat, hogy ez így lenne. Sőt arra van, hogy olyan mértékben fordult elő vetélés az oltottaknál, mint a nem oltottaknál.
Babatervezés miatt érdemes-e mRNS alapú vakcinát felvenni -leendő apának és anyának?
Nincs befolyással a vakcina a termékenységre, a várandósságra, így nincs jelentősége, hogy milyen oltást kapnak a leendő szülők.
Folytatás következik…
Ajánljuk még a témában: