Kovács Ferenc és családja Szarvaskőn él, lovas élményterápiával foglalkoznak. Magától értetődő számukra, hogy legkisebb gyermekük már csecsemő korában megismerkedett a lovaglással – sőt ezt mások számára is javasolják.
Schimcsig Nóra írása
Ferenccel beszélgetve megtudjuk, nincs alsó korhatára annak, hogy a gyerekek megismerkedjenek a lovaglással. Kapcsolatteremtő, bizalmi fejlődés érhető el a lovakkal való együttműködéssel, mozgása a járás és egyensúly fejlődését segíti, mivel a lovaglás folyamatos egyensúly bontó-kereső mozgásforma. A ló lépése, járásmódja harmonikus az ember járásával: hasra fektetve a ló hátán a csecsemőt, a mászás egyensúlyozási érzését tudjuk adni számára, ráadásul egy nagyon pontos koreográfiával, mivel a ló igen nagy gyakorlattal rendelkezik ebben a mozgásban.
Az emberiség fejlődésében jelentéktelen idő az a nagyjából 100 év, mióta eltávolodott a nyugati civilizáció embere a lovaktól – előtte tízezer évig szoros kapcsolatban álltunk. Hatalmas volt a bizalom és a tisztelet, amellyel őseink a lovat körülvették évezredeken át – és nem véletlenül.
Mire számíthat, aki csecsemővel, kisgyermekkel lovas kalandot keres?
A közeledés fizikai biztonságát szakemberek és eszközök biztosítják. Az is fontos, hogy a szülő tudja, mit várhat, mi a menete a lovas élményterápia programnak. A gyermek érzelmi, mentális biztonságát tehát a szülők felkészítésével, a feladatok bemutatásával kezdik, mivel a szülő bizalma meghatározó a gyermek számára is.
A gyermekek együttműködését a fennálló, vagy felkeltett kíváncsiságával érik el. Ha valaki sosem lovagolt, annak a legkönnyebb a dolga. A ló mozgása egészen harmonikus az emberével, így csak nyugalomra van szükség. Minél kisebb a gyerek, annál természetesebb számára a ló. Tipikus reakció a gyors harmónia gyerek és ló között, a kicsi kifejezi örömét a harmonikus mozgás megtapasztalásával. Ritka a leküzdhetetlen félelem, egy kis türelem általában eredményre vezet, a család remek élménnyel gazdagodik.
Facebook: turalovas.hu