Mattheisen Mária holisztikus egészségmentor, Magyarország első juice-terapeutája több mint 10 évvel ezelőtt, kisfia megszületése után kezdett foglalkozni a hidegen préselt levekkel és azok testünkre gyakorolt jótékony hatásaival. Most velünk is megosztja tapasztalatait.
Szerző: Szabó Hajnalka
Mivel járulnak hozzá a juice-ok a kiegyensúlyozott étkezéshez, az egészség megőrzéséhez és hogyan készíthetik fel a szervezetet a babavállalásra?
Az az egy biztos, hogy amikor gyökeresen változtatunk és természetes forrásból, úgymond »tisztán« kezdünk étkezni, akkor közérzetünkben jelentős változásokat érezhetünk. – hangsúlyozza a juice-terapeuta.
Juice-ok az étrendben
Mária tanulmányait az Institute for Integrative Nutrition egészségmentor-képzésén végezte, ezt követően pedig a kulináris táplálkozástudományra és a léterápiára szakosodott.
Tapasztalata szerint az átlagember étrendje szénhidrátban és feldolgozott élelmiszerekben gazdag, és bár az effajta étkezéssel bőségesen telerakjuk a gyomrunkat, a tápanyagok szempontjából mégsem megfelelő minőségű ételeket veszünk magunkhoz. Természetes alapanyagokból pedig nem fogyasztunk eleget.
A préselt levek által ugyanakkor nagy mennyiségben vihetünk be a szervezetünkbe ásványi anyagokat, vitaminokat, létfontosságú tápanyagokat, melyek alapvetően javítják az emésztésünket, a hangulatunkat, de befolyásolják azt is, mennyire vagyunk energikusak. Emellett többek között:
Hidegen préselt levek – babatervezéskor
A babatervezés, majd a babavárás időszakában különösen fontos megfontolnunk, mit fogyasztunk, valamint kellő figyelmet kell fordítanunk a pótlásokra a megfelelő táplálékkiegészítők segítségével. A juice-fogyasztás a természetes tápanyagoknak köszönhetően segít optimális egyensúlyba hozni a szervezetet, mindemellett nagyszerűen kiegészítheti az étkezéseinket azáltal, hogy általa nagyobb mennyiségben és gyorsan juthatunk tápanyagokhoz.
Tudjuk, a babatervezés sikeressége sok apróságon múlhat. Mária egy friss sikerélményét eleveníti fel:
Mit fogyasszunk?
Mária a nutrifunkcionális szempontból kiegyensúlyozott táplálkozás híve, éppen ezért azt tanácsolja, hogy ebben a kiemelt időszakban nutrifunkcionális szempontból értékes ételeket fogyasszunk.
Ügyeljünk arra is, hogy étrendünk megfelelő mennyiségben tartalmazzon makrotápanyagokat, növényekből pedig „a szivárvány minden színét” fogyasszuk!
Lényeges figyelmet fordítani a gyümölcsök mennyiségére is, mivel azokból nagyon könnyen „túlehetjük” magunkat. Étrendünk legyen változatos, tartalmazzon májat, belsőségeket, halakat, kapjanak helyet benne a tenger gyümölcsei, a gyökérzöldségek és leveles zöldségek, valamint keményítő alapú szénhidrátok is.
És mit ne?
Nem javallott viszont antitápanyag-tartalmú ételeket juttatni a szervezetbe. Ezek olyan élelmiszernek mondott, káros anyagok, melyek nagymértékű fogyasztása hosszú távon különösen káros lehet az egészségünkre. Ide sorolandók a mesterséges édesítők, tartósítószerek, tejtermékek, a szója, a hüvelyesek nagy része, a gluténtartalmú gabonák és laboratóriumban készült élelmiszerek.
A folytatást itt olvashatod: