Egy energikus, jókedélyű nagymama, egy életerős, vidám nagypapa óriási ajándék. A nagyszülők egészsége az egész család életére jó hatással van.
Mi a geriátria?
Abban, hogy az időskori gyógyítás megfelelő színvonalú legyen, kiemelkedő szerepük van a geriáter szakembereknek. A Semmelweis Egyetem tavaly alapította meg a Szent Rókus Klinikai Tömbben az első magyar Geriátriai Klinikát és Ápolástudományi Központot.
Kihívást jelent, hogy gyakran számos krónikus betegséget kell együtt kezelni, amelyek egymás hatását képesek tovább rontani – mutat rá dr. Besenyei Attila. A Semmelweis Egyetem Szent Rókus Klinikai Tömb Geriátriai Klinika és Ápolástudományi Központjának főorvosa hozzátette, a geriáternek az az egyik fontos feladata, hogy a különböző társbetegségek áttekintése után átgondolja a kezelés legfontosabb céljait, mérlegelje annak kockázatának és hasznának arányát.
Kevesebb gyógyszer
A szakember a “Miért más egy idős ember gyógyítása?” című előadásában kitért arra is, miért fontos a gyógyszermennyiség csökkentése.
Az immunrendszerünk időskorban is jól működik – mondja dr. Domján Gyula, a Geriátriai Klinika és Ápolástudományi Központ egyetemi tanára, aki azt is kiemelte, hogy bár az úgynevezett sejtes és antitestes immunitás az életkor előrehaladtával már nem olyan, mint egy fiatal esetében, még így is megfelelően tudja védeni a szervezetet.
Megfelelően karbantartott szervezet
Az olyan betegségek, mint például az érelmeszesedés, a krónikus bronchitis, vagy a tartós gyulladásos panaszok, mind rontják a védekezőképességet és az immunrendszert.
A szervezet általános védekezése szempontjából kiemelten fontos, hogy rendben legyen a vérnyomás és az emésztés, illetve ne legyenek kezeletlenek a légzőszervi betegségek – tette hozzá a professzor, aki Hogyan működik az immunrendszerünk időskorban? címmel tartott előadást.
Jó immunrendszer
A professzor kiemelte, az oltás mindenképpen javasolt az idős emberek számára.
Nem mindegy tehát, hogy jól karbantartott egészséggel és megfelelő kondícióval kell-e a kihívásokkal szembenézniük az idősödő szeretteinknek. Mint, ahogy az sem mindegy, hogy szoros kapcsolatban tudunk-e maradni a nehézségek ellenére is.
Biztassuk hát őket a rendszeres, napi sétára, az elegendő víz bevitelre, a zöldségek, gyümölcsök fogyasztására, valamint a pozitív gondolkodásra… és nem utolsó sorban maradjunk hozzájuk közel – átvitt és a szó szoros értelmében is!
Ajánljuk még a témában: