Az érzékelés magzatkorban nagyon érdekesen fejlődik. A bőr szerepéről olvashattok, mely mint egy “érző burok” és szinte mint egy “nagy fül” működik – Nyitrai Erika könyve alapján.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Legősibb szervünk
A bőrünk, mint legősibb szervünk, az idegrendszerrel együtt magzati korunk kezdetén alakul ki. A bőrről és az idegrendszerről mint kétoldalú tükörről beszélhetünk. „Míg bőrünk kifelé »fordul«, az idegrendszer külső része lesz, addig az agy, gerincvelő »belsővé válik” –írja Nyitrai Erika.
A magzat érzékel és érez
Az ultrahang, a CT segítségével a kutatók betekintést nyertek a méhen belüli életbe, így ma már sokkal pontosabban követhető a taktilis (érintéssel, tapintással kapcsolatos) fejlődés. Számos bizonyíték van arra, hogy a magzat érez fájdalmat, sőt képes sírni is. Keresi a kellemes ingereket és kerüli az ártalmasakat.
A várandósság alatt végzett amniocentézis (magzatvízvizsgálat) során például az őt érő stressz hatására mozdulatlanná dermed, miközben szívritmusa felgyorsul, légzése lelassul. Akár néhány napba is beletelhet, mire visszaáll nála a normál állapot.
Aktív válaszok
A tudomány mai állása szerint a tapintási érzékelésből fejlődik ki az összes többi modalitás; a hallás, a látás. Érdekesség, hogy a magzat már jóval a hallószerveinek kifejlődése előtt (ami a harmadik trimeszterre tehető) érdeklődik a hangok iránt. „Bőre olyan, mintha egy nagy fül lenne” – fogalmaz könyvében Nyitrai Erika.
Különleges burok
A bőr valójában egy érző burok, amely a kilenc hónap során maga is fejlődik, miközben állandóan ingerek érik: az anya lépései során a ritmikus nyomásingadozás révén, az anyai szív dobbanásai által, melyeket a magzatvíz közvetít, a járás okozta ringatás révén.
Tapintásérzékelés – méhen belül
A méhen belüli élet során rendkívül gyorsan fejlődik a tapintásérzékelés.
- 7,5 hetes korban a száj körüli területet ingerelve a magzat az inger irányába mozdítja
aprócska fejét. - A 11. héttől képes elrántani kezét, lábát – védekezésképpen.
- A 17. héttől már a teljes bőrfelületére kiterjed a tapintás érzékelése.
A haptonómia (a tapintás útján létrejövő kapcsolattal foglalkozó tudományág) szerint a magzattal már négy hónapos korától lehet kapcsolatot létesíteni a hasfal érintésén keresztül.
Ha tehát kisbabát vársz, állj szóba vele bátran – vagyis finoman!
Írásunk első részét itt olvashatod: